Nowości na rynku ramion pomiarowych

Komentarze ekspertów Nowości produktowe Automatyzacja i robotyzacja

Na temat najnowszych produktów firmy Hexagon, szkoleń, sytuacji rynkowej i planów dotyczących polskiego oddziału z Panem Szymonem Matyjaszkiem, General Managerem w firmie Hexagon rozmawia dr inż. Marcin Bieńkowski

1. W jaki sposób trafił Pan do firmy Hexagon i jak zaczęła się i rozwijała Pańska kariera w tym międzynarodowym, wywodzącym się ze Szwecji przedsiębiorstwie? Jak wyglądała Pańska ścieżka kariery w tej organizacji? Jakie szczeble kariery zawodowej przeszedł Pan, aby awansować na stanowisko General Managera?

REKLAMA

​​

W firmie Hexagon pracuję już 17 lat. W kwietniu 2006 roku rozpoczęliśmy działalność na rynku polskim, a ja byłem jednym z pierwszych pracowników. Do 2011 roku byłem odpowiedzialny za rozwój sprzedaży oraz wsparcie klientów w zakresie Współrzędnościowych Ramion Pomiarowych. W kolejnych latach, już jako członek organizacji międzynarodowej, rozwijałem sprzedaż na rynkach wschodzących (Bliski Wschód, Afryka, Azja Centralna czy Rosja) oraz w Europie Zachodniej. Obecnie – po latach podróżowania po świecie – wracam do Polski, aby poprowadzić nasz polski zespół w kierunku kolejnych sukcesów.

2. Wiem, że Pana specjalizacją są ramiona pomiarowe. Czy może Pan zdradzić, w jakim kierunku rozwijać się będą tego typu urządzenia, czy mogą być zastąpione przez systemy skanerów 2D i 3D?

Tak, to prawda. Większość mojej kariery spędziłem na rozwijaniu sprzedaży ramion pomiarowych. Nadal mógłbym o nich mówić bez końca. Firma Hexagon jest nie tylko twórcą pierwszego na świecie ramienia pomiarowego, ale również liderem tej technologii. Obecnie wprowadzamy na rynek najnowszy model RA8 V3, który wyznaczy standardy na kolejne lata.

Oczywiście rynek ręcznych skanerów 2D oraz 3D jest nam znany, ale nie można wprost porównywać tych technologii. Ramię pomiarowe to przenośna współrzędnościowa maszyna pomiarowa, która umożliwia osiąganie dużo dokładniejszych pomiarów.

3. Jakie nowości z oferty Hexagonu trafią na polski rynek w najbliższym czasie? Na jakiej grupie produktów chcecie się koncentrować?

W trzecim kwartale tego roku wprowadziliśmy na rynek dwie nowości. Skaner laserowy AS1 XL, który może pracować z ramionami pomiarowymi oraz tracker’ami laserowymi. Jest to najnowsza odsłona naszego głównego skanera, która pozwala na wydajny pomiar relatywnie dużych powierzchni w krótkim czasie. AS1 XL dodatkowo wyposażony jest w opatentowaną technologię SHINE umożliwiającą skanowanie niemalże każdego rodzaju powierzchni.

Drugim hitem jest już wspominany przeze mnie najnowszy model ramienia pomiarowego Absolute Arm RA8 V3. Jako lider tego segmentu rynku stawiamy sobie ambitne cele, czego dowodem jest najnowsza odsłona tego produktu charakteryzująca się najwyższą dokładnością (według standardów ISO), najlepszą ergonomią, niezawodnością (certyfikat IP54), lokalnym wsparciem technicznym (akredytowane laboratorium ISO).

4. Jak Pana zdaniem wyglądać będzie rynek maszyn współrzędnościowych? Czy tego typu rozwiązania mają jeszcze sens w czasach coraz większej popularności dużo bardziej elastycznych systemów, jakimi są ramiona pomiarowe?

Tradycyjne maszyny współrzędnościowe nadal mają się i będą się miały dobrze. Obecnie nie ma lepszego rozwiązania, jeżeli szukamy dokładności rzędu mikrometrów oraz seryjnych pomiarów.

Ramiona pomiarowe, trackery laserowe czy zrobotyzowane gniazda pomiarowe to odpowiedź na wymagania klienta, aby dokonywać pomiarów w cyklu produkcji, wprost na hali produkcyjnej, gdzie tego typu rozwiązaniu sprawdzają się najlepiej. Jeżeli chodzi o pomiary w warunkach laboratoryjnych, to nie ma nic lepszego niż WMP.

5. Ciekawym i – moim zdaniem – innowacyjnym, a przede wszystkim modułowym systemem jest prezentowany m.in. na targach ITM system Leica Absolute Tracker. Czy tego typu systemy sprawdzą się w codziennych pomiarach, czy jest to raczej sprzęt wykorzystywany w inżynierii odwrotnej?

Trackery laserowe są od kilkudziesięciu lat znane i szeroko rozpoznawane, szczególnie w krajach zachodnich. Ich podstawowym zadaniem jest kontrola geometryczna detali, ale – co więcej – przy pomocy tych urządzeń można nadzorować proces produkcji, ustawiać elementy konstrukcji w pozycje nominalne, poziomować detale według kierunku grawitacji, mechanicznie zaznaczać wybrane punkty na konstrukcji (trasować), sprawdzać i kalibrować maszyny obróbcze i roboty przemysłowe. Zadania te mogą być realizowane manualnie przez operatora lub w sposób automatyczny, gdzie Absolutny Tracker Laserowy jest sercem systemu.
Firma Hexagon ma w swoim portfolio 3 modele Absolutnych Trackerów: AT500, ATS600 i AT960. Każdy do nieco innych zadań. Wszystkie wyznaczają standardy w rozwoju tej gałęzi urządzeń i znane są ze swojej niezawodności. Ostatnio firma Hexagon mogła pochwalić się automatyczną celą pomiarową Presto opartą na Absolutnych Trackerach lub zastosowaniem skanera AS1-XL do pomiarów manualnych i automatycznych wraz z trackerem AT960.

6. Jak z Państwa perspektywy wygląda rynek szkoleń pomiarowych. W jakim stopniu jest to istotny element Państwa strategii sprzedażowej? Czy łatwo nauczyć się obsługi na przykład ramienia pomiarowego?

Rynek szkoleń jest pochodną naszej bieżącej sprzedaży i rozwija się w tempie wprost proporcjonalnym do ilości dostarczanych na rynek systemów pomiarowych. Szkolenia oraz usługi consultingowe, które świadczymy dla naszych klientów, są istotnym narzędziem podtrzymywania relacji handlowych, jak również sposobem na budowanie obrazu naszej firmy jako odpowiedzialnego i rzetelnego partnera w obszarze kontroli jakości. Wśród naszych obecnych klientów ramiona pomiarowe mają opinie urządzeń najbardziej przyjaznych użytkownikowi, zawdzięczają to głównie prostocie użytkowania oraz odporności na uszkodzenia.

7. Przejdźmy może do sytuacji na rynku. Jak widzą Państwo obecną sytuację rynku związanego z metrologią? Czy rynek urządzeń pomiarowych odczuł sytuacją związaną z wojną na Ukrainie, a wcześniej pandemię COVID-19?

Niewątpliwie okres COVID-19 był trudny dla nas wszystkich i odczuwaliśmy skutki lockdownu, natomiast udało nam się dostosować, a następnie osiągnąć rekordowe wyniki sprzedaży w 2021 i 2022 roku. Odczuwalny stał się optymizm u inwestorów oraz ulga spowodowana zakończeniem pandemii.

Wojna na Ukrainie przyniosła ze sobą niepewność, zawirowania na rynkach finansowych oraz zauważalne spowolnienie gospodarcze. Natomiast to, co chciałbym podkreślić, jest to przede wszystkim tragedia setek tysięcy ludzi oraz akt heroizmu obywateli Ukrainy, przy którym nasze drobne problemy biznesowe są niczym. Sława Ukrainie!

8. Jakie rodzaje urządzeń są najbardziej poszukiwane przez Państwa klientów? Czego oczekują i na co zwracają uwagę – oczywiście poza jakością wykonania i możliwościami technicznymi – przy ich zakupie?

Tak jak Pan wspomniał – jakość i parametry techniczne, to nadal kluczowe aspekty w procesie podejmowania decyzji, ale na równi z nimi klienci szukają niezawodności oraz wsparcia technicznego. Dlatego rozwój oraz poprawa jakości naszych usług posprzedażowych to jedne z naszych głównych celów strategicznych. Posiadanie akredytowanego laboratorium nie tylko świadczy o wysokich standardach, ale również wyróżnia nas na tle konkurencji.

9. Jak widzą Państwo rozwój polskiego rynku systemów pomiarowych? Czy na ten segment rynku wpływ będą miały dynamicznie rozwijające się startupy technologiczne i małe firmy, czy raczej wciąż dominować będą tradycyjne koncerny, w tym koncerny motoryzacyjne?

Hexagon jest jednym z liderów nowoczesnych technologii. Na rynku polskim głównie rozpoznawanym w segmencie metrologicznym, ale posiadamy w swoim portfolio o wiele więcej rozwiązań. Podczas targów ITM Industry Europe na naszym stoisku prezentowaliśmy rozwiązania wsparcia produkcji, systemy do symulacji, oprogramowania CAD/CAM itp.

Aby nadal się rozwijać, być innowacyjnym i wprowadzać co roku na rynek nowe technologie należy inwestować w R&D – Hexagon przeznacza 20% swoich środków na badania i rozwój, oraz współpracować z zewnętrznymi partnerami technicznymi czy startupami, czego najlepszym przykładem jest specjalny program Sixth Sence skierowany właśnie do nich. Po więcej szczegółów odsyłam do naszych stron internetowy czy mediów społecznościowych.

Przypisy