Inteligentne procesy produkcyjne dzięki Siemens Industrial Edge

Aktualności Wydarzenia Otwarty Dostęp Automatyzacja i robotyzacja IT dla przemysłu

Coraz więcej przedsiębiorstw przykłada wagę do przetwarzania i analizowania danych produkcyjnych. W końcu najnowocześniejsze zakłady produkcyjne to fabryki danych, a dane są niezbędne do optymalizacji procesów cyfrowych. Siemens oferuje przemysłowe rozwiązania IoT, które ułatwiają integrację oraz analizę danych począwszy od produkcji, aż po wgranie ich do chmury. Industrial Edge pozwala przetwarzać dane lokalnie, w zdecentralizowany sposób bezpośrednio na urządzeniu. Dzięki temu redukujemy opóźnienia oraz koszty związane z przesyłaniem i przechowywaniem danych, a przetwarzanie wrażliwych danych odbywa się na poziomie zakładu. Oprócz tego twórcy aplikacji, integratorzy systemów, inżynierowie i użytkownicy mogą udostępniać swoje aplikacje na platformie Industrial Edge Marketplace.

Industrial Edge przenosi praktyki znane z IT – w tym centralne zarządzanie oprogramowaniem i urządzeniami oraz analizowanie i przetwarzanie danych przy pomocy języków programowania wysokiego poziomu – bliżej źródła, czyli na poziom urządzeń produkcyjnych lub zakładu.

REKLAMA

​​

Kluczową cechą tego rozwiązania jest zdecentralizowane przetwarzanie i analiza danych przy pomocy dedykowanych urządzeń Edge na poziomie produkcyjnym lub bezpośrednio na innych urządzeniach z portfolio automatyki przemysłowej.

Jednym z takich urządzeń jest SIMATIC HMI Unified Comfort Panel, którego funkcjonalność można rozbudować, instalując dodatkowe aplikacje. 

Industrial Edge Management pełni rolę centrali, która pozwala zarządzać urządzeniami nie tylko w obrębie zakładu produkcyjnego, ale również globalnie. Jeżeli zależy nam głównie na ochronie danych, można go zintegrować z infrastrukturą IT przedsiębiorstwa. Jeżeli z kolei priorytetem jest obsługa zdalna, można go również połączyć z systemami pracującymi w chmurze.
Oprogramowanie i aktualizacje wprowadzane są do systemu zarządzania, a stamtąd rozsyłane do wybranych urządzeń. Dzięki rozbudowanemu systemowi zarządzania użytkownikami, administratorzy mogą sprawnie przydzielać uprawnienia i role, zapewniając wysoki poziom dostępności całego systemu.

Użytkownicy mogą w łatwy sposób przenosić istniejące już oprogramowanie i aplikacje do urządzeń Industrial Edge, jednocześnie korzystając ze zintegrowanych funkcji bezpieczeństwa oraz komunikacji. Wszystkie urządzenia Edge są kompatybilne z otwartą technologią kontenerową Docker. Pozwala to zintegrować rozwiązania oparte na typowych funkcjach IT oraz językach wysokiego poziomu, takich jak np. C, C++, Java, Python Node.js i wiele innych. Raz stworzone aplikacje mogą być uruchomione na każdym urządzeniu Edge.

Do wymiany danych z automatyką, systemami nadrzędnymi IT czy też chmurowymi, dostępne są takie protokoły jak OPC UA Client/Server, Modbus TCP, TCP/IP, SIMATIC S7, SINUMERIK, SIMOTION, EtherNet/IP, czy też MQTT.

Industrial Edge od strony klienta

Od września 2020 r. firmy na całym świecie mają dostęp do otwartej platformy Industrial Edge w postaci plug-and-play. Zanim to nastąpiło, nawiązaliśmy ścisłą współpracę z kilkoma klientami pilotażowymi. Jednym z nich był globalny koncern stalowo-technologiczny. Ponieważ firma posiadała wiele zakładów produkcyjnych rozsianych po całym świecie, jednym z priorytetów było zwiększenie przejrzystości w zakresie produkcji i dostępności systemów. Odpowiednie rozwiązanie musiało sprostać wielu wyzwaniom: szeroka gama produktów, globalna flota maszyn, niektóre z nich dość stare, a także braki kadrowe wśród serwisantów i personelu IT. Wybór padł na Industrial Edge.

W tego typu przedsięwzięciach pierwszy etap przewiduje doposażenie starszych urządzeń w niezbędne czujniki. Następnie, SIMATIC S7-1200 konwertuje sygnały wejściowe do postaci cyfrowej, umożliwiając dalszą analizę i standaryzację danych przez urządzenia Edge. Aplikacja rejestruje, filtruje i przetwarza dane na poziomie maszyny. Globalna wizualizacja odbywa się w chmurze, co zapewnia standaryzację i kontrolę w całej firmie. 

System zarządzania Industrial Edge Management pozwala klientom zdalnie zarządzać urządzeniami i aplikacjami, a także dodawać nowe funkcje, aby sprostać potrzebom poszczególnych zakładów. Dzięki Industrial Edge operatorzy mogą czuwać nad pracą maszyn rozproszonych po całym świecie. Platforma nie tylko pozwala śledzić ich dostępność, ale także pokazuje możliwości optymalizacji procesów oraz mocy przerobowych.

Główne cechy

  • Wydajna integracja funkcji IT oraz przetwarzania danych z systemami automatyki
  • Automatyzacja procesów IT pozwalająca tworzyć skalowalne rozwiązania
  • Aplikacje Edge do przetwarzania, analizy i przesyłania danych na poziomie urządzenia
  • W połączeniu z systemami chmurowymi, pozwala tworzyć nowe modele biznesowe, dzięki użyciu aplikacji dla globalnej analizy danych

Aplikacje Industrial Edge

System Industrial Edge ujawnia swój pełny potencjał w przetwarzaniu danych o wysokiej częstotliwości w czasie rzeczywistym. Można wchodzić w interakcję z maszynami, zarządzać innymi urządzeniami czy też używać zaawansowanych modeli w celu monitorowania i analizowania produkcji lub danego procesu. Aplikacje są uruchamiane na urządzeniach blisko maszyn, a dane nie opuszczają poziomu zakładu. 

Źródło: Siemens Polska

 

Przypisy