Dołącz do czytelników
Brak wyników

Raport

2 czerwca 2021

NR 3 (Maj 2021)

Sposoby czyszczenia maszyn i przestrzeni produkcyjnej w fabryce

0 227

Sprawdzone i skuteczne metody czyszczeniu linii produkcyjnych i maszyn w miejscu ich eksploatacji mogą spowodować nie tylko duże oszczędności czasu, ale również zminimalizować ryzyko przestojów w procesie produkcji. Ponadto można także znacznie ograniczyć wysokie koszty związane z późniejszymi naprawami. Utrzymanie linii produkcyjnych w czystości pozwala zachować wysoką jakość towaru, a także pomaga zmniejszyć koszt produkcji.

Istnieje wiele metod czyszczenia maszyn i przestrzeni produkcyjnych – od metod ręcznych po całkowicie bezdotykowe. Zwykle ich dobór zależy od rodzaju produkcji, wykorzystywanych maszyn czy finansów, jakimi dysponuje zakład. W tym artykule przyjrzymy się kilku najbardziej efektywnym metodom czyszczenia maszyn, a także zapoznamy się z różnymi sposobami dezynfekcji przestrzeni produkcyjnej, tak ważnymi w dobie pandemii COVID-19.

Odkurzacze przemysłowe

Odkurzacze przemysłowe są przystosowane do długotrwałej, ciągłej pracy. Często są wyposażone w kilka silników działających niezależnie od siebie. Mogą służyć do pracy na sucho i mokro. W przypadku zanieczyszczeń wilgotnych, po wessaniu ich przez odkurzacz, trafiają one do zbiornika z wodą, gdzie następuje separacja brudu od powietrza. Odkurzacze przemysłowe, które radzą sobie jednakowo dobrze z zanieczyszczeniami wilgotnymi oraz suchymi o różnej gradacji, są najbardziej popularne w zakładach produkcyjnych. 

Mogą służyć do usuwania cieczy, ciał stałych, wiórów czy pyłów, również tych niebezpiecznych, ale i ciężkich zanieczyszczeń związanych z produkcją przemysłową. Takie odkurzacze zawsze są wyposażone są w solidne, mocne filtry, które zapobiegają wydostaniu się jakichkolwiek płynów lub pyłów z pojemnika, co mogłyby spowodować uszkodzenia pozostałych części odkurzacza przemysłowego. 

Odkurzacz mobilny CLEANTEC CTM 36 E AC RENOFIX; źródło: www.festool.pl

Mycie suchą parą

Myjki parowe cechują się wysoką dokładnością czyszczenia oraz szybkością wykonywanej pracy. Dodatkowo parownice nie tylko usuwają brud, tłuste plamy, kurz i inne zanieczyszczenia, ale także skutecznie dezynfekują czyszczoną powierzchnię, zapewniając jej idealną sterylność i bezpieczne warunki np. do przechowywania czy transportowania żywności. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu suchej pary jako głównego środka czyszczącego. Jest ona pod wysokim ciśnieniem wyrzucana przez specjalną dyszę na czyszczoną powierzchnię. To ciśnienie zapewnia dużą siłę uderzenia, dzięki czemu para trafia w cząsteczki brudu i przyczynia się do ich emulgowania, a następnie rozpadu, co powoduje usunięcie zanieczyszczenia.

Ponadto sucha para osiąga wysoką temperaturę, nawet 180°C, a ta cecha sprawia, że myjki parowe nie tylko skutecznie czyszczą, ale także dezynfekują powierzchnię. Ważną cechą suchej pary jest bardzo niski stopień wilgoci, co pozwala wykorzystywać ją w branżach wrażliwych na wilgoć.

Para jako środek czyszczący może być wykorzystywana na wszelkich powierzchniach, dlatego myjki parowe znajdują wyjątkowo szerokie zastosowanie w przemyśle. Parownice przemysłowe idealnie sprawdzają się do czyszczenia linii produkcyjnych, silników, tablic sterujących, różnego rodzaju przewodów elektrycznych, a nawet posadzek czy ścian.

Myjka parowa Carmen Plus 6 bar 3,65 kW Tecnovap; źródło: www.multi-matic.pl

Mycie wysokociśnieniowe 

Mycie z użyciem wysokiego ciśnienia (60 barów lub więcej) jest najczęściej wykorzystywane w przypadku uporczywych zabrudzeń, ponieważ gwarantuje skuteczne, a przy okazji nieinwazyjne czyszczenie powierzchni trudno dostępnych i dużych. Sprawdza się tam, gdzie nie wystarczy zwykłe mycie lub płukanie. Jest idealne dla przemysłu, górnictwa, transportu i budownictwa, czyli wszędzie tam, gdzie na sprzęcie, maszynach i powierzchniach zalegają złogi i osady różnego pochodzenia. Specjalistyczne doczyszczanie i mycie metodą bardzo wysokiego ciśnienia nie odkształca czyszczonych powierzchni, nie zarysowuje ich i nie wymaga stosowania dodatkowych środków chemicznych.

W specjalistycznym doczyszczaniu i myciu metodą bardzo wysokiego ciśnienia używa się wody, która przy dobraniu odpowiedniej mocy jest bezpieczna dla czyszczonej powierzchni. Preparaty chemiczne mogą uszkodzić czyszczone podłoże, z kolei ręczne czyszczenie może nie przynieść satysfakcjonujących efektów, a już na pewno zajmie dużo więcej czasu. 

Mobilne gorącowodne myjki wysokociśnieniowe serii MH; źródło: www.tubes-international.pl

Mycie ręczne

Wielu osobom mycie ręczne kojarzy się z mozolnym używaniem skrobaków i szczotek, które bardzo często uszkadz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy