Jak w szwajcarskim banku, czyli o bramach przemysłowych na halach produkcyjnych

Logistyka i magazynowanie

Mają nie tylko zabezpieczać to, co skrywa hala (przed włamaniem, warunkami atmosferycznymi czy pożarem), ale przede wszystkim ułatwiać codzienne funkcjonowanie: swobodną komunikację pieszą oraz samochodową, rozładunek i załadunek produktów. To właśnie podstawowe funkcje bram przemysłowych. Ich oferta jest bogata, a producenci, oprócz standardowych rozwiązań, proponują także takie przygotowywane pod indywidualne zamówienia, dzięki czemu można je dostosować do każdego obiektu. Czym zatem kierować się wybierając bramę przemysłową? Przede wszystkim specyfiką samego obiektu i rodzajem prowadzonej działalności. Nie można także oszczędzać na bezpieczeństwie. Tylko wtedy bramy spełnią swoje funkcje w 100 procentach.

Intensywna praca przez całą dobę

Bramy przemysłowe, mimo iż z pozoru przypominają te garażowe, to jednak posiadają kilka podstawowych różnic, przede wszystkim w rozmiarze. Przyjmuje się, że bramy garażowe są do wysokości 2900 mm i szerokości 6000 mm. Po przekroczeniu tych granicznych wymiarów klasyfikuje się je już jako przemysłowe. Ze względu na tak duże rozmiary bramy te wymagają innej automatyki, większej mocy do podnoszenia paneli, a do ręcznej obsługi stosuje się siłowniki boczne, które montuje się na wale nawojowym. To one wspierają pracę sprężyn skrętnych (które wykorzystuje się także w bramach garażowych) i są w stanie przenieść duże obciążenia i szybko podnieść bramę. Za bezpieczeństwo użytkowników odpowiada w ich przypadku m.in. układ fotokomórek, a awaryjne otwieranie możliwe jest za pomocą przekładni łańcuchowej lub sznurkowej, którą umieszcza się wewnątrz pomieszczenia. Bramy przemysłowe różnią się także od tych garażowych tym, że są przystosowane do intensywnej pracy przez całą dobę, a częstotliwość unoszenia i opuszczania może być naprawdę duża nawet w krótkich odstępach czasu.
Wybierając bramy przemysłowe, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, nie tylko wymiary otworu. Jeżeli ma to być brama zewnętrzna – ważne jest, by była ona odporna na warunki atmosferyczne, na korozję, by zabezpieczała halę przed utratą ciepła, hałasem dobiegającym z wnętrza, ale także przed włamaniem czy przed wstępem osób niepożądanych. Dobra izo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy