Dział: Felieton

       

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Czy czeka nas kryzys?

Z ostatnich prognoz Komisji Europejskiej wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 2,7% rocznie, a w 2025 roku polski PKB wzrośnie aż o 3,2%. Dzięki temu nasz kraj zajmie czwarte miejsce pod względem wzrostu gospodarczego w UE, plasując się tuż za Maltą, Rumunią i Cyprem. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu – nadchodzący kryzys u naszych zachodnich sąsiadów.

Czytaj więcej

Przemysłowy blackout

Ostatnie, siarczyste, ponad 40-stopniowe mrozy spowodowały spore trudności z dostawami prądu w krajach skandynawskich. Wzrosło nie tylko samo zużycie prądu, ale jednocześnie drastycznie zmalały dostawy energii produkowanej przez systemy Odnawialnych Źródeł Energii (OZE). W Finlandii zamarzły praktycznie wszystkie wiatraki, a obecne tam elektrownie atomowe nie dawały sobie rady ze zwiększonym zapotrzebowaniem.

Czytaj więcej

Półprzewodnikowe fabryki w Polsce

Kilka dni temu odchodząca już Rada Ministrów przyjęła uchwałę, która kwotą w wysokości 1,5 mld zł pozwoli dofinansować budowę fabryki Intela w podwrocławskiej Miękini. Sam Intel zainwestuje natomiast w Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników prawie 4,6 mld zł. Dzięki temu Polska – po raz pierwszy od wielu lat – ma szansę znaleźć się w czołówce państw związanych z produkcją podzespołów komputerowych.

Czytaj więcej

Przemysł 4.0 – (nie)spełnione oczekiwania?

Niedawno miałem okazję zapoznać się z opublikowanym pod koniec pierwszego kwartału br. i przygotowanym przez APA Group raportem pt. Stan Przemysłu 4.0 w Polsce. Mocno mnie zaintrygował, ponieważ analizuje on jak i w jakim stopniu koncepcja Przemysłu 4.0 zagościła w polskich przedsiębiorstwach i czy praktyka nie rozminęła się z teorią.

Czytaj więcej

Informacja a wiedza

Wszystkie koszty i energia włożone w zdobycie określonej wiedzy z danej dziedziny przez człowieka mają ogromną wartość, ale niestety umierają bezpowrotnie z jej właścicielem. Szybkość zmian, jakich doświadcza świat, wymusza odnalezienie sposobu na jej zatrzymanie w takiej formie, aby następne pokolenia były w stanie z niej korzystać. Zastosowanie platformy technologicznej opartej na ontologii i semantyce otwiera możliwość budowy nowoczesnych narzędzi informatycznych, dzięki którym powinno udać się ten cenny zasób zachować.

Czytaj więcej