Jak wielofunkcyjny może być uchwyt?

Aktualności Maszyny i urządzenia

Okazuje się, że bardzo! Zaczynając jednak od początku, uchwyty przemysłowe należą do grupy produktów o największej popularności. Dzieje się tak dlatego, gdyż stosuje się je zarówno w dużych liniach produkcyjnych do otwierania osłon, klap, pokryw, jak również w małych urządzeniach, dzięki czemu można przenieść je w całości. Z uchwytami spotkamy się również w testerach elektroniki, oprzyrządowaniu produkcyjnym i wielu innych aplikacjach.

Z uwagi na fakt, że uchwyty są stosowane w tak wielu aplikacjach o różnych potrzebach, Elesa+Ganter wprowadziła do swojej oferty uchwyty M.2000-SWM, które łączą w sobie kilka funkcjonalności wymienionych poniżej, dzięki którym możliwe jest uproszczenie konstrukcji całego urządzenia i nadanie mu nowoczesnego wyglądu:

REKLAMA

​​

  • Podświetlenie części chwytnej w trzech kolorach RGY (czerwony, zielony, żółty). Każdy kolor można indywidualnie przypisać np. do statusu pracy maszyny (rys. 1).
Rys. 1. Trzy kolory podświetlenia w uchwycie M.2000-SWM.

 

  • Monostabilny przełącznik bezpieczeństwa z dwoma obwodami (2xNC lub NC+NO). Można go wykorzystać np. do inicjowania zatrzymania pracy linii produkcyjnej oraz odryglowania osłony (rys. 2).
Rys. 2. Przełącznik monostabilny w uchwycie M.2000-SWM.
  • Korpus uchwytu wykonany na bazie poliamidu, certyfikowany jako samogasnący, klasa V0 wg. normy UL94. Całość wykonana w stopniu ochrony IP67. Dzięki temu uchwyt może być stosowany nawet w najbardziej wymagających aplikacjach.
  • Ergonomiczny chwyt, estetyczny design oraz atrakcyjna cena.
  • Wysoka wytrzymałość. Maksymalne obciążenie robocze uchwytu wynosi 900 N dla F2 oraz 700 N dla F1 (rys. 3).
Rys. 3. Płaszczyzny działania sił F1 i F2 w uchwycie M.2000-SWM.

W ofercie Elesa+Ganter znajduje się również komplementarny uchwyt o tej samej konstrukcji, ale bez podświetlenia i przełącznika M.2000 (rys. 4).

Rys. 4. Uchwyt M.2000.

Zastosowanie tego modelu uchwytu jest idealne w sytuacji, kiedy chcemy zachować spójny design urządzenia, w którym występuje kilka osłon, a tylko na jednej z nich potrzebujemy zastosować sygnalizację świetlną oraz przełącznik monostabilny.

Od strony praktycznej, nowe uchwyty idealnie sprawdzą się jako uzupełnienie do kolumn sygnalizacyjnych, instalowanych na różnego rodzaju urządzeniach. Kolumny mocuje się głównie na górze maszyny (rys. 5), więc są one słabo widoczne dla operatora, który stoi zazwyczaj blisko urządzenia. Dzięki zastosowaniu uchwytów M.2000-SWM bieżący status pracy urządzenia możemy sygnalizować z poziomu uchwytu, co eliminuje konieczność stosowania kolumny sygnalizacyjnej. Uchwyt może też dublować sygnalizację kolumny. Wtedy informacja o stanie maszyny będzie widoczna zarówno z bliska jak i z daleka.

Rys. 5. Przykładowa kolumna sygnalizacyjna informująca o statusie pracy urządzenia.

Przełączniki monostabilne w uchwytach M.2000-SWM mogą być również wykorzystane w różnego rodzaju przyrządach/testerach, dla których wymagany jest tak zwany start bezpieczny dwuręczny. Najczęściej w takich sytuacjach stosuje się specjalne pulpity sterowania dwuręcznego (rys. 6). Ciekawą alternatywą jest zastosowanie w takim układzie dwóch uchwytów M.2000-SWM w wygodnym dla operatora położeniu, ale z zastrzeżeniem, że jednoczesne wciśnięcie przycisków w obu uchwytach, może nastąpić jedynie przy użyciu obu rąk. 

Nowe uchwyty funkcyjne M.2000-SWM są dostępne zarówno z wtyczką, jak i przewodem o długości 2,5 m oraz 5 m. Stanowią one kompaktowe rozwiązanie zwiększające funkcjonalność i bezpieczeństwo obsługi urządzenia, podnoszące jego estetykę, a także, dzięki opisanym powyżej cechom, upraszczające jego konstrukcję.

Rys. 6. Przykładowy pulpit sterowania dwuręcznego.

Bardzo jasne podświetlenie LED przekazuje w sposób wizualny konkretne informacje do osób obsługujących, a monostabilny przełącznik elektryczny umożliwia, tzw. sterowanie impulsowe, które można wykorzystać np. do:

  • elektrycznego sterowania zaciskami szczęk chwytaków
  • sterowania ryglami elektromagnetycznymi
  • ustawiania głowic dozujących w nalewarkach
  • pozycjonowania chirurgicznych kolumn sufitowych
  • ustawiania głowic zgrzewających w zgrzewarkach wysokiej częstotliwości

Przypisy