Powołując się na Kodeks pracy, to na pracodawcach ciążą obowiązki zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, na pracownikach natomiast należy stosowanie się do przepisów BHP panujących na terenach zakładów produkcyjnych.
Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych można porównać do Syzyfa, który w mitologii greckiej został zesłany do Hadesu, gdzie za karę uwięzienia Tanatosa musiał wytaczać na szczyt góry olbrzymi głaz. Tuż przed wierzchołkiem kamień spadał z powrotem w dół. W ten sposób praca Syzyfa nigdy nie miała końca i analogiczna sytuacja ma miejsce, jeżeli zestawimy syzyfowe prace z podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa na zakładach produkcyjnych.
Dlaczego rozpocząłem artykuł właśnie od takiego stwierdzenia? Ponieważ podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych to ciężka i mozolna praca, która nigdy nie ma końca. W zakładach produkcyjnych posiadających duży kapitał finansowy, możliwe jest zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, które dzięki rozwojowi technologii są możliwe do implementacji, ale czy zawsze najważniejszy jest duży potencjał finansowy? Istnieją narzędzia i zasady, które bez ogromnych nakładów finansowych zakłady produkcyjne mogą wdrożyć w organizacji, co znacząco wpływa na poprawę warunków pracy, zatem o jakich narzędziach i zasadach mowa?
REKLAMA
Procedura LOTO
LOTO to skrót od lockout/tagout, gdzie lockout (blokowanie) to planowo prowadzone działanie, które obejmuje odłączenie i zabezpieczenie energii zasilającej od maszyn podczas wykonywania remontów lub prac konserwacyjnych, tagout natomiast odnosi się do oznaczenia.
Procedura niezwykle prosta, a jakże istotna, ponieważ prace wykonyw...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!