Niezwykła precyzja i dowolność w jednym pozwalające na uzyskanie zarówno unikalnych właściwości, jak i walorów estetycznych materiału.
Niezwykła precyzja i dowolność w jednym pozwalające na uzyskanie zarówno unikalnych właściwości, jak i walorów estetycznych materiału.
Przewody i okablowanie to elementy, bez których trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek nowoczesną linię produkcyjną, fabrykę czy maszynę. Tylko w lutym 2023 r. polski przemysł wyprodukował ponad 39 700 ton drutów i przewodów izolowanych, a tylko od początku roku produkcja wytworzona wyniosła 74 045 ton i wzrosła, licząc rok do roku o 1,4%. Produkcja sprzedana wyniosła natomiast 73 197 ton. Według danych GUS w 2021 roku najwięcej wyprodukowano kabli elektroenergetycznych, bo 67 010 ton, co stanowiło w kilometrach aż 27 734 km przewodów. Produkcję kabli koncentrycznych zamknięto liczbą 3230 ton (65 619 km), a przewodów stosowanych w telekomunikacji – 14 438 ton (387 998 km). W statystykach uwzględnia się też kable światłowodowe, których wyprodu- kowano 17 669 ton (451 641 km). O rynku i trendach panujących na polskim rynku prze- wodów i kabli z Aleksandrą Trubas, dyrektorem ds. Rozwoju Produktu i Zarządzania Jakością w firmie Tele-Fonika Kable, rozmawia dr inż. Marcin Bieńkowski.
Dla osoby zajmującej się na co dzień bezpieczeństwem pracowników maszyna w zakładzie oznacza generowanie zagrożeń – tak dla operatora, jak i postronnych pracowników. Jak zminimalizować zagrożenia?
Utrzymanie ruchu w ramach outsourcingu to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystają przedsiębiorstwa. Pozwala na skupienie się na budowaniu strategii biznesowej, a wykonawstwo zostaje przeniesione na podmiot zewnętrzny. W idealnym świecie w takiej sytuacji przedsiębiorstwo powinno koncentrować się jedynie na kluczowych działaniach, jednak jak w każdej sferze życia, także w ramach zleceń usług UR mogą pojawić się istotne ryzyka.
Systemy IT w przemyśle ułatwiają szybkie pozyskanie oraz analizę danych z linii produkcyjnych. Do najbardziej popularnych wdrożeń informatycznych zalicza się rozwiązania klasy ERP oraz analitykę biznesową – BI/Business Intelligence. Zaobserwowano także tendencję do zastępowania rozwiązań wielomodułowych, pochodzących od różnych dostawców, rozwiązaniami kompleksowymi, które pozwalają na niemal nieograniczoną interakcję i synchronizację pomiędzy różnymi obszarami w przedsiębiorstwie.
W obiektach wielkokubaturowych, do których należą hale produkcyjne, stosuje się system chłodzenia adiabatycznego. To bardzo efektywne rozwiązanie, które nie tylko wspomaga, ale często wręcz zastępuje system klimatyzacji.
Do konieczności wymiany olejów i czyszczenia układów hydraulicznych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Od poprawności wykonania tego zabiegu zależą w dużej mierze wydajność i żywotność urządzeń. Powinien on usunąć wszelkie zanieczyszczenia zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych powierzchniach układu. Pomimo tego, jak istotny jest to proces, prawdopodobnie nie ma obszaru związanego z układami hydraulicznymi i smarnymi o większych rozbieżnościach między teorią a praktyką.
W dobie pandemii koronawirusa poszukiwanie leku i szczepionki było (lub nadal jest) pierwszą potrzebą. Ta sytuacja spowodowała także, że musieliśmy zweryfikować, jak należy prowadzić w takich sytuacjach nasze zakłady produkcyjne.
Coraz więcej firm korzysta z systemów do zarządzania i sterowania produkcją. Większość fabryk ulega reorganizacji, zmienia się ich struktura. Dzięki rozwojowi automatyzacji menedżerowie zyskują nowe narzędzia minimalizacji ryzyka. Z punktu widzenia BHP najistotniejszą zaletą automatyzacji produkcji jest jej znaczący wpływ na stan bezpieczeństwa pracy – zmniejsza się ryzyko wypadków przy pracy, co można zaobserwować, przyglądając się ich statystyce.
Konopie indyjskie (Cannabis Indica) to wyzwanie dla policji, a konopie siewne (Cannabis Sativa) to wyzwanie dla przemysłu i dla Służb Utrzymania Ruchu wielu gałęzi przemysłu: od spożywczego po budowlany. Nadchodzi – już trwa – boom na konopie i wszelkie produkty z nimi związane, co potwierdza raport Grand View Research mówiący, że globalny rynek konopi przemysłowych do 2025 roku osiągnie wartość 10,6 mld dol. Jak przemysł sobie z nim radzi?
Mimo, że wiele gałęzi przemysłu zanotowało znaczny spadek podczas pandemii, wpływa ona pozytywnie na rozwój przemysłu druku 3D. Jego wykorzystanie w walce z pandemią COVID-19 to przykład na to, jak ważną rolę odgrywa technologia w naszym życiu.