Leasing maszyn i urządzeń

Artykuły Komentarze ekspertów Zarządzanie i finanse Wywiad

Wypowiada się Piotr Klimczak, Dyrektor Rynku Maszyn i Urządzeń w PKO Leasing

Jak obecnie wygląda rynek  leasingu maszyn, urządzeń i linii technologicznych w Polsce? Na ile wpłynęła na niego pandemia COVID-19 i obecnie trwająca wojna w Ukrainie?
Ciągle widoczne skutki pandemii COVID-19 i wybuch wojny w Ukrainie na początku 2022 r. spowodowały wiele trudności w sektorze maszyn i urządzeń. Zerwaniu lub ograniczeniu uległy łańcuchy dostaw, np. półprzewodników, co przełożyło się na zmniejszenie podaży. Również przedsiębiorcy w obliczu wzrostu cen energii, surowców, czy galopującej inflacji wstrzymywali się z nowymi inwestycjami, co wyhamowało popyt. W 2023 r. obserwujemy jednak stopniową poprawę sytuacji. Dostępność maszyn i urządzeń zwiększa się. Przedsiębiorcy powrócili na drogę inwestycji, coraz częściej przeznaczając uzyskane środki na automatyzację procesów produkcji. Możemy mówić o dobrych perspektywach dla branży leasingowej jeśli chodzi o finasowanie aktywów z grupy maszyn i urządzeń w 2023 r., choć na powrót do szczytowej aktywności inwestycyjnej polskich przedsiębiorców być może trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. 

REKLAMA

​​

Czy polscy przedsiębiorcy nie obawiają się galopującej inflacji i czy chętnie rozbudowują swój park maszynowy, sięgając po finansowanie inwestycji za pośrednictwem leasingu?
Mimo wyższych cen maszyn średnio od 10 proc. nawet do 20 proc., rynek rośnie, zarówno od strony podażowej, jak i popytowej. Wzrosła dynamika inwestycji na rynku maszyn do obróbki tworzyw sztucznych, czy maszyn do obróbki metali. Trzeba podkreślić, że większą aktywność inwestycyjną wykazują duzi kontrahenci, co jest związane z ich bardziej stabilną sytuacją na rynku. Zmiany rynkowe bardziej dotykają małe i średnie firmy. Dlatego też przedsiębiorcy z tego sektora  częściej, w obliczu wysokiej inflacji i wzrostu cen maszyn, podejmują bardziej przemyślane decyzje zakupowe. Pierwszy kwartał tego roku branża polskiego leasingu zakończyła z nieznacznym wzrostem finansowania w segmencie maszyn i urządzeń (+0,7 proc. r/r). Natomiast wśród klientów Grupy PKO Leasing dało się zauważyć wyraźną odbudowę popytu na finansowanie, co przełożyło się na osiągnięcie bardzo dobrych wyników, z dynamiką znacznie powyżej rynku, na poziomie +11,4 proc. r/r. Cieszy nas, że polscy przedsiębiorcy rozbudowę swojego parku maszynowego realizowali z naszą pomocą. 

Czym wyróżnia się Państwa oferta na tle konkurencji? Jakich udogodnień mogą się spodziewać Państwa klienci?
Dzięki silnej pozycji na rynku gwarantujemy dostęp do najlepszych dostawców sprzętu oraz proponujemy atrakcyjne ceny finansowanych przedmiotów. Ponadto PKO Leasing, jako największy gracz na rynku, jest w stanie zaoferować przedsiębiorcom finansowanie nietypowego sprzętu, np. specjalistycznych linii produkcyjnych czy innowacyjnych rozwiązań. Zapewniamy wydłużenie okresu finansowania aktywów nawet do 10 lat. W związku z obecną sytuacją na rynku zwiększyliśmy finansowanie do 600 tys. w oparciu o procedurę uproszczoną. 

W jaki sposób klient może dopasować leasing do swoich potrzeb? Czy istnieje możliwość wyboru pomiędzy leasingiem operacyjnym, finansowym i zwrotnym? Jakie są zalety wyboru leasingu jako formy finansowania zakupu maszyn? 
Leasing jest elastyczną formą finansowania zakupu sprzętu. Oferujemy leasing operacyjny, finansowy i zwrotny, przy czym leasing operacyjny jest najczęściej wybieraną opcją. Ofertę szyjemy na miarę, dopasowując ją do aktualnych potrzeb naszych klientów, dlatego też w przypadku np. zakupu maszyn z zagranicy możemy wesprzeć przedsiębiorcę, proponując leasing zwrotny, bądź import maszyn. Wybierając leasing, nasi klienci są zobowiązani do przeznaczenia swoich pieniędzy jedynie na wkład własny, co sprawia, że nadwyżki gotówki mogą zasilić inne cele – np. bieżące, czy inwestycyjne. Przedsiębiorca może sam określić wysokość opłaty wstępnej, zaś wysokość rat może być dostosowana do jego możliwości finansowych. Przy krótszym okresie finansowania rata jest wyższa, dłuższy czas trwania umowy przekłada się na zmniejszenie wartości comiesięcznych zobowiązań wobec firmy leasingowej.  Klient może ponadto liczyć na szybką decyzję o przyznaniu środków oraz działanie w procedurze uproszczonej, co skraca czas decyzji ze strony firmy leasingowej i formalności do minimum. Istotnym aspektem jest też optymalizacja podatkowa. W przypadku leasingu operacyjnego do kosztów firmy zalicza się cała rata netto oraz 100 proc. VAT.

Czy jest możliwość sfinansowania również maszyn używanych? Czy dopiero co utworzona firma ma szansę skorzystać u Państwa z oferty leasingu?
Oferujemy finansowanie nowych i używanych maszyn i urządzeń. Finansujemy przedmioty również dla nowo powstałych firm. 

W jakim kierunku będzie się rozwijał leasing w krajach Unii Europejskiej i w Polsce? Czy regulacje unijne, jak np. regulacje związane ze zrównoważonym rozwojem i zielona transformacja Fit for 55 mają istotny wpływ na przyszłość rynku leasingu? 
Leasing dalej będzie rozwijał się w kierunku digitalizacji kanałów sprzedaży i cyfrowego procesu obsługi klienta, aby jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z tego typu usług przy wykorzystaniu cyfrowych narzędzi. Zarówno postęp technologiczny, jak i zmiany gospodarcze mają wpływ na naszą branżę. Rozwój w obszarze zrównoważonego rozwoju i zielonej transformacji w dużej mierze odbywa się również dzięki firmom leasingowym. W PKO Leasing posiadamy szeroką ofertę finansowania zielonych aktywów, począwszy od samochodów elektrycznych, ładowarek do pojazdów zeroemisyjnych, po fotowoltaikę i pompy ciepła. Dzięki tego typu rozwiązaniom przedsiębiorcy mogą kompleksowo rozwijać swoje firmy zgodnie z założeniami tzw. ESG (odpowiedzialności środowiskowej, społecznej i zarządczej).

Więcej informacji na stronie: www.pkoleasing.pl

Przypisy