Czyste korzyści, czyli jak czyścić układy hydrauliczne w maszynach?

Raport

Do konieczności wymiany olejów i czyszczenia układów hydraulicznych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Od poprawności wykonania tego zabiegu zależą w dużej mierze wydajność i żywotność urządzeń. Powinien on usunąć wszelkie zanieczyszczenia zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych powierzchniach układu. Pomimo tego, jak istotny jest to proces, prawdopodobnie nie ma obszaru związanego z układami hydraulicznymi i smarnymi o większych rozbieżnościach między teorią a praktyką.

Kontrolując olej w układach hydraulicznych, należy przede wszystkim sprawdzić zawartość wody, liczbę kwasową oraz klasę czystości płynu. Jeżeli którykolwiek parametr odbiega od norm wymaganych dla danego urządzenia, nie warto czekać, ale trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.
Czyszczenie układów hydraulicznych jest naturalnym elementem ich eksploatacji, dlatego warto przygotować się do tej czynności już na etapie projektowania układu i rozmieszczenia urządzeń. Zazwyczaj bowiem sama czynność czyszczenia zajmuje jedną trzecią całego czasu poświęcanego w głównej mierze na demontowanie wrażliwych komponentów, montowanie przewodów obejściowych, łączenie przewodów płuczących itp. Długość trwania całego procesu ma znaczący wpływ na przestoje maszyn, dlatego dobrze zaprojektowany układ pozwala wygenerować spore oszczędności w dłuższym okresie eksploatacji. 
Na rynku są również dostępne rozwiązania pozwalające na czyszczenie oleju w trakcie pracy urządzenia. Jeżeli jednak nasz system nie jest wyposażony w filtry by-pass, to powinniśmy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy