Dołącz do czytelników
Brak wyników

Z branży

16 grudnia 2021

NR 6 (Listopad 2021)

Magazynowa mieszanka firmowa

0 179

Targi Taropak to jedno z najstarszych tematycznych wydarzeń organizowanych na terenie MTP. Ma już prawie 50-letnią historię. Poznańskie wystawy adresowane są dla sektora producentów i dostawców technologii pakowania, etykietowania. W istocie to swoisty produktowy miszmasz. Nie inaczej było w dniach 4–6 października tego roku.

Tegoroczna edycja Taropaku pokazała, że przed sektorem opakowań sporo zmian. Presja na proekologiczne rozwiązania daje się odczuć. Dochodzi do tego automatyzacja magazynów, wymagająca nowych narzędzi. Swą ofertę przedstawili producenci i dystrybutorzy opakowań dla przemysłu i logistyki. Były rozwiązania zarówno dla branży spożywczej, jak i chemicznej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej czy kosmetycznej. Podobnie jak miało to miejsce przed dwoma laty, na poprzedniej edycji targów, i tym razem, mając na uwadze realia biznesowe oraz wyzwania, sporo mówiono o opakowaniach w sektorze e-commerce. Nic dziwnego: cała sprzedaż internetowa w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyła się o 35%, a sam tylko e-handel w ciągu ubiegłego roku spowodował wzrost popytu na opakowania o 8%. Branża opakowań musi poszukiwać proekologicznych rozwiązań, bo hałdy śmieci zarówno po dostawach B2B, jak B2C szybko rosną. Czas nagli, z raportu PwC na temat rozwoju e-handlu wynika, że niemal 85% Polaków po pandemii nie zamierza zmniejszyć częstotliwości e-zakupów. Stąd tak ważne zaopatrzenie sektora w choćby relatywnie proste, a praktyczne rozwiązania wspierające np. kompletację. Na przykład na stoisku Wanzl pokazano specjalne stanowisko pakowania właśnie dla e-commerce: – Separatory na różnego rodzaju kartony, poniżej półka na drobne narzędzia, rolka do zawieszenia folii czy papieru to tylko niektóre z elementów – mówi Cezary Florczak, account manager Wanzl. – W stół może być wmontowany nóż. 
Są też dodatkowe uchwyty na laptopa, monitor itp. 

Kierunek automatyzacja

Bekuplast contecline to seria pojemników dla intralogistyki, opracowana dla zautomatyzowanych magazynów drobnych elementów AKL oraz systemów typu shuttle. – Automatyzacja magazynów trwa. Bardzo ważne jest, aby zautomatyzowane rozwiązania, np. systemy przenośników wyposażyć w odpowiednie pojemniki, pozwalające w pełni wykorzystać możliwości automatyzacji. Pojemniki contecline mają zamkniętą na obwodzie podstawę typu miniload, która umożliwia składowanie ładunków o masie do 50 kg – mówi Grzegorz Czajkowski, dyrektor handlowy Bekuplast. Stabilna, dwuścienna budowa narożnika odpowiada za sprawny obieg na liniach przenośnikowych, zwłaszcza na zakrętach. Dzięki specjalnej konstrukcji dna pojemniki mają odpowiednie właściwości eksploatacyjne, a przy tym, przemieszczając się na przenośnikach, emitują bardzo niewielki hałas. Do użytku w magazynach wysokiego składowania pojemniki są dostępne z otworami odprowadzającymi wodę w podstawie i ścianach bocznych. – Pojemniki contecline są standardowo wyposażone w zintegrowany system ścianek działowych. Umożliwia to dodatkowy podział wnętrza (od 1/8 do 1/2). Przegrody nie ślizgają się ani nie hałasują podczas transportu – dodaje Grzegorz Czajkowski. 
Contecline są dostępne w wersjach wysokości: 220 mm, 270 mm i 320 mm. W każdym przypadku surowiec, z którego je wykonano, jest taki sam. To pierwotne materiały PP (polipropylen) lub alternatywnie BQC (wysokiej jakości mieszanki bekuplast), który jest zrównoważoną i atrakcyjną cenowo (tańsza od PP) alterna-
tywą dla pierwotnego surowca.  
Produkty adresowane m.in. do zautomatyzowanych rozwiązań magazynowych pokazano też na stoisku firmy Craemer. Mowa np. o paletach serii L. Ich o...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy