Proekologiczna technologia źródłem sukcesu produkcji

Aktualności Automatyzacja i robotyzacja

Aż trzy czwarte przedsiębiorców z sektora MSP zamierza podjąć działania prośrodowiskowe w perspektywie dwóch najbliższych lat. Pomocną dłoń wyciąga FANUC, który jako wiodący dostawca technologii CNC, robotów i maszyn przemysłowych tworzonych w duchu zero waste pokazuje, jak włączyć zrównoważony rozwój do koncepcji biznesowej.

Rzeczy, które uległy uszkodzeniu lub z jakiegoś powodu przestają działać, najczęściej trafiają do pojemników z odpadami, by zrobić miejsce dla nowych produktów. Powodem takich decyzji użytkowników są ograniczone możliwości naprawy, bo np. producent nie udostępnia części zamiennych albo urządzenia zaplombowano tak, że nie da się ich otworzyć. Nierzadko decydującą rolę odgrywają także koszty naprawy, takie same lub nawet wyższe od ceny nowego sprzętu.

REKLAMA

​​

Nie wyrzucam, naprawiam

W czasach, gdy inflacja notuje kolejne rekordy, a koszty życia rosną z dnia na dzień, jest coraz więcej osób, które zamiast rozważać zakup nowego sprzętu AGD, mebli, ubrań czy butów aktywnie poszukują sposobów, żeby je naprawić. Z unijnych badań opinii publicznej wynika, że w tej grupie jest aż 77% mieszkańców UE.  
W odpowiedzi na tę potrzebę Komisja Europejska przedstawiła niedawno pierwsze unijne przepisy o naprawie towarów. Mają one zagwarantować konsumentom prawo do naprawy urządzeń, także po upływie gwarancji oraz zobowiązać producentów do takiego projektowania sprzętów, żeby były one możliwe i łatwe do naprawienia.
Zmieniające się trendy na rynku wpływają także na decyzje producentów dóbr konsumpcyjnych. W efekcie coraz więcej firm decyduje się na wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, która oznacza mniej odpadów, ukierunkowany rozwój i więcej innowacji. Eksperci rynkowi w Polsce potwierdzają, że trend będzie się nasilał, by w perspektywie pięciu najbliższych lat sprawić, że produkcja proekologiczna nie będzie już modą, ale stanie się koniecznością. 
 


FANUC myśli i działa ekologicznie

Podczas gdy wiele firm w Europie znajduje się na początku procesu często rewolucyjnych zmian, FANUC – japoński specjalista w dziedzinie automatyzacji fabryk – po raz kolejny wyprzedza trendy, uwzględniając w swoim modelu biznesowym dożywotni serwis, szerokie możliwość napraw i recykling już od początków swojej działalności. 
Podążając ścieżką proekologicznej, a jednocześnie efektywnej produkcji, FANUC od lat konsekwentnie realizuje zobowiązanie wobec klientów dotyczące kompleksowej opieki nad produktami w całym cyklu ich użytkowania. W tym celu rozwija ogólnoświatową sieć serwisu, obejmującą centra naprawcze i magazyny części zamiennych. Ponadto firma wciąż udoskonala swoje produkty tak, by były trwałe, łatwe w utrzymaniu i naprawie. Dbając o to, by parametry pracy maszyn czy robotów, takie jak jakość, szybkość i powtarzalność pracy, nie malały wraz z ich stażem w produkcji, FANUC wspiera swoich klientów w procesach zrównoważonego rozwoju linii produkcyjnych. 
W efekcie to, co użytkownicy produktów FANUC uważają za „dobrą obsługę klienta”, staje się znaczącą przewagą konkurencyjną producenta, w dodatku bardzo dobrze dopasowaną do aktualnych potrzeb rynku.  

Roboty – oszczędność energii i neutralność węglowa

FANUC adresuje zmiany klimatyczne we wszystkich działaniach korporacyjnych. Mówiąc o niskim zużyciu energii, zasobów i minimalnym wpływie produktów na środowisko, ma na myśli nie tylko etap ich produkcji we własnych zakładach, ale przede wszystkim wieloletnią eksploatację w zakładach klientów. Efektem tej filozofii jest szereg dodatkowych funkcji i usprawnień wprowadzonych w kolejnych generacjach robotów, opartych zarówno na aspektach mechanicznych, dotyczących samej budowy robotów, jak i na nowych funkcjach programowych.
Nowe generacje kontrolerów są co do zasady lżejsze i mniej energochłonne, choćby z punktu widzenia ich bezwładności. W kolejnych modelach w znacznym stopniu zunifikowano stosowane w nich części mechaniczne, ograniczając liczbę wariantów stosowanych napędów czy przekładni. FANUC stosuje dziś więcej wspólnych części dla różnych jednostek mechanicznych. Żywotność robotów również jest stale udoskonalana, dzięki czemu maszyny pracujące na hali produkcyjnej mogą służyć znacznie dłużej.
Usprawnienia software’owe pozwalają natomiast na precyzyjne monitorowanie zużycia energii za pomocą specjalnych ekranów, jak również na oddawanie jej do sieci podczas hamowania jednostki mechanicznej. Ponadto aktualnie stosowany algorytm sterowania pozwala w jeszcze bardziej precyzyjny sposób sterować hamulcami ramienia i załączać je szybciej po zakończonym ruchu, co znacząco ogranicza czas pracy serwonapędów.
Istnieje także możliwość zarządzania zasilaniem kontrolera za pomocą zewnętrznego sygnału ON/OFF, a tryb automatycznego wygaszania iPendanta (panelu programisty) czy zatrzymywania wentylatorów przy zatrzymanym ramieniu robota pozwala na wprowadzenie go w tryb czuwania, ponownie redukując zużycie energii. 

Roboty współpracujące – nowa koncepcja na miarę nowych potrzeb 

Nowe białe coboty serii FANUC CRX, świetnie przygotowane do współpracy z ludźmi bez potrzeby instalowania klasycznych wygrodzeń, są doskonałym przykładem tego, jak produkt dostosowuje się do obecnych potrzeb rynku. W porównaniu do swoich zielonych poprzedników CR są znacznie lżejsze i smuklejsze, a dodatkowo mogą pochwalić się szerszym pakietem funkcji ułatwiających programowanie i obsługę. Interaktywne programowanie zapewnia możliwość szybkiego uczenia robota poprzez ręczne prowadzenie go do odpowiednich punktów lub za pomocą intuicyjnego interfejsu w formie tabletu, gdzie dostępnych jest wiele gotowych opcji programowania typu drag and drop (przeciągnij i upuść), umożliwiających przygotowanie robota do pracy w czasie zaledwie kilku minut.
Bezpieczne, łatwe w użyciu, niezawodne i wszechstronne. Bardzo dobrze radzą sobie z obsługą procesów charakterystycznych dla produkcji przemysłowej, w tym kontroli jakości, załadunku i rozładunku maszyn, pakowania, paletyzacji, szlifowania, spawania i wielu innych. Stopień ochrony IP67, gwarantujący pyłoszczelność i wodoszczelność, jest standardem dla wszystkich pięciu modeli CRX. Dzięki temu klienci mogą ich używać nawet w szczególnie trudnych warunkach przemysłowych.  
Z uwagi na umiejętność łatwego adaptowania się do warunków przemysłowych, a także konstrukcji opartej na minimalnej liczbie części wymagających serwisowania roboty tej klasy oferują gotowość do wydajnej, bezawaryjnej pracy, bez potrzeby przeprowadzania pełnych przeglądów (co jest standardem w przypadku klasycznych robotów przemysłowych) nawet przez osiem kolejnych lat. 
Nowe coboty marki FANUC otwierają przed firmami zainteresowanymi automatyzacją zupełnie nowe możliwości zarówno w zakresie funkcjonalności, jak i możliwości montażu. W odróżnieniu od swoich poprzedników nie muszą już być instalowane wyłącznie w wyznaczonym miejscu, np. na specjalnie przygotowanej ramie czy postumencie. Nowa generacja cobotów została przygotowana do montażu na urządzeniu mobilnym – platformie czy wózku AGV. Dzięki temu cobot zawsze może znaleźć się w miejscu, gdzie jest najbardziej potrzebny, i wykonać zadanie, które w danym momencie przyniesie produkcji najwięcej korzyści. 
Obecnie w ofercie firmy FANUC, jak dotąd najszerszej na rynku, klienci mogą znaleźć 11 modeli robotów współpracujących. 

 


Regeneracja robotów

Ciekawą możliwością współpracy z firmą FANUC jest odnowa robotów, szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy robot wykorzystywany na danym odcinku linii przestaje być potrzebny, np. w przypadku jej rozbudowy. Wówczas klient może zwrócić się do producenta z prośbą o odnowienie robota. W ramach usługi FANUC – korzystając z odpowiednich narzędzi i podzespołów (nowych lub regenerowanych) – przywraca robotowi drugą młodość, a w efekcie oferuje szansę zastosowania go w nowym projekcie robotyzacji w zupełnie innym obszarze linii. Usługa cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, ponieważ pozwala optymalnie wykorzystać dotychczasowe zasoby i w bardzo elastyczny sposób współpracować z partnerem technologicznym w dalszym rozwoju produkcji.
 


Części zamienne – dostępne w całym cyklu życia produktu

FANUC udostępnia klientom tylko oryginalne części zamienne (opracowane i wyprodukowane w fabrykach FANUC) wraz z 12-miesięczną gwarancją producenta. Co ważne – każdy użytkownik może mieć pewność, że FANUC będzie dostarczał zamówione części w całym okresie eksploatacji produktu, nie krócej niż przez 25 lat od momentu jego zakupu. W przypadku gdy część nie będzie już dostępna, producent naprawi podzespoły w Europejskim Centrum Napraw FANUC w taki sposób, by uzyskać zgodność z oryginalnymi specyfikacjami jakości, wpływając tym samym na przedłużenie żywotności użytkowanych maszyn czy urządzeń.
Warto dodać, że regenerowane części zostają objęte taką samą gwarancją jak części nowe i że nie ma tu ograniczeń wiekowych – centrum naprawia nawet 30-letnie silniki, płytki drukowane PCB, Teach Pendanty oraz sterowania CNC. Europejskie Centrum Napraw FANUC, wspierane przez japońską centralę, bazuje na najnowocześniejszym sprzęcie badawczym, oryginalnych częściach zamiennych marki FANUC, a także wieloletnim doświadczeniu specjalistów w obszarze obsługi i rozwoju efektywnych przyrządów diagnostycznych.

Przypisy