DMAIC – metoda kompleksowego zarządzania projektami optymalizacji procesów

Produkcja

Analiza problemów oraz poszukiwanie rozwiązań w celu ich eliminacji wydaje się sprawą oczywistą, szczególnie gdy dotyczy organizacji działającej zgodnie z filozofią ciągłego doskonalenia. Marginalizowanie problemów lub dobór nieodpowiednich narzędzi i metod potrafi jednak skutecznie ten proces powstrzymać.

Co zrobić, aby proces doskonalenia pozostał niezakłócony? Badanie odchyleń powinno zostać przeprowadzone w usystematyzowany sposób, co pozwoli istniejącym procesom wrócić na ścieżkę prowadzącą do osiągnięcia doskonałości operacyjnej.
Dzisiejszy artykuł nie ma na celu wskazania błędów, jakie są najczęściej popełniane podczas analizy problemów, lecz przedstawienie alternatywnej metody usprawniania procesów.

REKLAMA

​​

Alternatywny porządek działania

Metody i narzędzia służące rozwiązywaniu problemów oraz usprawnianiu procesów zostały wielokrotnie przedstawione i opisane dość szczegółowo, a ich zdecydowana większość jest często wykorzystywana. Do najbardziej popularnych rozwiązań zaliczyć możemy choćby metodę 8D, wykorzystywaną zarówno gdy mamy do czynienia z reklamacjami klienta, jak i podczas głębszych analiz problemów wewnątrz samej organizacji. Innym, równie często stosowanym rozwiązaniem jest Arkusz A3, o którym pisaliśmy już na łamach tego pisma. Pamiętamy, że jego prostota i przejrzystość zachęcają do stosowania.
Wspomniane wyżej metody często wspierane są przez narzędzia pozwalające zdefiniować problem, z którym przychodzi nam się mierzyć – zaczynając od  5W2H przez diagram Ishikawy, FTA (Failure Tree Analysis), a na analizie 5 x Dlaczego? (5 WHY?) kończąc. Należy przy tym wspomnieć, że wskazane wyżej narzędzia stanowią jedynie wsparcie do poszukiwania przyczyn źródłowych problemu i nie stanowią same w sobie jego analizy. Warto pamiętać o tym fakcie, gdyż często pokutuje przekonanie, że diagram Ishikawy to narzędzie wystarczające do skutecznego przeprowadzenia analizy problemu. Stwierdzenie to nie jest obce również w środowiskach zajmujących się poprawą funkcjonowania organizacji.

Rys. 1. Skrót DMAIC zbudowano z pierwszych liter poszczególnych etapów prowadzonej analizy

Alternatywę dla powyższych metod (8D czy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy