Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wydarzenia

7 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Relacja z Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w CD x-kom. Produkcja i dystrybucja pod jednym dachem

0 201

W kolejnej edycji Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych gościliśmy w firmie x-kom w Częstochowie. W warsztatach uczestniczyło ponad 60 osób zainteresowanych profilem działalności x-kom, największego sprzedawcy komputerów PC w Polsce. Jednak x-kom to nie tylko firma handlowa, ale również specjalizuje się w branży technologicznej, produkując komputery pod własną marką oraz do gamingu.

Pierwszym punktem line touru po x-kom była więc strefa produkcji. Jednym z profili działalności x-kom jest montaż i rozbudowa komputerów. Wieloletnie doświadczenie w zakresie doboru komponentów pozwoliło x-kom stać się geekiem w tej dziedzinie. Dzięki tej wiedzy klienci mogą otrzymać spersonalizowany komputer według własnych potrzeb. W konsekwencji firma stworzyła desktopy własnej marki. Z tym, że podstawową linią stała się linia G4M3R dla graczy, w tym również dla profesjonalnych e-sportowców. Warto dodać, że drużyna x-kom AGO, używając właśnie G4M3R, odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej.
 


Produkcja

Ze względu na ilość gam oraz konfigurację produktów x-kom prowadzi produkcję gniazdową. Obecnie w produkcji znajduje się ok. 3000 konfiguracji. Klient może dobrać samodzielnie i wybrać komponenty, które dział produkcji dla niego zmontuje. Aby zapewnić najlepszą jakość komputerów, po montażu każdy z nich przechodzi testy funkcjonalności i stabilności. Firma opracowała autorskie rozwiązanie – serwer, z którego konfigurowany komputer po zalogowaniu ściąga pakiet sterowników i po instalacji przechodzi pełnowymiarowy test. Aplikacja pozwala na sprawdzenie wielu podzespołów komputera: dyski, procesor, karty graficzne i dźwiękowe, pamięć RAM i połączenia sieciowe. Każde odstępstwo powoduje, że jednostka trafia do weryfikacji serwisowej.

Magazyn

Przyjęcia w Centrum Dystrybucyjnym nadają rytm pracy całej firmy. Dwa lata temu wdrożono oprogramowanie koordynujące awizacje dostaw. Timeslot, bo tak się nazywa ten program, został dostosowany do specyfiki x-komu. Obecnie w TS jest zarejestrowanych 338 użytkowników spoza awizacji, którzy zdalnie bookują godziny przyjazdów, które stanowią 95% wszystkich dostaw. Pozwala to zaplanować kolejne dni pod względem zasobów ludzkich oraz ograniczyć fluktuacje w ilościach dostarczanych dziennie produktów. Produkty podczas przyjęcia dzielone są na te, które trafią do lokalizacji stockowych, do pickingu manualnego oraz do magazynu automatycznego.
 


Magazyn automatycz

...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy