Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wydarzenia , Konferencje i szkolenia , Innowacyjne technologie

24 maja 2021

Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze

0 163

Świat się wirtualizuje – odbiciem znanej nam rzeczywistości jest ta cyfrowa, pozwalająca na przeprowadzanie testów i symulacji dużo niższym kosztem w o wiele krótszym czasie. Właśnie temu służą tzw. cyfrowe bliźniaki – wirtualne repliki parametrów maszyn, linii produkcyjnych, a nawet całych procesów, których globalna wartość do 2025 roku ma przekroczyć 30 miliardów dolarów.

Jak prognozuje Gartner, jeszcze w tym roku połowa firm przemysłowych na całym świecie będzie korzystała z tej technologii. Jej fenomen wyjaśnią 25 maja eksperci GFT i Google Cloud podczas webinaru „Cyfrowe bliźniaki, czyli o zaletach symulacji w chmurze”.

Idea cyfrowego bliźniaka po raz pierwszy pojawiła się w 2002 roku na Uniwersytecie Michigan. Chodziło nie tylko o stworzenie cyfrowej kopii danego obiektu, ale także o umożliwienie przeprowadzania symulacji, które wskazywałyby jak zachowa się on w różnych sytuacjach. Od tamtego czasu pojęcie to zaczęło być powszechnie używane, przede wszystkim w branży przemysłowej. Cyfrowy bliźniak umożliwia rozumienie procesów i przewidywanie zdarzeń, a ponadto, zmniejsza ryzyko związane z uruchomieniem kosztownej produkcji.

- Wykorzystanie cyfrowych bliźniaków otwiera możliwość ciągłego doskonalenia procesów. Nieustająca wirtualna analiza pozwala na bieżące korygowanie parametrów np. linii produkcyjnej, czy samego produktu, a tym samym na ich lepszą fizyczną postać. Ponadto, pomaga to prognozować możliwe usterki i im zapobiegać - podkreśla Tomasz Smoleńsk...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy