Bezpieczeństwo pracowników na produkcji – raport

Raport

Coraz więcej firm korzysta z systemów do zarządzania i sterowania produkcją. Większość fabryk ulega reorganizacji, zmienia się ich struktura. Dzięki rozwojowi automatyzacji menedżerowie zyskują nowe narzędzia minimalizacji ryzyka. Z punktu widzenia BHP najistotniejszą zaletą automatyzacji produkcji jest jej znaczący wpływ na stan bezpieczeństwa pracy – zmniejsza się ryzyko wypadków przy pracy, co można zaobserwować, przyglądając się ich statystyce.

10grudnia 2021 r. Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane dotyczące wypadków przy pracy w okresie styczeń–wrzesień 2021 r. W raporcie stwierdzono wzrost wypadków przy pracy o 8,6% w stosunku do okresu styczeń – wrzesień roku 2020. Zwiększyła się również liczba osób poszkodowanych przypadająca na 100 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 2,96 do 3,32.
Należy jednak zastanowić się, czy powyższe dane są miarodajne w porównaniu z tymi z zeszłego roku? Niekoniecznie. Aby móc właściwie przeanalizować dane dotyczące wypadków przy pracy w 2021 r. w stosunku do roku poprzedniego, musimy pamiętać o sytuacji pandemicznej, która trwa u nas od 20 marca 2020 r., kiedy to został wprowadzony stan epidemii w związku z pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. W czasie pandemii część zakładów została zamknięta na pewien czas, a inne przedsiębiorstwa przeorganizowały system pracy, wprowadzając pracę zmianową lub zdalną. Działania te w znaczący sposób wpłynęły na liczbę wypadków przy pracy.

REKLAMA

​​

Statystycznie rzecz ujmując

Jeśli jednak porównamy liczbę wypadków przy pracy do lat poprzednich, nie tylko do roku 2020 r., który pod tym względem był wyjątkowy, zauważamy znaczną tendencję spadkową liczby osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy z roku na rok (ryc. 1). Niestety – kwalifikując wypadki wg ciężkości następstw – stwierdzono, że udział osób poszkodowanych w wypadkach śmiertelnych w roku 2021 r. dla okresu styczeń-wrzesień jest niepokojąco wysoki w porównaniu z analogicznym okresem w latach poprzednich, pocieszające jest to, że liczba wypadków ze skutkiem ciężkim uległa zmniej...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy