Nowości na rynku lakierów przemysłowych

Pomiary i jakość Produkcja

Aplikacje przemysłowe wymagają wielu specjalnych rozwiązań – od odpowiednio dobranych materiałów aż po lakiery o konkretnych właściwościach. Co ważne, ich rola skupia się nie tylko na estetyce, lecz także m.in. na ochronie elementów konstrukcji. Nie bez znaczenia jest też ekologia, jak również optymalizacja wagi gotowych maszyn, narzędzi i instalacji dla przemysłu, zwłaszcza w sektorach takich jak lotnictwo.

Wszystko to sprawia, że rynek lakierów przemysłowych nieustannie poszukuje nowych rozwiązań i wszelkiego rodzaju innowacji, które mają na celu poprawę właściwości powłok lakierniczych czy też usprawnienie procesu produkcji. Wśród najciekawszych nowości znajdują się m.in. lakiery z jonami srebra, specjalistyczne zabezpieczenia przed korozją czy też rozwiązania skupiające się na ekologii lub samoczyszczeniu.

REKLAMA

​​

Rynek lakierów przemysłowych a oczekiwania klientów

Aktualne trendy na rynku lakierów przemysłowych w dużym stopniu podążają za szerszymi tendencjami w świecie przemysłu. Już od kilku lat na znaczeniu zyskują rozwiązania związane z ekologią, redukcją emisji czy optymalizacją produkcji pod kątem zużycia materiałów i energii. To przekłada się na konieczność przygotowywania rozwiązań pozwalających na rozwijanie oferowanych produktów i usług w zgodzie ze środowiskiem. Tego typu działania są w największym stopniu widoczne wśród europejskich firm, które podlegają coraz bardziej rygorystycznym regulacjom Unii Europejskiej w zakresie ekologii. Trend ten nie ominął także obszaru lakierów przemysłowych – obecnie coraz więcej przedsiębiorstw z tej branży prowadzi produkcję z udziałem surowców odnawialnych, stawiając przy tym również na recykling, zmniejszenie łącznego wykorzystania materiałów bazowych, redukcję masy finalnych produktów czy też stopniową eliminację lotnych związków organicznych (LZO).
Ekologia to jednak nie wszystko – nowoczesne firmy zajmujące się lakierami przemysłowymi muszą także dostosować się do rosnącego tempa produkcji i innych działań. Redukcja czasu wdrożenia produktów na rynek to kluczowy cel dla praktycznie wszystkich przedsiębiorstw zajmujących się przemysłem. Schnięcie lakieru może zauważalnie zwiększyć przygotowywanie poszczególnych rozwiązań, co sprawia, że powłoki szybkoschnące cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Warto ponadto zwrócić uwagę na pojawianie się coraz bardziej wyspecjalizowanych materiałów, technik aplikacyjnych i metod produkcji w przemyśle. Tego typu zmiany mogą mieć dwojaki wpływ na rynek lakierów przemysłowych – niektórzy producenci pracują nad powłokami o bardzo konkretnym zastosowaniu, z kolei inni stawiają na bardziej uniwersalne podejście. Dobrym przykładem drugiego rozwiązania są lakiery wodne, które wyróżniają się przede wszystkim pod względem wszechstronności. Produkty tego rodzaju spełniają wymagania szerokiego grona klientów z sektora przemysłu, a jednocześnie odznaczają się stosunkowo niską emisją lotnych związków organicznych, co doskonale współgra z rosnącym naciskiem na ekologię. Do tego ważnym obszarem innowacji w wytwarzaniu lakierów przemysłowych jest sama produkcja farb i powłok, która również musi odpowiadać na coraz większe wymagania w kwestii szybkości realizacji i tempa przygotowywania nowych produktów.

Nowe rozwiązania w produkcji lakierów

Innowacje w branży lakierów przemysłowych nie omijają także samego procesu produkcji. Na tym polu można wyróżnić kilka interesujących technologii, które skupiaj...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy