Dołącz do czytelników
Brak wyników

Raport

7 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Czyste korzyści, czyli jak czyścić układy hydrauliczne w maszynach?

0 48

Do konieczności wymiany olejów i czyszczenia układów hydraulicznych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Od poprawności wykonania tego zabiegu zależą w dużej mierze wydajność i żywotność urządzeń. Powinien on usunąć wszelkie zanieczyszczenia zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych powierzchniach układu. Pomimo tego, jak istotny jest to proces, prawdopodobnie nie ma obszaru związanego z układami hydraulicznymi i smarnymi o większych rozbieżnościach między teorią a praktyką.

Kontrolując olej w układach hydraulicznych, należy przede wszystkim sprawdzić zawartość wody, liczbę kwasową oraz klasę czystości płynu. Jeżeli którykolwiek parametr odbiega od norm wymaganych dla danego urządzenia, nie warto czekać, ale trzeba jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.
Czyszczenie układów hydraulicznych jest naturalnym elementem ich eksploatacji, dlatego warto przygotować się do tej czynności już na etapie projektowania układu i rozmieszczenia urządzeń. Zazwyczaj bowiem sama czynność czyszczenia zajmuje jedną trzecią całego czasu poświęcanego w głównej mierze na demontowanie wrażliwych komponentów, montowanie przewodów obejściowych, łączenie przewodów płuczących itp. Długość trwania całego procesu ma znaczący wpływ na przestoje maszyn, dlatego dobrze zaprojektowany układ pozwala wygenerować spore oszczędności w dłuższym okresie eksploatacji. 
Na rynku są również dostępne rozwiązania pozwalające na czyszczenie oleju w trakcie pracy urządzenia. Jeżeli jednak nasz system nie jest wyposażony w filtry by-pass, to powinniśmy się odpowiednio przygotować do jego czyszczenia w zależności od powodu, dla którego musimy je wykonać. Jeżeli czyszczenie następuje po awarii lub naprawie, warto sprawdzić, czy musi objąć ono cały system. W poprawnie zaprojektowanych układach zanieczyszczenia z pomp lub awarii silnika są ograniczone do pewnej części systemu za pomocą wbudowanych filtrów. W tych przypadkach wystarczy przepłukać zbiornik, rurociągi i komponenty w zanieczyszczonym obszarze. W większości przypadków jednak zanieczyszczenia z awarii rozkładają się w całym systemie. Chociaż niektóre mogą zostać usunięte przez wbudowany filtr, a niektóre osadzają się w zbiorniku, cały system musi zostać przepłukany.

Czyszczenie komponentów

Precyzyjne rury stalowe – cięte, sortowane i pozbawione kamienia i korozji – powinny być poddawane wyłącznie czyszczeniu chemicznemu i płukaniu gorącym olejem. Wówczas usuwane są z ich wewnętrznej powierzchni zgorzeliny hutnicze, luźne zanieczyszczenia mechaniczne i produkty korozji atmosferycznej. Oprócz tego zabezpieczane są przed korozją wtórną. Stosuje się w tym przypadku pompy cyrkulacyjne oraz odpowiednie instalacje o charakterze pomocniczym. W przypadku rurociągów wykonanych ze stali węglowej i nierdzewnej wykonywane są odtłuszczanie, trawienie i pasywacja.  
Spawane rury powinny być czyszczone mechanicznie. Gwarantuje to, że rury i kołnierze rur są gładkie i nie zawierają żużla, perełek spawalniczych (rozprysków) i ciał obcych. Wszystkie rury i węże powinn...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy