Bezpieczeństwo na produkcji nadal trudne do osiągnięcia

Raport

W 2016 r. zarejestrowano pierwszy od kilku lat wzrost wypadków w pracy. Najczęstszą ich przyczyną jest zachowanie pracownika niezgodne z zasadami BHP i dotyczy głównie urazów górnych części ciała. Sektorem najbardziej narażonym na wypadki jest produkcja artykułów spożywczych. Czy w 2017 r. uda się podnieść poziom bezpieczeństwa w polskich przedsiębiorstwach?

 

REKLAMA

​​

Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w pracy gwarantuje nie tylko zminimalizowanie obaw o zdrowie i życie pracowników, ale także poprawę ich efektywności i wydajności. Komfort i pewność wykonywanej pracy pozwala na działanie szybsze i bardziej skuteczne. Wszystko to niesie ze sobą szereg korzyści dla firmy, nie tylko finansowych, ale i wizerunkowych, co w dzisiejszych czasach okazuje się rzeczą niezbędną. W branży produkcyjnej działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa wiążą się z pewnymi inwestycjami. Mowa tu przede wszystkim o inwestowaniu w technologie i odpowiedni sprzęt. Ale inwestować należy również w ludzi, ponieważ bezpieczeństwo w pracy może zapewnić tylko odpowiedzialna i przeszkolona kadra.

O skutkach działań podejmowanych w zakresie bezpieczeństwa na produkcji dowiadujemy się każdego roku, analizując branżę i biorąc pod lupę wyniki badań związanych z wypadkami w pracy.

 

JAKI BYŁ ROK 2016?

W ubiegłym roku odnotowano pierwszy od pięciu lat wzrost liczby wypadków w pracy. Jak pokazują badania Głównego Urzędu Statystycznego, ponad połowa z nich wynikała z nieodpowiednich zachowań pracowników. W pierwszym półroczu 2016 r. liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy wyniosła 39 233. To o prawie 6% więcej niż w pierwszym półroczu 2015 r. W tym samym czasie 38 927 osób uległo wypadkom przy pracy ze skutkiem lekkim, 224 osoby odniosły ciężkie obrażenia ciała, a 82 uległy wypadkom śmiertelnym. Z danych GUS po III kwartale 2016 r. wynika, że liczba wypadków przy pracy zwiększyła się o 0,9% w porównaniu do roku poprzedniego. Ten niewielki, wydawać by się mogło, jednoprocentowy wzrost, to tak naprawdę kilkaset osób, a tym samym kilkaset wypadków, do których doszło w samym tylko 2016 r. Do końca września tego samego roku wypadkom przy pracy uległo blisko 60 000 osób. Należy szczególnie podkreślić, że wzrost ten dotyczy je...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy