Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności , Z branży

24 czerwca 2021

Korzystne połączenie zróżnicowania i nakładu Wyjątkowy Egzemplarz

0 84

Aż do teraz użytkownicy w branży obróbki metali i tworzyw sztucznych często musieli dokonywać trudnego wyboru: podczas korzystania z tokarek i frezarek CNC konieczny był wybór pomiędzy jak największym zróżnicowaniem a wysokimi nakładami produkcji, tj. dużymi ilościami. Innowacyjne rozwiązanie z Holandii umożliwia osiągnięcie obu celów i obniża wymogi automatyzacji. W sterowanych przez serwomechanizm szczękach chwytaków bezszczotkowe serwomotory DC z wbudowanym kontrolerem prędkości FAULHABER zapewniają wymaganą precyzję i niezawodność.

Holenderska firma BMO Automation została założona w 2008 roku w celu opracowania bardziej efektywnego sposobu ładowania tokarek i frezarek CNC. Klienci, głównie z branży obróbki metalu i tworzyw sztucznych, mogą korzystać z modułowych rozwiązań do obróbki charakteryzujących się wysokiej jakości, łatwymi w obsłudze i elastycznymi rozwiązaniami automatyki. Współpraca z FAULHABER pozwoliła na opracowanie serwochwytaka połączonego z ramieniem robota w jednostkach robotów. Jednostki te są wykorzystywane do automatycznego ładowania i rozładowywania tokarek i frezarek CNC.Nowe zasady gry
Dzięki jednostkom robotów firma BMO Automation z holenderskiego miasta Nederweert w regionie Limburg może automatyzować produkcję partii o różnych rozmiarach – nawet pojedyncze sztuki. „W BMO efektywność określamy jako elastyczność² razy wydajność. Dzięki korzystaniu z opracowanego przez nas serwochwytaka znacząco zwiększyliśmy elastyczność, a klienci mogą automatyzować partie zawierające nawet 1 element. To przyszłość!” – podkreśla Maarten van Bun, kierownik ds. marketingu. „Prosty robot lub urządzenie wykonuje to samo zadanie 1000 razy. Lecz wierzymy, że przyszłość polegać będzie na automatyzacji mniejszych serii produktów w jednym procesie. Nazywamy to automatyzacją wielu partii. Możemy automatycznie wyprodukować 1000 części podzielonych na wiele serii o niewielkich nakładach. W wyniku tego osiągamy wysoką różnorodność i wysoki nakład”.

Produkcja wysokonakładowa o dużym zróżnicowaniu
Marże na produkcję małych ilości elementów są generalnie wyższe niż w przypadku masowej produkcji. Jednocześnie ręczne ładowanie elementów pomiędzy poszczególnymi procesami wymaga większej liczby personelu i wyższych kosztów. Dlatego rozwiązanie oferujące jednocześnie duże zróżnicowanie oraz duże nakłady produktów przy pracy z tokarkami i frezarkami CNC w obróbce metali i tworzyw sztucznych to prawdziwa rewolucja. Firma BMO Automation łączy zalety automatyzacji palet z możliwością w pełni automatycznego ładowania pojedynczych elementów roboczych. W ten sposób produkcja o dużym zróżnicowaniu może z niskonakładowej zmienić się w wysokonakładową.Staje się to możliwe między innymi dzięki kontrolowanym przez serwomechanizm szczękom chwytaków, których precyzję oraz niezawodność gwarantują napędy FAULHABER. W serwochwytaku silnik FAULHABER napędza wrzeciono przekładni, która stanowi część liniowego systemu prowadzącego. Palce chwytaka, połączone z blokami prowadnic, przesuwają się do żądanej pozycji produktu, który ma zostać załadowany do maszyny CNC. Wymiary elementu mogą się zmienić po obróceniu lub frezowaniu. Serwochwytak automatycznie dostosowuje pozycję palców i nie wymaga zmiany cykli ładowania i rozładowywania. Dzięki temu nie trzeba zmieniać chwytaka.

„Harco Hermans, odpowiedzialny za badania i rozwój, współpracował z firmą FAULHABER podczas wcześniejszych projektów, podczas których z powodzeniem korzystał z produktów do kierowania ruchem” – wyjaśnia Maarten van Bun. Odpowiedni silnik został wybrany za pomocą narzędzia Drive Selection Tool na stronie internetowej FAULHABER. Jednocześnie firma BMO Automation otrzymała wsparcie od FAULHABER między innymi w zakresie sprawdzania skryptów do komunikacji z oprogramowaniem BMO Intelligent Control.

Prace trwały około roku, wliczając w to dwumiesięczną fazę testów z klientami referencyjnymi. Największym wyzwaniem było połączenie niezawodnego rozwiązania dostępnego w jak najmniejszym rozmiarze i o jak najmniejszej masie, aby miało jak najmniejszy wpływ na nośność robota. „W tym przypadku FAULHABER oferuje bardzo kompaktowe i wydajne rozwiązanie, przekonujące zarówno w kwestii mechanicznej, jak i elektronicznej”.

Niesamowita innowacyjność
Koncentracja na automatyzacji CNC, wiele lat doświadczenia i dobry kontakt z producentami maszyn CNC pozwala na pełną integrację automatyzacji robotów z produkcją maszyn. BMO jest liderem w zakresie automatyzacji i cyfryzacji. Dowodem na to są trzy nominacje do nagrody TechniShow. Pierwsza nominacja z 2016 roku przyznana została za rozwiązanie automatyzacji, które pozwalało na produkcję pojedynczych elementów i serii w trwającym procesie. Możliwe było to dzięki zmianie sposobu chwytania oraz modyfikacji palet i produktów. W czasie nominacji było to pionierskie rozwiązanie. W 2018 BMO otrzymało nagrodę za rewolucyjne oprogramowanie Xenon dla inteligentnego przemysłu 4.0. Używane jest do gromadzenia i łączenia różnych danych z maszyn CNC w instalacji do obróbki. W 2020 roku firma była nominowana po raz trzeci z rzędu za zacisk Smart Centric E-Clamp, lecz tym razem nie otrzymała nagrody.

Automatyczna przewaga
„Automatyzacja CNC zwiększa wydajność, skraca czas procesu i pozwala uniknąć problemów związanych z brakiem specjalistów” – mówi Maarten von Bun. Przewaga automatycznych rozwiązań do obsługi robotów widoczna jest także podczas pandemii Covid-19. „Koronawirus miał znaczący wpływ na przemysł obróbki metali. Na początku klienci konserwatywnie podchodzili do inwestycji. Segment uległ szybkim zmianom, gdy stało się jasne, że automatyzacja CNC jest rozwiązaniem nie tylko na przyszłość, ale też na teraz. Robot nie choruje, a nawet przy ograniczonej liczbie godzin pracy operator może utrzymać poziom produkcji dzięki rozwiązaniu robotyki BMO”.

Automatyczne wytwarzanie umożliwia też lokalną produkcję, co eliminuje wady zlecania tego procesu, jak np. zamknięte granice, ograniczenia podróży i transportu towarów, dłuższe kontrole graniczne i celne oraz lokalne zamknięcia, które miały miejsce podczas pandemii.


www.faulhaber.com/en/support/documentation/faulhaber-motion/

https://www.faulhaber.com/ePaper/motion/PL/2021-01

„Podczas wdrażania automatyzacji ważne jest stworzenie precyzyjnego procesu, który stale gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Ważna jest precyzja i, w szczególności, powtarzalność; ponieważ wszystko odbywa się automatycznie, liczba błędów jest niewielka, a nasze rozwiązania automatyczne działają bez konieczności obecności pracownika. Dlatego niezawodny proces jest kluczowy. Produkty Faulhaber gwarantują jakość, bezpieczeństwo i spokój. Wiemy, że produkty Faulhaber są dobre i ufamy im” – podsumowuje Maarten van Bun.

Źródło: MEPAX

Przypisy