Bezwypadkowa logistyka

Logistyka i magazynowanie

Każda gałąź przemysłowa w Polsce oprócz tego, że ma na celu osiągnięcie założonych przez siebie celów i dostarczenie produktów dla klientów, musi organizować pracę tak, aby była ona dla pracowników bezpieczna i higieniczna.

Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jest jednym z podstawowych praw zagwarantowanych przez Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej (art. 66 Konstytucji). Ochrona życia i zdrowia pracowników jest również podstawowym obowiązkiem pracodawcy (art. 15 Kodeksu pracy – dalej k.p.). Artykuł 207 § 2 Kodeksu pracy wręcz nakłada na pracodawcę obowiązek ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
W tym artykule chciałabym skupić się na logistyce i sposobach zapobiegania wypadkom w tej branży.
Logistyka to proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych. Działania logistyczne mogą obejmować (choć nie muszą się do nich ograniczać): obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami, transport i składowanie.
Słysząc słowo „logistyka”, wyobrażamy sobie najczęściej, „na pierwszym planie” w procesie pracy, ciągniki siodłowe, naczepy i samochody dostawcze, ale pojawiają się też wózki widłowe. Niestety, ale liczba wypadków z udziałem wózków widłowych wciąż jest spora, a skutki tych wypadków są bardzo często ciężkie albo śmiertelne. Najczęstsze zdarzenia z udziałem wózka to potrącenia pieszych (wraz z najechaniem na kończyny dolne), przewrócenia wózków, czy upadek wózków z ramp załadunkowych. 

Statystycznie

Dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że liczba wypadków przy pracy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy