Innowacje w świecie robotyki

Raport Automatyzacja i robotyzacja

W dzisiejszych czasach innowacja jest chlebem powszednim, a postępująca automatyzacja zmienia zasady rynkowej gry. Rozwój sztucznej inteligencji (AI) budzi ogromne zainteresowanie na całym świecie, ale nie jest to jedyny sektor technologiczny, który błyskawicznie zmienia globalną gospodarkę.

Rozkwitająca w ostatnich latach branża robotyczna to niewidzialna siła napędowa automatyzacji w logistyce, rolnictwie, górnictwie i produkcji przemysłowej. Zbiory owoców przy asyście robotów nie są wizjami odległej przyszłości, ale widokiem, do którego powoli będą przyzwyczajali się mieszkańcy amerykańskiego stanu Waszyngton.
Robotyczne innowacje to w końcu odpowiedź na wiele wyzwań XXI wieku. 
Żyjemy w erze technologicznej rewolucji, która dzieje się na naszych oczach. Postęp to pociąg, którego nie można zatrzymać, a następna stacja to jutro. Dynamicznie rozwijająca się robotyka to jedna z dziedzin, która zrewolucjonizuje ludzką pracę w wielu kluczowych branżach, np. logistyce, rolnictwie czy górnictwie. 

REKLAMA

​​

Robot, czyli co...

Na początku warto sprecyzować, co rozumiemy przez pojęcie „robot”. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) podkreśla, że robotami nie są:

 • boty z oprogramowaniem AI,
 • zdalnie sterowane drony,
 • inteligentne lodówki, bankomaty etc.,
 • asystenci głosowi,
 • autonomiczne samochody.
   

IFR wyróżnia dwa główne typy robotów: roboty przemysłowe i roboty usługowe. 
Roboty przemysłowe to m.in. roboty pakujące, malujące czy montażowe. Do robotów usługowych zaliczamy natomiast roboty sprzątające, dostawcze, medyczne i rolnicze.

Roboty w statystykach

Produkcja robotów przemysłowych wzrasta z roku na rok. W 2022 roku na rynku pojawiło się 553 tys. nowych robotów, co daje pięcioprocentowy wzrost w skali roku. Skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) dla branży robotów przemysłowych wynosił w latach 2017–2022 7% i nic nie wskazuje na tendencję spadkową [1]. Najlepsze lata robotyka ma dopiero przed sobą. Gałęzie gospodarki, które najchętniej automatyzują swoje operacje za pomocą robotów przemysłowych, to: elektronika, przemysł samochodowy, metale i maszyny, produkcja plastiku i produktów chemicznych, produkcja żywności.
Robotyka dynamicznie zmienia wiele innych branż. Niemal połowa nowych instalacji robotycznych znajduje zastosowanie w tzw. przemyśle ogólnym: produkcji przemysłowej, logistyce, handlu detalicznym, pracy biurowej i opiece zdrowotnej [1]. Większość z nich wykorzystywana jest do takich zadań, jak: przenoszenie, spawanie, montaż, dystrybucja, obróbka.

Źródło: Pexels — Pavel Danilyuk

Gdzie roboty przemysłowe cieszą się największą popularnością? 

W 2022 roku 73% wszystkich nowych instalacji robotycznych znajdowało się w Azji i Australii, 15% w Europie, a 10% w obu Amerykach [1].
Największymi rynkami dla robotów przemysłowych są następujące kraje: Chiny, Japonia, Stany Zjednoczone, Republika Korei Południowej, Niemcy, Włochy, Tajwan, Francja, Meksyk, Singapur, Indie, Hiszpania, Turcja, Tajlandia, Kanada.
Warto również wspomnieć, że w 2022 r. połowa wszystkich nowych instalacji robotycznych na świecie znalazła się w Chinach [1]. 
Automatyzacja jest odpowiedzią na deficyt pracowników w wielu rozwiniętych gospodarkach i rewolucjonizuje sposób, w jaki działają łańcuchy dostaw. W krajach Unii Europejskiej, które przechodzą przez zmiany demograficzne, użycie robotów pozwala na utrzymanie produktywności i konkurencyjności. Roboty usługowe cieszą się mniejszą popularnością niż roboty przemysłowe, ale popyt na nie błyskawicznie wzrasta z roku na rok. W 2022 roku liczba nowych profesjonalnych robotów usługowych sięgnęła 158 tys. jednostek, co daje 48-procentowy wzrost w ciągu roku [1]. Z drugiej strony liczba robotów do obsługi konsumentów kształtowała się na poziomie 5 mln jednostek (12-procentowy spadek w skali roku). W jakich branżach królują profesjonalne roboty usługowe [1]?

 • transport i logistyka (86 tys. jednostek, 44-procentowy wzrost w skali roku),
 • hotelarstwo (24,5 tys. jednostek, 125-procentowy wzrost w skali roku),
 • służba zdrowia i usługi medyczne (9,3 tys. jednostek, cztero-procentowy spadek w skali roku),
 • rolnictwo (8 tys. jednostek, 18-procentowy wzrost w skali roku),
 • profesjonalne usługi sprzątające (6,9 tys. jednostek, ośmio-procentowy wzrost w skali roku).
   

Wzmożone adopcja robotów w sektorze logistyki i transportu wiąże się z ogromnymi brakami kadrowymi, które spowodowała pandemia, ale wyma...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
 • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
 • dostęp do czasopisma w wersji online,
 • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
 • ... i wiele więcej!

Przypisy