Gemba

Utrzymanie ruchu

Gemba to japońskie słowo oznaczające „miejsce rzeczywistej pracy” lub „miejsce działania”. W kontekście biznesowym oznacza to dosłownie miejsce, gdzie rzeczywiste prace są wykonywane. To tam produkty są wytwarzane, produkowane, usługi są świadczone, a klienci są obsługiwani.

Wgemba często można zobaczyć, jak procesy działają w praktyce, jak wygląda interakcja między pracownikami a klientami, jakie problemy napotykają pracownicy na co dzień i jakie rozwiązania proponują. To właśnie w gemba można znaleźć wiele cennych informacji na temat działalności firmy i sposobów jej poprawy.

REKLAMA

​​

Czym jest Gemba?

Słowo gemba lub też genba (jap.) staje się coraz bardziej powszechne w słownikach firm produkcyjnych, jednak w środowiskach firm usługowych czy nawet firm produkcyjnych niezwiązanych z przemysłem samochodowym nadal brzmi obco, a czasami potrafi wywołać delikatny uśmiech na twarzy. Czym zatem jest gemba? Czy sposób postępowania oraz system zachowań można zaszczepić wszędzie tam, gdzie zachodzą procesy? Przyjrzyjmy się więc bliżej tej tematyce. 
W pierwszej kolejności wyjaśnijmy czym gemba właściwie jest. Gemba czy też genba w tłumaczeniu z języka japońskiego oznacza rzeczywiste miejsce. Będziemy więc w tym przypadku mówili o miejscu, w którym zachodzą wszelkie procesy przyczyniające się do wytworzenia wartości dodanej dla klienta. Dotyczy to zarówno klienta wewnętrznego, jak i klienta zewnętrznego. A więc w przypadku procesów produkcyjnych będą to:

  • stanowiska, 
  • linie produkcyjne...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy