Targi, których nie sposób pominąć

Aktualności Wydarzenia Targi w Polsce

Anna Lemańska-Kramer
Dyrektor projektu w Międzynarodowych Targach Poznańskich

Międzynarodowe Targi Poznańskie to marka sama w sobie. Kiedyś, jeszcze w czasach PRL-u, były one naszym małym oknem na świat, w którym choć przez chwilę można było podziwiać zachodnie firmy i technologie. Dziś Poznań przekształcił się w jedno z najważniejszych centrów targowych w naszej części Europy, które z powodzeniem może konkurować z takimi potęgami jak Hanower czy Berlin. Obecnie jedną z najważniejszych imprez targowych organizowanych w stolicy Wielkopolski stały się przemysłowe targi ITM INDUSTRY EUROPE.
Już wkrótce do Poznania zawitają tysiące specjalistów związanych z produkcją przemysłową. Na początku czerwca odbędą się bowiem jedne z największych i najważniejszych targów przemysłowych w Polsce i w środkowo-wschodniej Europie. Na temat organizacji targów ITM INDUSTRY EUROPE, nowości, jakie tam się pojawią, Złotych Medali MTP oraz targowych planów na przyszłość z Panią Anną Lemańską-Kramer, dyrektorem projektu w Międzynarodowych Targach Poznańskich, rozmawia dr inż. Marcin Bieńkowski.

REKLAMA

​​

SUR: Targi ITM INDUSTRY EUROPE to jedne z najważniejszych targów przemysłowych w Polsce i w naszej części Europy. Jak widzą Państwo swoją rolę w rozwoju nowoczesnych technologii przemysłowych w Polsce?
ALK:
Silna marka targów ITM INDUSTRY Europe budowana jest od wielu lat. To dzięki naszym długoletnim relacjom z wystawcami i partnerami realizujemy kluczowe w tej części Europy targi dla branży przemysłowej. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że formuła targów musi być dostosowana do zmieniającej się rzeczywistości. Szczególnie wyraźnie uzmysłowiły nam to ostatnie lata, kiedy branża eventowa poważnie ucierpiała w wyniku pandemii, a w dalszej kolejności – wojny w Ukrainie. Te wydarzenia mocno przedefiniowały ideę targów. Dlatego jako organizatorzy postrzegamy je dzisiaj przede wszystkim jako miejsce spotkań. Przygotowując kolejne edycje ITM INDUSTRY EUROPE, rozmawiając z wystawcami, z kluczowymi organizacjami przemysłowymi oraz uczelniami i ośrodkami naukowymi, tworzymy wydarzenie, które nie tylko przyciąga zwiedzających premierami produktowymi naszych liderów, ale także spektakularnymi pokazami. Takie miejsce to dobry początek bliższych spotkań oraz indywidualnych rozmów. To tutaj przyjeżdża się zobaczyć najnowsze technologie w przemyśle, a także efekty synergii nauki i biznesu. 

SUR: Co roku na targach ITM INDUSTRY EUROPE przyznawane są medale i wyróżnienia. Jakiego typu produkty trafiają do konkursu i jakie są najważniejsze kryteria pozwalające ocenić i w konsekwencji wyróżnić dany produkt? Na jakie cechy produktu zwraca największą uwagę konkursowe jury? 
ALK:
ZŁOTY MEDAL to najbardziej rozpoznawalna w Polsce nagroda przyznawana za wysoki poziom innowacyjności produktów. Laureatów z każdej branży wybiera grono ekspertów. W konkursie nagradzana jest innowacyjność, pomysłowość i nowoczesność. O Złoty Medal mogą ubiegać się tylko te produkty i usługi, które wyróżniają się na rynku dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym. Na targach ITM to muszą być, w ocenie jury, produkty kreujące trendy w przemyśle, takie, które zostawiają swoją konkurencję daleko w tyle. W tym roku mamy bardzo dużo zgłoszeń takich innowacji i nasze jury będzie miało twardy orzech do zgryzienia, żeby wybrać te najbardziej wyjątkowe rozwiązania zasługujące na Złoty Medal MTP. 

SUR: Do targów ITM INDUSTRY EUROPE 2024 został niecały miesiąc, a przygotowania do nich idą pełną parą. Mimo to chcielibyśmy zapytać już teraz, czego ze strony organizatorów mogą się spodziewać zwiedzający i wystawcy? Czy przygotowali Państwo coś, co mogłoby nas, odwiedzających tereny MTP, zaskoczyć?
ALK:
Przede wszystkim w tym roku na zwiedzanie ekspozycji bloku targów przemysłowych trzeba zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu. Tyle, ile wymaga zapoznanie się z ofertą zgromadzoną w aż dziesięciu halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Najbliższa edycja będzie interaktywna, pełna specjalnych pokazów, pracujących maszyn i robotów. Realizujemy w tym roku pomysł specjalnej strefy z nowymi technologiami z obszaru optymalizacji procesów w przemyśle. To tutaj – w otoczeniu innowacyjnego sprzętu – będzie można sprawdzić, jak zwiększyć swoją wydajność operacyjną, poprawić jakość i precyzję poszczególnych procesów oraz ocenić rozwiązania z zakresu automatyki, robotyki, pneumatyki i integracji systemów. 
W tej przestrzeni zwiedzający zobaczą także roboty współpracujące różnych producentów. Takie nowoczesne rozwiązania dla fabryk przyszłości będą również obecne na największej Scenie Tech w Polsce, którą przygotowujemy wraz z DBR77. Mówiąc o pokazach, zachęcam do zapoznania się z ofertą prezentowaną w ramach Salonu Obróbki Powierzchni. Oczywiście na targi ITM przyjeżdża się zobaczyć pawilony maszynowe, więc tym bardziej nas cieszy, że zgłosiło się do nich tak wielu wystawców. W tej edycji będzie można obserwować także zmagania uczestników Turnieju Służb Utrzymania Ruchu w ramach Pneumat.Game. Przygotowane przez firmę Pneumat wyzwania będą wymagały wiedzy, sprawności i umiejętności działania pod presją czasu. Uczestnicy zawalczą o nagrody, których pula wyniesie ponad 50 000 zł. 
Ponadto powstanie specjalna Strefa Bezpieczeństwa dla Służb Utrzymania Ruchu. Ekspozycji targów ITM potowarzyszy program oparty na eksperckich wystąpieniach uwzględniających kierunek zmian, w którym podąża nowoczesny przemysł. Zbliżająca się edycja to także szczególny moment wdrożenia nowego projektu, jakim jest Ambasador Targów ITM INDUSTRY EUROPE 2024. To niekwestionowany lider branży, który poprzez swoje działania propaguje ideę targów w celu zwiększenia ich rozpoznawalności i popularności. Swoją aktywnością zachęca partnerów i klientów do bliższego poznania tego wydarzenia. W tym roku tytuł Ambasadora został przyznany firmom: GF Machining Solutions oraz Eagle Lasers. Mamy nadzieję, że ta nowa koncepcja zostanie ciepło przyjęta zarówno przez wystawców, jak i zwiedzających, i liczymy na to, że grono Ambasadorów będzie się sukcesywnie poszerzać.

SUR: Jakie targowe plany mają Państwo na nadchodzące miesiące? Czy pojawią się jakieś nowe imprezy targowo-wystawiennicze?
ALK:
Grupa MTP to grupa kapitałowa działająca na terenie całego świata. Łączy w sobie portfolio obiektów (Międzynarodowe Targi Poznańskie, Poznań Congress Center, Arena Poznań) oraz usług (IDEA Expo, Restauracje i catering GARDENcity, City Marketing, ToBilet.pl, Agencja interaktywna r360). Jesteśmy od ponad 100 lat organizatorem targów, kongresów, konferencji, megaeventów, koncertów, zawodów sportowych, spotkań firmowych oraz wirtualnych wydarzeń. Międzynarodowe Targi Poznańskie to ośrodek targowy nr 1 w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Każdego roku gościmy 1,4 miliona zwiedzających i kilkanaście tysięcy wystawców na 100 imprezach targowych. W nadchodzącym roku zorganizujemy wiele wydarzeń zarówno dla sektora B2B, jak i dla pasjonatów różnych dziedzin. W planach mamy choćby nowe projekty związane z obronnością. Otwieramy także szerzej nasze przestrzenie dla mieszkańców i gości Poznania, realizując bogaty program „Lata na targach”.

SUR: Dziękuję za rozmowę.

Przypisy