Informacja a wiedza

Felieton

Wszystkie koszty i energia włożone w zdobycie określonej wiedzy z danej dziedziny przez człowieka mają ogromną wartość, ale niestety umierają bezpowrotnie z jej właścicielem. Szybkość zmian, jakich doświadcza świat, wymusza odnalezienie sposobu na jej zatrzymanie w takiej formie, aby następne pokolenia były w stanie z niej korzystać. Zastosowanie platformy technologicznej opartej na ontologii i semantyce otwiera możliwość budowy nowoczesnych narzędzi informatycznych, dzięki którym powinno udać się ten cenny zasób zachować.

 

REKLAMA

​​

Świat początku trzeciego milenium to niewątpliwie kraina, w której króluje informatyka. Era cyfrowa, której doświadczamy na co dzień, umożliwia już zbieranie i przechowywanie nieprzebranych ilości informacji teoretycznie o wszystkim. Repozytoria największych koncernów gromadzą petabajty danych na swoich serwerach – za przykład niech posłuży budowana od 2014 r. przez przeglądarkowego giganta baza knowledge vault, posiadająca już ponad 2 mld pojęć niestrukturalnych (unstructured data). Podobnie jest w przemyśle – systemy akwizycji danych to w tej chwili już nie pojedyncze urządzenia, lecz potężne sieci łączące w swoich instalacjach ogromne obszary procesowe. Aby móc wykorzystać w praktyce te dane, potrzebna jest ich analiza oraz poprawna interpretacja, by zysk w postaci wiedzy mógł przynieść jakikolwiek profit dla przedsiębiorstwa.

Można powiedzieć, że dane dla wielu współczesnych firm tworzą syntetyczny odpowiednik przemiany materii istot żywych, z racji tego, że dane przetworzone mają wpływ na kondycję i metody zarządzania przedsiębiorstwem, a to z kolei determinuje rodzaj i jakość wykorzystywanych w nich danych.

Główną zasadą cyfrowego świata jest jego kwantyzacja, która polega w bardzo dużym uproszczeniu na kompresji stratnej – z nieuniknioną i nieodwracalną utratą informacji, na które świadomie się godzimy.

I wszystko jest w porządku wobec danych fizycznych niezbędnych w danym procesie produkcyjnym, które aż z naddatkiem wystarczają, aby dany proces kontrolować. Gorzej, jeśli do poprawności prowadzenia procesu oprócz danych fizycznych potrzebne są jeszcze decyzje na podstawie analiz, których wyliczyć z danych na tę chwilę się nie da, albo gdy takich danych po prostu brak.

I w tym miejscu natrafiamy na pierwsze trudności. Interpretacja informacji na podstawie danych to już zadanie mocno specjalistyczne, z którym tylko częściowo świat technologii cyfrowej sobie radzi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy