Ogromna inwestycja firmy Intel pod Wrocławiem

Intel planuje budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w Polsce

Aktualności

Firma Intel ogłosiła w piątek, że w Miękini koło wrocławia powstanie zaawansowany technologicznie Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników. Nowa fabryka pomoże w zaspokojeniu ogromnego, rosnącego popytu na układy scalone.Intel przewiduje, że wysokość podwrocławskiej inwestycji może sięgnąć nawet 4,6 mld USD !

Inwestycja firmy Intel w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. Będzie to również katalizator dla dodatkowych inwestycji w ekosystem i innowacje w Polsce i całej Unii Europejskiej.

REKLAMA

​​

– „Polska jest już miejscem działalności firmy Intel, położenie geograficzne kraju pozwoli na efektywną współpracę z zakładami produkcyjnymi firmy w Niemczech i Irlandii. To rozwiązanie jest bardzo konkurencyjne pod względem kosztów w porównaniu do innych lokalizacji produkcyjnych w ujęciu globalnym, oferuje przy tym duży potencjał związany z bazą utalentowanych pracowników, którym będziemy pomagać w rozwoju” – powiedział dyrektor generalny firmy Intel, Pat Gelsinger. „Jesteśmy wdzięczni Polsce za wsparcie naszej pracy związanej z rozwojem lokalnego ekosystemu półprzewodników oraz wkładem w realizację celu UE, jakim jest stworzenie bardziej odpornego i zrównoważonego łańcucha dostaw półprzewodników”.

Mateusz Morawiecki, Premier Polski, powiedział: „To dla nas wielki zaszczyt, że największą inwestycję typu greenfield w historii Polski przeprowadzi Intel, legenda Doliny Krzemowej, znana ze swojej innowacyjności. Układy scalone i półprzewodniki to technologie o przełomowym znaczeniu w XXI wieku, dlatego cieszymy się, że zwiększy się znaczenie Polski w globalnym łańcuchu dostaw półprzewodników i nasz kraj będzie wyznaczał trendy gospodarze”.

Polskę wybrano na lokalizację nowego zakładu z kilku powodów, w tym ze względu na doskonałą infrastrukturę, bardzo duży potencjał w zakresie dostępności wykwalifikowanych pracowników oraz znakomite środowisko biznesowe. Nowy zakład będzie również dobrze zlokalizowany i skomunikowany pod kątem współpracy z planowanym najnowszym zakładem produkcji wafli krzemowych w Niemczech oraz istniejącym zakładem tego typu w Irlandii. Ta bliskość umożliwi ścisłą współpracę między trzema zakładami produkcyjnymi i pomoże zwiększyć odporność i opłacalność europejskiego łańcucha dostaw półprzewodników.

Zakłady produkcji wafli krzemowych (znane również jako „faby”) wytwarzają chipy na waflach krzemowych z wykorzystaniem zaawansowanych procesów chemicznych, mechanicznych i optycznych. Następnie gotowe wafle krzemowe są wysyłane do zakładów integracyjnych i testowych, takich jak ten planowany w okolicach Wrocławia, w których są one rozcinane na pojedyncze chipy, integrowane w ramach produktów końcowych i testowane pod kątem wydajności i jakości.

Gotowe układy scalone są później wysyłane do klientów. Poza integracją gotowych wafli krzemowych, zakład będzie również mógł odbierać gotowe pojedyncze układy scalone, a następnie integrować je w produkty końcowe. Zakład będzie mógł przyjmować i przetwarzać wafle krzemowe i układy scalone od Intela, Intel Foundry Services lub pochodzące od innych producentów.

Dzięki zakładowi stworzone zostaną dobrze płatne miejsca stałego zatrudnienia dla różnego personelu – od inżynierów i funkcji wspierających działalność biznesową po operatorów w zakładzie produkcyjnym i techników sprzętowych. Polska oferuje w tym zakresie mocną bazę utalentowanych pracowników technicznych oraz doskonałe uczelnie  z ugruntowanymi programami technicznymi. Tak duży potencjał w zakresie pracowników i ich kwalifikacji będzie miał krytyczne znaczenie w trzydziestoletniej działalności firmy Intel w Polsce obejmującej między innymi prace w zakresie badań i rozwoju prowadzone w Gdańsku, gdzie znajduje się największy ośrodek tego typu w Europie, w którym dla Intela pracuje blisko 4000 osób.

Więcej informacji o technologii produkcji wykorzystywanej przez firmę Intel oraz globalnych działaniach produkcyjnych dostępnych jest w materiałach prasowych firmy Intel.

Przypisy