Dział: Raport

            

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Teksturowanie laserowe. Przełom w nadawaniu kształtów wybranym powierzchniom

Niezwykła precyzja i dowolność w jednym pozwalające na uzyskanie zarówno unikalnych właściwości, jak i walorów estetycznych materiału.

Czytaj więcej

Rynek kabli oraz kabli i przewodów ognioodpornych w Polsce

Przewody i okablowanie to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek nowoczesną linię produkcyjną, fabrykę czy maszynę. Tylko w lutym 2023 r. polski przemysł wyprodukował ponad 39 700 ton drutów i przewodów izolowanych, a tylko od początku roku produkcja wytworzona wyniosła 74 045 ton i wzrosła, licząc rok do roku o 1,4%. Produkcja sprzedana wyniosła natomiast 73 197 ton. Według danych GUS w 2021 roku najwięcej wyprodukowano kabli elektroenergetycznych, bo 67 010 ton, co stanowiło w kilometrach aż 27 734 km przewodów. Produkcję kabli koncentrycznych zamknięto liczbą 3230 ton (65 619 km), a przewodów stosowanych w telekomunikacji – 14 438 ton (387 998 km). W statystykach uwzględnia się też kable światłowodowe, których wyprodu- kowano 17 669 ton (451 641 km). O rynku i trendach panujących na polskim rynku prze- wodów i kabli z Aleksandrą Trubas, dyrektorem ds. Rozwoju Produktu i Zarządzania Jakością w firmie Tele-Fonika Kable, rozmawia dr inż. Marcin Bieńkowski.

Czytaj więcej

Bezpieczna praca z maszyną

Dla osoby zajmującej się na co dzień bezpieczeństwem pracowników maszyna w zakładzie oznacza generowanie zagrożeń – tak dla operatora, jak i postronnych pracowników. Jak zminimalizować zagrożenia?

Czytaj więcej

Organizacja i optymalizacja outsourcingu utrzymania ruchu – kluczowe szanse i ryzyka

Utrzymanie ruchu w ramach outsourcingu to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystają przedsiębiorstwa. Pozwala na skupienie się na budowaniu strategii biznesowej, a wykonawstwo zostaje przeniesione na podmiot zewnętrzny. W idealnym świecie w takiej sytuacji przedsiębiorstwo powinno koncentrować się jedynie na kluczowych działaniach, jednak jak w każdej sferze życia, także w ramach zleceń usług UR mogą pojawić się istotne ryzyka.

Czytaj więcej

Po jakie rozwiązania IT sięgać w przemyśle?

Systemy IT w przemyśle ułatwiają szybkie pozyskanie oraz analizę danych z linii produkcyjnych. Do najbardziej popularnych wdrożeń informatycznych zalicza się rozwiązania klasy ERP oraz analitykę biznesową – BI/Business Intelligence. Zaobserwowano także tendencję do zastępowania rozwiązań wielomodułowych, pochodzących od różnych dostawców, rozwiązaniami kompleksowymi, które pozwalają na niemal nieograniczoną interakcję i synchronizację pomiędzy różnymi obszarami w przedsiębiorstwie.

Czytaj więcej

Chłodzenie adiabatyczne hal produkcyjnych

W obiektach wielkokubaturowych, do których należą hale produkcyjne, stosuje się system chłodzenia adiabatycznego. To bardzo efektywne rozwiązanie, które nie tylko wspomaga, ale często wręcz zastępuje system klimatyzacji.

Czytaj więcej

Czyste korzyści, czyli jak czyścić układy hydrauliczne w maszynach?

Do konieczności wymiany olejów i czyszczenia układów hydraulicznych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Od poprawności wykonania tego zabiegu zależą w dużej mierze wydajność i żywotność urządzeń. Powinien on usunąć wszelkie zanieczyszczenia zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych powierzchniach układu. Pomimo tego, jak istotny jest to proces, prawdopodobnie nie ma obszaru związanego z układami hydraulicznymi i smarnymi o większych rozbieżnościach między teorią a praktyką.

Czytaj więcej

Automatyzacja lekiem na niedobory kadrowe

W dobie pandemii koronawirusa poszukiwanie leku i szczepionki było (lub nadal jest) pierwszą potrzebą. Ta sytuacja spowodowała także, że musieliśmy zweryfikować, jak należy prowadzić w takich sytuacjach nasze zakłady produkcyjne.

Czytaj więcej

Bezpieczeństwo pracowników na produkcji – raport

Coraz więcej firm korzysta z systemów do zarządzania i sterowania produkcją. Większość fabryk ulega reorganizacji, zmienia się ich struktura. Dzięki rozwojowi automatyzacji menedżerowie zyskują nowe narzędzia minimalizacji ryzyka. Z punktu widzenia BHP najistotniejszą zaletą automatyzacji produkcji jest jej znaczący wpływ na stan bezpieczeństwa pracy – zmniejsza się ryzyko wypadków przy pracy, co można zaobserwować, przyglądając się ich statystyce.

Czytaj więcej

Ćwiczenia z konopi

Konopie indyjskie (Cannabis Indica) to wyzwanie dla policji, a konopie siewne (Cannabis Sativa) to wyzwanie dla przemysłu i dla Służb Utrzymania Ruchu wielu gałęzi przemysłu: od spożywczego po budowlany. Nadchodzi – już trwa – boom na konopie i wszelkie produkty z nimi związane, co potwierdza raport Grand View Research mówiący, że globalny rynek konopi przemysłowych do 2025 roku osiągnie wartość 10,6 mld dol. Jak przemysł sobie z nim radzi?

Czytaj więcej

Pozytywny wpływ pandemii na druk 3D

Mimo, że wiele gałęzi przemysłu zanotowało znaczny spadek podczas pandemii, wpływa ona pozytywnie na rozwój przemysłu druku 3D. Jego wykorzystanie w walce z pandemią COVID-19 to przykład na to, jak ważną rolę odgrywa technologia w naszym życiu.

Czytaj więcej