Przykręcić, wbić czy wcisnąć – jaki sposób łączenia wybrać?

Technologie łączenia

Gdyby nie one, nie moglibyśmy powiesić ukochanego zdjęcia na ścianie. Nie mielibyśmy także ściany. Ba, nie byłoby również ramki, ani nawet wspomnianej fotografii, gdyż nie istniałaby drukarka. Mowa naturalnie o elementach złącznych. A mówić można o nich bardzo dużo – tak jak mnóstwo jest ich rodzajów, klasyfikacji, rozmiarów, kształtów czy materiałów, z których są wykonane. Jak więc się w tym odnaleźć?

Jak nazwa wskazuje, elementy złączne służą do mechanicznego łączenia ze sobą różnych części. Są wykorzystywane właściwie w każdym obszarze działalności, od budownictwa po produkcję maszyn i urządzeń. Wyróżniają się bardzo niewielkimi rozmiarami i solidnością wykonania. Wśród najbardziej popularnych elementów złącznych można wyróżnić:

REKLAMA

​​

Śruby

Chciałoby się rzec, iż śruba, jaka jest, każdy widzi – to jeden z najpowszechniejszych łączników. Stosowane w wielu maszynach oraz urządzeniach do mocowania poszczególnych części i podzespołów; używane zarówno w małych, precyzyjnych mechanizmach, jak i przy dużych konstrukcjach stalowych przenoszących ogromne obciążenia, np. przy montażu mostów lub wiaduktów. Zazwyczaj spotykane w towarzystwie dwóch kolejnych elementów:

  • nakrętek – mają kształt pierścienia, są nakręcane na trzpień i służą do tego, aby zabezpieczyć połączenie śrubowe. Dodatkowo jeśli zajdzie potrzeba, to rozkręcenie takich elementów nie będzie stanowić żadnej trudności. Wyróżniamy nakrętki o kilku rodzajach gwintów, z przeznaczeniem do określonego rodzaju śruby.
  • podkładek – ich głównym zadaniem także jest zabezpieczenie prze...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy