Rynek kabli oraz kabli i przewodów ognioodpornych w Polsce

Raport

Przewody i okablowanie to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek nowoczesną linię produkcyjną, fabrykę czy maszynę. Tylko w lutym 2023 r. polski przemysł wyprodukował ponad 39 700 ton drutów i przewodów izolowanych, a tylko od początku roku produkcja wytworzona wyniosła 74 045 ton i wzrosła, licząc rok do roku o 1,4%. Produkcja sprzedana wyniosła natomiast 73 197 ton. Według danych GUS w 2021 roku najwięcej wyprodukowano kabli elektroenergetycznych, bo 67 010 ton, co stanowiło w kilometrach aż 27 734 km przewodów. Produkcję kabli koncentrycznych zamknięto liczbą 3230 ton (65 619 km), a przewodów stosowanych w telekomunikacji – 14 438 ton (387 998 km). W statystykach uwzględnia się też kable światłowodowe, których wyprodu- kowano 17 669 ton (451 641 km). O rynku i trendach panujących na polskim rynku prze- wodów i kabli z Aleksandrą Trubas, dyrektorem ds. Rozwoju Produktu i Zarządzania Jakością w firmie Tele-Fonika Kable, rozmawia dr inż. Marcin Bieńkowski.

Marcin Bieńkowski „SUR”: Jak obecnie wygląda rynek kabli ogniotrwałych? Jakiego typu nowoczesne materiały są w nim stosowane i jakie nowe rozwiązania pojawiły się w ostatnim czasie?

REKLAMA

​​

Aleksandra Trubas, dyrektor ds. Rozwoju Produktu i Zarządzania Jakością, TF Kable: Na wstępie należy zaznaczyć, że w obecnej nomenklaturze kablowej z reguły nie używa się określenia „kable ogniotrwałe”. 
Stosowany jest podział na:

  • kable i przewody ognioodporne, 
  • kable klasyfikowane pod kątem reakcji na ogień, objęte rozporządzeniem UE nr 305/2011 (CPR).
     

Rynek kabli ognioodpornych, których podstawowym zadaniem jest zapewnienie ciągłości dostaw energii i sygnału podczas wystąpienia pożaru, dotyczy głównie budownictwa, w szczególności budynków użyteczności publicznej, które koncentrują znaczne skupiska ludzi oraz majątek trwały o...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy