Z laserową precyzją

Technologie Maszyny i urządzenia

Technologie laserowe – kojarzone przede wszystkim z obróbką metali – znajdują zastosowanie w kolejnych gałęziach przemysłu. To już nie tylko sektor samochodowy, lotnictwo, budownictwo, architektura, ale także branża elektroniczna, medyczna, jubilerstwo czy nawet produkcja obuwia. Popularność tej metody obróbki wynika m.in. z jej precyzji, powtarzalności procesu, a przede wszystkim oszczędności: materiału, energii i czasu.

Precyzyjny i szybki

Do głównych zalet technologii laserowej zalicza się jej dokładność. Laser sprawdza się tam, gdzie zawiodą inne technologie, ponieważ jest on wyjątkowo precyzyjny i umożliwia wycinanie nawet najbardziej skomplikowanych czy niestandardowych form i kształtów. Kolejną zaletą jest możliwość automatyzacji procesów produkcyjnych. Wpływa to na wzrost wydajności oraz możliwość połączenia obróbki z innymi systemami. Technologia laserowa jest bezkontaktowa, dlatego też miejsce pracy pozostaje wyjątkowo czyste po zakończeniu działania. Oprócz tego nie powstaje tak duża ilość odpadów, jak w przypadku innych metod i można jeszcze lepiej wykorzystać surowiec. Krawędzie pozostają czyste i perfekcyjne, nie ma zatem konieczności powtarzania działania. Nie występują także odkształcenia materiału. Sam proces obróbki jest szybki i wydajny, co pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do realizacji zamówienia. 
W przemyśle laser znajduje zastosowanie przede wszystkim do cięcia, spawania, znakowania, hartowania, obróbki powierzchniowej czy drążenia otworów. Cięcie laserowe to jedna z najnowocześniejszych metod obróbki. Wykorzystuje się ją do pracy z materiałami metalowymi oraz niemetalowymi. Odbywa się to poprzez skierowane na powierzchnię obrabianego materiału wiązki lasera o dużej mocy. To odmiana cięcia termicznego. Nie wymaga jednak mocowania materiałów, dzięki czemu może być stosowana do obróbki nawet filigranowych detali. Wykorzystuje się ją m.in. do w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy