Sposoby czyszczenia maszyn i przestrzeni produkcyjnej w fabryce

Raport

Sprawdzone i skuteczne metody czyszczeniu linii produkcyjnych i maszyn w miejscu ich eksploatacji mogą spowodować nie tylko duże oszczędności czasu, ale również zminimalizować ryzyko przestojów w procesie produkcji. Ponadto można także znacznie ograniczyć wysokie koszty związane z późniejszymi naprawami. Utrzymanie linii produkcyjnych w czystości pozwala zachować wysoką jakość towaru, a także pomaga zmniejszyć koszt produkcji.

Istnieje wiele metod czyszczenia maszyn i przestrzeni produkcyjnych – od metod ręcznych po całkowicie bezdotykowe. Zwykle ich dobór zależy od rodzaju produkcji, wykorzystywanych maszyn czy finansów, jakimi dysponuje zakład. W tym artykule przyjrzymy się kilku najbardziej efektywnym metodom czyszczenia maszyn, a także zapoznamy się z różnymi sposobami dezynfekcji przestrzeni produkcyjnej, tak ważnymi w dobie pandemii COVID-19.

REKLAMA

​​

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacze przemysłowe są przystosowane do długotrwałej, ciągłej pracy. Często są wyposażone w kilka silników działających niezależnie od siebie. Mogą służyć do pracy na sucho i mokro. W przypadku zanieczyszczeń wilgotnych, po wessaniu ich przez odkurzacz, trafiają one do zbiornika z wodą, gdzie następuje separacja brudu od powietrza. Odkurzacze przemysłowe, które radzą sobie jednakowo dobrze z zanieczyszczeniami wilgotnymi oraz suchymi o różnej gradacji, są najbardziej popularne w zakładach produkcyjnych. 

Mogą służyć do usuwania cieczy, ciał stałych, wiórów czy pyłów, również tych niebezpiecznych, ale i ciężkich zanieczyszczeń związanych z produkcją przemysłową. Takie odkurzacze zawsze są wyposażone są w solidne, mocne filtry, które zapobiegają wydostaniu się jakichkolwiek płynów lub pyłów z pojemnika, co mogłyby spowodować uszkodzenia pozostałych części odkurzacza przemysłowego. 

Odkurzacz mobilny CLEANTEC CTM 36 E AC RENOFIX; źródło: www.festool.pl

Mycie suchą parą

Myjki parowe cechują się wysoką dokładnością czyszczenia oraz szybkością wykonywanej pracy. Dodatkowo parownice nie tylko usuwają...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy