Jak przełamać opór pracowników wobec zmian?

Zarządzanie i finanse

Lęk przed zmianą leży w naturze człowieka. Nie bój się oporu w swoim zespole, nie jest on bowiem niczym innym jak odmiennym punktem widzenia. Opór może być uzasadniony, warto więc go docenić i podziękować ludziom za odwagę w jego wyrażaniu. Dzięki niemu zyskasz szansę na jeszcze sprawniejsze wdrożenie zmiany.

 

REKLAMA

​​

Chcąc nadążyć za globalnymi konkurentami oraz krajami o bardzo niskich kosztach pracy, organizacje muszą przyspieszyć proces wewnętrznych przemian. Tempo zmian w nowoczesnych organizacjach nieustannie się zwiększa, przez co zarządzanie zmianą stało się poszukiwaną kompetencją współczesnej kadry zarządzającej. Jednak większość menedżerów obawia się zmian. Nawet jeśli sami są przekonani co do ich konieczności, wiedzą, że niełatwo będzie przekonać do nich zespół. Niepokoją ich możliwe konflikty, dyskusje, bojkot, spadek wydajności. Jednak wcale tak nie musi się wydarzyć.

 

Wyprzedzić opór

Walkę z oporem wobec zmiany należy zacząć, zanim on wystąpi. Rolą szefa jest antycypować możliwy opór i eliminować go, nim nabierze mocy. W tym celu pomocne może się okazać ćwiczenie „analiza pola sił” (patrz: arkusz ćwiczenia). Narzędzie to ma na celu identyfikację czynników (sił) oddziałujących zarówno pozytywnie, jak i negatywnie na dany problem lub kwestię. Kolejnym założeniem tego ćwiczenia jest wskazanie możliwych sposobów przechylenia równowagi na korzyść projektu, czyli tego, jak można wyeliminować albo osłabić czynniki (mogące dotyczyć konkretnych osób, wydarzeń lub okoliczności) hamujące i wzmocnić te wspierające. Ćwiczenie to można przeprowadzić zarówno w grupie, jak i jako zadanie indywidualne, najlepiej na zebraniu z pracownikami, na którym komunikowana jest zmiana, bądź jeszcze na etapie planowania zmiany, np. na warsztatach. Jego dużą zaletę stanowi określenie przez samych pracowników wszystkich aspektów, które blokują ich akceptację/poparcie dla zmiany, jest to zatem cenne źródło informacji dla szefa, w jaki sposób można osłabić albo całkowicie wyeliminować opór.

 

 

Inny sposób antycypowania oporu to przeprowadzenie ankiety na temat projektu zmiany wśród pracowników (patrz: przykładowa ankieta). Taka ankieta powinna zawier...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy