Dołącz do czytelników
Brak wyników

Konferencje i szkolenia

13 stycznia 2022

Praca zespołowa to paliwo, które pozwala zwykłym ludziom na osiąganie niezwykłych rezultatów”
Fotorelacja z XVI PolMaintenance Ogólnopolskiego Kongresu Służb Utrzymania Ruchu

0 190

12–13 października 2021 r. był w kalendarzu szefów Utrzymania Ruchu ważną datą. Odbyła się bowiem kolejna edycja Kongresu PolMaintenance, która od lat ukazuje trendy i tendencje w branży UR. Uczestnicy wzięli udział w 12 prelekcjach oraz w moderowanej dyskusji. W tym roku spotkaliśmy się w hotelu Ibis we Wrocławiu. W ciągu dwóch dni uczestnicy mieli okazję przeprowadzić wiele biznesowych rozmów z partnerami wydarzenia, wymienić się swoimi spostrzeżeniami z innymi uczestnikami z branży UR. Wydarzenie otworzyła Aneta Kuźmicka, Szef Pionu Wydawnictw i Konferencji Logistyczno-Produkcyjnych. Następnie głos zabrał Przemysław Kaźmierczak, Instruktor Akademii Sportowej Jazdy Porsche w Carrera Cars Team oraz Tor Poznań Track Day. Mistrz Polski w sezonie 2020 w klasie DN2 oraz wicemistrz Polski w sezonie 2015 w klasie 1N opowiedział o aspektach pracy zespołowej, o tym, jaki wkład w sukces ma każdy jego współpracownik – od mechanika po pilota. Uczestnicy kongresu z wielkim zaciekawieniem wysłuchali jego prelekcji na temat technologii oraz nowoczesnych systemów monitorowania wyników.

Pierwszy panel merytoryczny otworzył Arkadiusz Burnos z firmy Seam Group. Podczas prelekcji dotyczącej Preventive Maintenance – wdrażanie i optymalizacja prewencyjnego UR – omówione zostały praktyczne przełożenia na efektywność produkcji. Awaryjność nadal pozostaje jedną z kluczowych strat w organizacjach przemysłowych i innych opartych na majątku technicznym. Przełączenie się na podejście zapobiegawcze – prewencyjne – wymaga systemowego podejścia bazującego na międzywydziałowym, wielokryterialnym i ustandaryzowanym rozumieniu poziomów krytyczności urządzeń i systemów – zauważył Arkadiusz Burnos.

Następnie głos zabrał Tomasz Trzcieliński, który przedstawił case study z zakresu krytyczności maszyn i strategii UR z tym związanych. Natomiast Tomasz Król, założyciel Instytutu Doskonalenia Produkcji, odpowiedział na pytanie: jak zbudować i utrzymać stały i niezawodny zespół w organizacji? Łukasz Bielakowski oraz Krzysztof Drozdowski, doradcy z firmy Lean Management Consulting Group, wypowiedzieli się kolejno w tematach Pułapki przy wdrożeniu Autonomicznego Utrzymania Ruchu – jak ich unikać? - oraz TWI jako metoda wsparcia pracy Działu Utrzymania Ruchu.

Kolejnym prelegentem była Anna Grzanka, lider działu obsługi klienta, doradca merytoryczny z Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT Systems. Pani Anna przedstawiła tematykę innowacji w systemie szkoleń pracowników działów UR w nurcie rewolucji przemysłowej.

Tego dnia odbyła się też sesja dostawców, podczas której uczestnicy Kongresu PolMaintenance mieli okazję zapoznać się z produktami, usługami i rozwiązaniami oferowanymi przez partnerów wydarzenia. Mieliśmy przyjemność wysłuchania Andrzeja Skrzypkowskiego, właściciela AS Instrument Polska, który opowiedział nam o skutecznym monitoringu stanu dynamicznego maszyn – roli diagnostyki łożysk jako elementów najczęściej odpowiedzialnych za awarie. Następnie głos zabrał Mateusz Grajewski, lider Zespołu Sprzedaży w firmie Ingersoll Rand, inżynier HVAC, trener, który przedstawił temat holistycznego podejścia – Od projektu do realizacji: budowa sprężarkowni z Ingersoll Rand.

I dzień konferencji zakończyła dyskusja merytoryczna, w której udział wzięli Arkadiusz Burnos jako moderator dyskusji oraz paneliści: Łukasz Bielakowski, Krzysztof Drozdowski oraz Tomasz Trzcieliński. Uczestnicy dyskusji byli zgodni co do tego, że zarządzanie zmianami w organizacjach to trudny temat, ale można w nim odszukać pewną metodykę. Organizacja prewencyjnego UR wymaga utworzenia odpowiedniej organizacji i zbudowania współpracy pomiędzy operacjami a techniką.

Rozwój osobisty szefów i inżynierów UR oraz innych managerów operacyjnych jest tak samo ważny jak rozwój techniczny. Trzeba rozwijać umiejętność współpracy z ludźmi, inwestować w nich i budować relacje. Każdy z nas buduje własną markę – brand. Musimy dbać także o nasze pasje – one muszą być wsparciem i jednocześnie odskocznią dla naszego życia zawodowego. Uczestnicy debaty i publiczność podzieliła się swoimi doświadczeniami w przygotowaniu, wdrażaniu i stabilizacji zmian.

Drugiego dnia wydarzenia uczestnicy mogli lepiej zapoznać się z zagadnieniami dotyczącymi siły zespołu. Tego dnia kierownicy UR mogli dowiedzieć się, w jaki sposób planować i realizować podejście systemowe do rozwoju Utrzymania Ruchu. Anna Płoska, dyrektor zarządzający CSIPZ, przedstawiła problem pozyskiwania pracownika fizycznego. Kongres PolMaintenance zamykał blok tematyczny dotyczący projektów SMED (Sebastian Matyniuk Brain Storm), oraz tematyka technologii LOT, którą omówił Piotr Bonarski, dyrektor Zakładu TechnoNICOL. Zarówno pracownicy, jak i uczestnicy byli zgodni co do tego, że kongres jest swoistą odpowiedzią na największe wyzwania w pracy Szefów Utrzymania Ruchu i zadeklarowali uczestnictwo w kolejnej edycji.

„Długa przerwa w spotkaniach konferencyjnych, dobiega, miejmy nadzieję, końca i jakże miło było znów zobaczyć się z przedstawicielami Służb Utrzymania Ruchu. Dużo dobrych dyskusji zarówno merytorycznych, jak i po prostu rozwojowych. SEAM Group uczestniczy w Kongresie SUR od ponad 10 lat i jesteśmy zawsze bardzo zadowoleni z udziału w tym znakomitym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że wspaniała tradycja spotkań w gronie ekspertów Utrzymania Ruchu zostanie podtrzymana, a żadne pandemie nam już nie przeszkodzą”.

Arkadiusz Burnos, Seam Group

„W Kongresie SUR brałem udział już czwarty raz, ale pierwszy raz w roli prelegenta. Wystąpienie przed publicznością złożoną ze specjalistów, wśród tak wybitnych referujących, było dla mnie nie lada wyzwaniem. Mimo ogromnego stresu było to dla mnie bardzo cenne doświadczenie. Za najbardziej wartościowe elementy eventu – poza prelekcjami oczywiście – uważam panel dyskusyjny oraz możliwość networkingu. Wreszcie mogliśmy zobaczyć się na żywo. Dyskusja panelowa była świetnie prowadzona – zahaczała o wiele płaszczyzn i dotykała przeróżnych tematów – pozornie niezwiązanych z przywództwem, wprowadzaniem zmian, kierowaniem działem UR – jednak wszystko układało się w jedną, wartościową całość – sprowadzało się do tego – jak być lepszym szefem. Świetna impreza – polecam!”

Tomasz Trzecieliński, DONAKO Sp. z o.o.

„W drugim dniu bardzo interesujący był niezwykle ważny temat, jakim jest „człowiek” i praca zespołowa w ujęciu HR-owym. Mimo tematów i rozwiązań technicznych i technologicznych prezentowanych na PolMaintenance, co jest oczywiście podstawą spotkań w gronie specjalistów, to nie mniej ważnym akcentem jest człowiek, który ta technika i technologią pracuje. Polecam zawsze”.

Piotr Bonarski, Dyrektor zakładu TechnoNICOL

„Miałem ogromną przyjemność opowiedzieć uczestnikom XVI OGÓLNOPOLSKIEGO KONGRESU SŁUŻB UTRZYMANIA RUCHU o pułapkach przy wdrażaniu Autonomicznego Utrzymania Ruchu jak i uczestniczyć w panelu ekspertów. Było to moje pierwsze wystąpienie na konferencji organizowanej przez czasopismo „Służby Utrzymania Ruchu”. Bardzo pozytywnie oceniam organizację wydarzenia, jak i poziom interakcji oraz zaangażowania uczestników. Zarówno po prelekcji, jak i po panelu ekspertów było wiele pytań, co umożliwiło nawiązanie dyskusji z uczestnikami, a to z kolei przełożyło się na jeszcze dokładniejsze zgłębienie omawianych tematów. Uważam, że jest to zarówno świetna okazja, aby zareklamować swoje usługi i produkty, które wspierają codzienną pracę Służb Utrzymania Ruchu, ale też aby poznać nowinki technologiczne i dobre praktyki w tej tematyce”.

Łukasz Bielakowski, Lean Management Consulting

 

 

Przypisy