Dołącz do czytelników
Brak wyników

Technologie

7 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Systemy wizyjne stosowane w przemyśle z wykorzystaniem CCTV

0 141

Systemy wizyjne są popularne w wielu branżach, począwszy od branży spożywczej, a skończywszy na automotive. Nie są one może nowością na rynku, ale ich popularyzacja w przemyśle jest stosunkowo mała. Większość firm nadal stosuje rozwiązania oparte na standardowych narzędziach i prostych czujnikach. W przypadku konieczności precyzyjnego odczytu danych standardowe narzędzia i czujniki są jednak niewystarczające.

Rozwiązania wizyjne to kolejny krok w automatyzacji firmy. Za pomocą systemu wizyjnego można dokonywać kontroli jakości, obecności, przestrzegania reguł czy nawet pomiarów metrologicznych z dużą dokładnością. Przed zastosowaniem systemu wizyjnego zawsze trzeba jasno sprecyzować zadanie, które zostaje postawione przed takim systemem, lub problem, który system wizyjny ma rozwiązywać. Jest to kluczowy krok ze względu na dobór sprzętu, algorytmów i występowanie czynników zakłócających. Najważniejsze jest, aby każdy, kto chce zastosować system wizyjny, określił sobie kluczowe parametry, takie jak:
dokładność systemu wizyjnego, wpływ otoczenia, np. dostęp do światła dziennego,– wielkość pola widzenia.

Systemy wizyjne najczęściej stosowane są w prostym czytaniu kodów 1D lub 2D, przy sprawdzaniu obecności – np. obecności produktu na taśmie lub obecności pracownika przy maszynie oraz przy zliczaniu dużej ilości elementów lub np. obecności śrub lub innych elementów produktu gotowego. Systemy wizyjne stosowane są także w obszarze kontroli jakości, np. czy w opakowaniu produktu gotowego są 2 szt. zgodnie z wymaganiami klienta, czy np. jedna sztuka lub czy na danym detalu dokonana jest odpowiednia ilość spawów. W BHP czy ktoś porusza się w zakazanym obszarze lub czy używa środków ochrony indywidualnej takich jak rękawice ochronne, okulary czy k...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy