Dane z parku maszynowego receptą na poprawienie rentowności firmy?

Artykuły Utrzymanie ruchu

Jednym z ważniejszych elementów zarządzania produkcją i utrzymaniem ruchu jest kontrolowanie procesów na podstawie danych otrzymanych z parku maszynowego. Ich regularne pozyskiwanie i umiejętne wykorzystywanie pozwala na stworzenie pełnego obrazu przebiegu produkcji i w efekcie – na zwiększenie wydajności procesów i maszyn.

Jeszcze do niedawna dane w produkcji zbierane były głównie ręcznie, na specjalnych blankietach lub wprowadzane do arkuszy Excela. Rozwój automatyzacji i informatyzacji w przedsiębiorstwach produkcyjnych przeniósł ciężar tego zadania na bardziej nowoczesne narzędzia – przeznaczone do tego celu programy, a nawet rzeczywistość rozszerzoną. Niesie to ze sobą oczywiście wymierne korzyści. Ręczne zbieranie danych często generuje bowiem błędy, braki danych i inne nieprawidłowości. Wprowadzenie systemów informatycznych zapobiega takim problemom, a do tego pozwala na szybki dostęp do danych wielu użytkownikom w jednym czasie. Ponadto dane zbierane są na bieżąco, co umożliwia ich przetwarzanie w czasie rzeczywistym, w każdym z obszarów produkcji.

Najprostsze sposoby gromadzenia danych

Niektóre firmy wdrażają jedynie proste rozwiązania, na przykład system logowania stanu pracy maszyny, który rejestruje dane o tym, czy maszyna pracuje, czy nie. Choć są to bardzo podstawowe informacje, na ich podstawie można dokonać np. oceny efektywności danej maszyny i podejmować de...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy