Jak w prosty sposób rozwiązać problem regulacji czujników?

Utrzymanie ruchu Automatyzacja i robotyzacja

Dzięki czujnikom mamy możliwość kierowania poszczególnymi urządzeniami i kontrolowania przebiegu procesów produkcyjnych. Dzięki nim sprawdzamy obecność towaru, jego gabaryty, kierunek przemieszczania się, jego ilość, jakość itp. Niewątpliwie stanowią nieocenioną pomoc, ale aby pracować niezawodnie – muszą być odpowiednio zainstalowane. Dlatego też niemal każdy konstruktor w swojej pracy spotyka się z problemem montażu różnego rodzaju czujników podłączonych do układu sterowania.

Nie jest tajemnicą, że projektowanie i modernizacja linii produkcyjnych wymagają od konstruktora precyzyjnego wyznaczenia miejsc usytuowania poszczególnych komponentów systemu: czujników, urządzeń znakujących, fotokomórek i innych. Bardzo często wymagana jest również płynna regulacja czujników w zależności od ustawień maszyny.
Naprzeciw takim właśnie potrzebom wychodzi Elesa+Ganter, która posiada w swojej ofercie rozwiązania rekomendowane
do budowania układów z profili okrągłych oraz kwadratowych (rys. 1), służące do mocowania urządzeń peryferyjnych, np. czujników. W zależności od przeznaczenia, przewidzianej możliwości dokonywania regulacji, wymaganej sztywności i obciążalności możemy zaproponować różne rozwiązania.

REKLAMA

​​

Rys. 1 Uniwersalny system mocowania czujników Elesa+Ganter (USMC).


Problem montażu zostanie przedstawiony na przykładzie czujnika montowanego nad przenośnikiem taśmowym. Do przedstawienia problemu zostaną wykorzystane proste wizualizacje. Najprostszym i najmniej inżynieryjnym sposobem, w jaki możemy rozwiązać problem, jest zwykły, wygięty płaskownik, przymocowany najczęściej do boku przenośnika. W płaskowniku wykonany jest otwór pod czujnik, rozwiązanie przedstawiono na rys. 2. Rozwiązanie posiada jednak wiele wad, takich jak m.in.: brak możliwości regulacji, mała sztywność konstrukcji, niska estetyka wykonania, czasochłonność wykonania elementów. Dodatkowo występują drgania, przez co czujnik może gubić sygnał, w wyniku czego mogą nastąpić przestoje linii montażowych.

Rys. 2. Widok mocowania wykonanego z płaskownika

Zagubienie sygnału oraz zatrzymanie linii mogą spowodować wezwanie serwisu do usunięcia usterki, co generuje duże koszty dla firmy. Takim problemom może zaradzić cała seria łączników MSX, MSR oraz elementów USMC z oferty Elesa+Ganter. Poniżej przedstawiamy dwa sposoby na rozwiązanie problemu montażu i regulacji czujników.


ZASTOSOWANIE ŁĄCZNIKÓW MSX, MSR

Łączniki MSX, MSR (rys. 3) są najprostszymi i najtańszymi elementami służącymi do mocowania czujników. Są wykonane ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu oraz śrub i nakrętek nierdzewnych. Takie połączenie materiałów umożliwia zastosowanie ich w różnych środowiskach pracy, również o podwyższonych wymaganiach odporności na korozję.

Rys. 3 Zestaw łączników Elesa+Ganter od lewej MSX, od prawej strony MSR

Pierwsze rozwiązanie montażu czujnika za pomocą elementów z tej grupy to konstrukcja na bazie łączników z serii MSX. Analogicznie do poprzedniego rozwiązania montaż zrealizowano do boku przenośnika. Jest to rozwiązanie bardzo proste, które pokazano na rys. 4.

Rys. 4 Widok mocowania wykonanego przy użyciu łączników MSX

Uchwyt zbudowano przy pomocy tworzywowych łączników MSX oraz profili okrągłych.
Do przedstawionego rozwiązania użyto następujących elementów:

 • mocowanie do przenośnika łącznik MSX.56-B-10-12,
 • łącznik krzyżowy MSX.56-C-10-12,
 • łącznik do montażu czujnika, w tym przypadku montaż pod czujnik z gwintem M18 MSX.56-TB-10-12,
 • profile okrągłe – w opisanej aplikacji zastosowano profile o średnicy 12 mm GN 990-AL-D12-500-EL.

Grupa łączników MSX jest rekomendowana do montażu z profilami okrągłymi o średnicach 10, 12 i 14 mm oraz kwadratowymi o boku 8, 10 i 12 mm (rys. 5).
Zalety tego rozwiązania to:

 • możliwość płynnej regulacji,
 • użycie standardowych produktów,
 • prostota montażu,
 • możliwość wykorzystania profili okrągłych lub kwadratowych,
 • niski koszt.
Rys. 5. 5. Widok otworu montażowego profilu łącznika MSX

ZASTOSOWANIE UNIWERSALNEGO SYSTEMU DO MOCOWANIA CZUJNIKÓW (USMC)

Drugim rozwiązaniem problemu montażu czujników przy użyciu elementów standardowych jest rozwiązanie analogiczne do tego powyżej. Wykorzystuje ono uniwersalny system do mocowaniaczujników (USMC) bazujący na łącznikach z aluminium (rys. 6). Do przedstawionego powyżej rozwiązania użyto następujących elementów:

 • mocowanie do przenośnika – łącznik GN 473-B12-MT,
 • łącznik krzyżowy GN 474-B12-B12-MT,
 • łącznik do zamontowania uchwytu czujnika GN 478-B12-M5-MT,
 • uchwyt czujnika GN 479-B12-16,
 • profile okrągłe – w opisanej aplikacji zastosowano profile o średnicy 12 mm GN 990-AL-D12-500-EL.
Rys. 6. Widok mocowania wykonanego przy użyciu łączników aluminiowych

Zastosowanie aluminiowych łączników systemu USMC daje również więcej możliwości usprawnienia konstrukcji, np. zastąpienie śrub z łbem imbusowym dźwignią nastawną GN 511, co znacznie przyspiesza przestawienie czujników. Dodatkowo w tej sytuacji do przezbrajania układu nie musimy stosować kluczy, które w warunkach produkcyjnych często się gubią.
Zalety tego rozwiązania to:

 • możliwość płynnej regulacji,
 • użycie standardowych produktów,
 • prostota montażu,
 • możliwość wykorzystania profili okrągłych lub kwadratowych,
 • duża sztywność,
 • szeroki zakres rozmiarów profili – od średnicy 8 mm do nawet 60 mm.

Uniwersalny system mocowania czujników USMC zalicza się do grupy elementów konstrukcyjnych, które są wykorzystywane do montażu różnego rodzaju osprzętu (czujniki, systemy wizyjne, bandy itp.) w maszynach, urządzeniach i liniach produkcyjnych. Dzięki tego typu elementom możliwe jest wykonanie sztywnego mocowania, które będzie łatwe w montażu oraz doregulowaniu.

Jak widać w ofercie Elesa+Ganter, jest wiele elementów ułatwiających i przyspieszających montaż różnego rodzaju czujników
w bardzo profesjonalny sposób. W zależności od potrzeb czujniki i fotokomórki lub inne drobne elementy automatyki możemy mocować i regulować na różne sposoby wykorzystując najodpowiedniejszy do tego system mocowania. 

Zapraszamy na targi ITM Industry Europe

Odwiedzających targi ITM Industry Europe w Poznaniu w dniach 30.05-02.06. 2023r.  zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska w hali 3 nr 26.

 

Przypisy