Dobór odpowiedniej sprężarki – typ, wielkość, krytyczne parametry pracy, efektywność

Utrzymanie ruchu

Pomimo tego, że mamy XXI wiek oraz szeroki dostęp do informacji, wielu użytkowników kupuje bardzo dobre i bardzo drogie sprężarki, nie biorąc pod uwagę innych argumentów poza marką, ceną i wielkością. W konsekwencji w wielu przypadkach okazuje się, że te sprężarki nie są właściwie dobrane. Na pytanie „jaka sprężarka jest dobra?” można byłoby po prostu odpowiedzieć – „właściwie dobrana”, tzn. taka, dla której koszty posiadania będą optymalne dla profilu konsumpcji powietrza.

Dlaczego warto zająć się doborem sprężarki odpowiedniej do profilu poboru sprężonego powietrza? Proces sprężania powietrza jest bardzo mało sprawny. Zaledwie ok. 10–20% energii elektrycznej pobranej przez sprężarkę zamieniane jest na energię ciśnienia sprężonego powietrza. Pozostałe ok. 80% tracone jest na ciepło, które oczywiście można potem wykorzystać, ale rzecz jest dużo bardziej skomplikowana, niż się wydaje.

REKLAMA

​​

 

Rys. 1. Bilans procesu produkcji sprężonego powietrza

 

W procesie użytkowania istotny jest koszt całkowity posiadania takiej sprężarki – w czasie mniej więcej 5 lat eksploatacji, w całkowitym koszcie zaledwie ok. 20–30% stanowi koszt zakupu i koszt serwisu sprężarki, natomiast ok. 70% kosztów to koszty energii zużywanej na sprężanie, czyli po prostu zużywanej przez sprężarkę. Dlatego decydując się na wybór sprężarki, na jej zakup, wydajemy niewielką część łącznych kosztów posiadania, a kształtujemy ich większość na najbliższych przynajmniej 5 lat. Średnie życie sprężarki w Unii Europejskiej to 15 lat. W związku z tym, wydając pewną kwotę, decydując się na wybór sprężarki, wbrew pozorom nie robimy tego na okres tylko i wyłącznie jej amortyzacji, który w Polsce trwa 7–8 lat, tylko najczęściej ok. 15 lat. W konsekwencji tak naprawdę w szybkich i krótkich czy też czasem pochopnie podejmowanych decyzjach o zakupie (opartych najczęściej na argumentach marki, przewymiarowanej wielkości oraz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy