Dział: Zarządzanie i finanse

  

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Czy czeka nas kryzys?

Z ostatnich prognoz Komisji Europejskiej wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijać w tempie 2,7% rocznie, a w 2025 roku polski PKB wzrośnie aż o 3,2%. Dzięki temu nasz kraj zajmie czwarte miejsce pod względem wzrostu gospodarczego w UE, plasując się tuż za Maltą, Rumunią i Cyprem. W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu – nadchodzący kryzys u naszych zachodnich sąsiadów.

Czytaj więcej

SIPOC. Mapowanie kluczowych składników doskonalenia procesu

Organizacja to składowa czynników pozwalających na wytworzenie dobra lub usługi oraz zależności zachodzących pomiędzy tymi czynnikami. Innymi słowy, mówimy tutaj o procesach, które oddziałując wzajemnie na siebie, prowadzą do wytworzenia wartości dodanej na potrzeby spełnienia wymagań klienta.

Czytaj więcej

Jak nie wpaść w pułapki umów na systemy ERP?

W dzisiejszych czasach, gdy konkurencja na rynkach przemysłowych staje się coraz bardziej zaciekła, firmy muszą wykorzystać każdą możliwą przewagę, aby utrzymać swoją pozycję. Jednym z kluczowych narzędzi wspierających rozwój i efektywność w branży produkcyjnej są systemy ERP (ang. Enterprise Resource Planning), które odgrywają niezastąpioną rolę w utrzymaniu ruchu oraz zarządzaniu operacjami firmy.

Czytaj więcej

AI nie stanowi zagrożenia dla miejsc pracy

Jednym z głównych problemów przypisywanych sztucznej inteligencji jest to, że w gigan- tycznym tempie będzie likwidować miejsca pracy. W marcu Goldman Sachs poinformował, że sztuczna inteligencja może zastąpić równowartość 300 mln pełnoetatowych miejsc pracy. Raport Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju nie pozostawia wątpliwości co do przyszłości rynku pracy i pracowników w obliczu rozwoju AI. Zgodnie z raportem OECD zagrożenie przejęciem miejsc pracy przez sztuczną inteligencję dotyczy głównie Europy Wschodniej. Na liście wymienionych w nim państw jest także Polska, w której 33,5% stanowisk może zostać przejętych przez sztuczną inteligencję.

Czytaj więcej

Milion złotych dla potrzebujących od pracowników Volkswagen Poznań

Zakończyła się czternasta edycja programu „1 + 1 = 3”. W tym roku pieniądze ponownie trafiły do fundacji „Dzieciaki Czwórki” ze Swarzędza. Zarząd Volkswagen Poznań z okazji 30-lecia spółki podwoił kwotę zebraną przez pracowników w 2023 roku. Pracownicy Volkswagen Poznań zebrali już łącznie milion złotych na cele charytatywne.

Czytaj więcej

Partner HR w obszarze produkcyjnym. Czy jest to możliwe?

HR Business Partnering jest modelem współpracy z organizacją, która od kilku lat funkcjonuje i rozwija się na polskim rynku. Tradycyjne korzenie HR w Polsce jeszcze do niedawna skupiały się zazwyczaj na zadaniach administracyjno-kadrowo-płacowych. Dziś oczekiwania biznesu i pracowników są bardziej złożone i wymagające. Coraz powszechniejsza staje się rola HR Business Partnera w mniejszych i większych organizacjach.

Czytaj więcej

Licencja – ukryte koszty zakupu maszyn w Przemyśle 4.0

Niemal wszystkie urządzenia, a w szczególności maszyny produkcyjne, są dzisiaj sterowane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Można powiedzieć, że bez takiego wsparcia systemowego po prostu nie będą funkcjonować. Dlatego każdy zakup wiąże się z zawarciem umowy licencyjnej. Nawet jeżeli strony nie określiły tego wprost w umowie sprzedaży – taka licencja jest udzielana wraz z realizacją zakupu. Może to nastąpić również na podstawie odrębnych warunków opisanych w dokumentacji urządzenia, na stronie internetowej producenta, a czasami dochodzi do udzielenia licencji tzw. dorozumianej, której warunki będą wynikać z pozostałych ustaleń stron.

Czytaj więcej

3Soft i Occubee to teraz odrębne spółki

Katowicka firma technologiczna 3Soft, która specjalizuje się w rozwiązaniach z obszaru zarządzania danymi, automatyzacji procesów i AI, od 5 lat rozwija produkt SaaS kierowany do branży retail – platformę Occubee. 1 lutego 2024 r. Occubee zyskało osobowość prawną i stało się odrębną spółką.

Czytaj więcej

Kontrole trzeźwości kierowców nie tylko na drogach

ZERO nietrzeźwych kierowców na polskich drogach powiedzieli pracownicy Carlsberg Polska i wprowadzili obowiązkowe kontrole na wjeździe i wyjeździe z każdego browaru. Kontrole obowiązują nie tylko pracowników ale i wszystkich kierowców samochodów dostawczych, kontrahentów, usługodawców czy gości. A teraz firma zachęca do podobnych działań innych pracodawców i przedsiębiorców, by wspólnie zadbać o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Czytaj więcej

Zakup maszyny od zagranicznego dostawcy. Problemy w praktyce

Zakup maszyny od zagranicznego dostawcy w praktyce wymaga dobrze sporządzonej umowy, która w pełni zabezpieczy interesy kupującego. Kontrakty zawierane z podmiotami zagranicznymi zwykle w swoich postanowieniach umownych zawierają odesłanie do stosowania przepisów prawa właściwych dla siedziby sprzedającego. Czy takie rozwiązanie jest prawidłowe i korzystne dla kupującego? A może, wbrew zapisom umownym, zastosowanie znajdą inne przepisy, których strony nie wzięły pod uwagę?

Czytaj więcej

PKO Leasing najlepszym dystrybutorem funduszy unijnych w Polsce

PKO Leasing otrzymał dwa wyróżnienia w ramach Nagród XV-lecia Liderów Instrumentów Finansowych UE w Polsce w kategoriach: „Najlepszy Krajowy Pośrednik Finansowy Unii Europejskiej” oraz „Najlepsze Przedsiębiorstwo Leasingowe”. Lider rynku leasingu w Polsce osiągnął najlepsze wyniki wśród firm, oferujących instrumenty finansowe UE. Przyznane nagrody zostały objęte patronatami Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Czytaj więcej