Odpowiednia wentylacja w zakładzie produkcyjnym ważniejsza niż kiedykolwiek

Artykuły

Pandemia nie odpuszcza i kolejna fala zachorowań dziesiątkuje zespoły. Ceny energii rosną, a przepisy prawa wymagają rozwiązań coraz bardziej przyjaznych dla środowiska. Dlatego firmy potrzebują systemów przewietrzania, które pozwolą zapewnić zdrowe i bezpieczne warunki pracy, a jednocześnie będą miały małe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Systemy wentylacji z funkcją chłodzenia adiabatycznego CoolStream umożliwiają stworzenie komfortowych warunków klimatycznych bez nadmiernego obciążania budżetu i środowiska.

Pracodawcy zauważyli już, że warto dbać o dobre warunki pracy dla pracowników. Skoncentrowali jednak swoją uwagę na pracownikach biurowych, podczas gdy warunki pracy w halach produkcyjnych są nadal nieodpowiednie. Często wynika to z obawy przed wysokimi nakładami inwestycyjnymi lub eksploatacyjnymi. Jednak zbyt wysoka temperatura wewnętrzna czy złe oświetlenie mogą generować jeszcze wyższe koszty.

Nieodpowiednie warunki klimatyczne:

  • obniżają koncentrację i wydajność pracowników – każdy stopień więcej powyżej 20°C powoduje spadek wydajności o 4%,
  • zwiększają ryzyko wypadków i absencji pracowników – wraz ze wzrostem temperatury spada koncentracja i wzrasta ryzyko wypadku, ponadto w powietrzu unoszą się zanieczyszczenia, opary i pyły, które niekorzystnie wpływają na zdrowie pracowników,
  • zwiększają ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2 – brak świeżego powietrza, które uznaje się wolne od wirusów, i słabe przewietrzanie zwiększają ryzyko zachorowania,
  • zmniejszają produktywność i żywotność maszyn – urządzenia szybciej się zużywają i wymagają częstszych napraw,
  • powodują przestoje – niektóre urządzenia nie mogą pracować w zbyt wysokiej temperaturze,
  • wpływają niekorzystnie na satysfakcję pracowników i opinie o pracodawcy – w dobie niedoboru wykwalifikowanych pracowników warto zadbać o wizerunek dobrego pracodawcy,
  • destabilizują warunki rozwoju firmy – nieprzewidziane absencje lub przestoje nie pozwalają na precyzyjne planowanie procesów produkcyjnych.

Klimat wewnętrzny ma zatem bardzo duży wpływ na funkcjonowanie zakładu.
 

Rys. 1 Działanie systemu wentylacji z chłodzeniem adiabatycznym w hali produkcyjnej latem


Dlaczego warto dbać o optymalne środowisko pracy?

W czasach pandemii, ocieplającego się klimatu, zmian środowiskowych i rosnących wymagań dotyczących redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną, niedoboru wartościowych pracowników, ich rosnącej świadomości oraz coraz wyższych wymagań, a także rosnącej konkurencji, gdzie ważna jest jakość i terminowość dostaw, aby zyskać przewagę – warto inwestować w rozwiązania, które zapewnią:

  • zdrowe środowisko pracy,
  • zdrowych i zadowolonych pracowników,
  • lepszą jakość produkcji,
  • korzyści finansowe,
  • wizerunek dobrego pracodawcy.

Jak zatem poprawić klimat wewnętrzny?

Koncepcja THE FRESH FACTORY firmy Colt International pozwala na wprowadzenie rozwiązań korzystnych zarówno dla pracowników, środowiska naturalnego, jak i dla budżetu przedsiębiorstwa.

Podstawą systemów wentylacyjnych w tej koncepcji są jednostki wentylujące z funkcją chłodzenia adiabatycznego. Dzięki szerokiej gamie urządzeń CoolStream można nie tylko chłodzić, ale także odzyskiwać ciepłe powietrze oraz dodatkowo je ogrzewać, gdy zajdzie taka potrzeba. I choć systemy CoolStream wykorzystują zjawisko znane już w starożytności, to są bardzo nowoczesne, bo zarządzające całym procesem oprogramowanie Cortiva pozwala dowolnie konfigurować urządzenia i strefy wentylacji, monitorować wszystkie parametry systemu oraz koszty eksploatacji, a także wykrywać ewentualne usterki i to wszystko za pomocą aplikacji w smartfonie.

Każda hala ma swoją specyfikę, dlatego projekty w tej koncepcji analizowane są indywidualnie. Pierwszy krok to szczegółowe pomiary i zbieranie danych, które są wnikliwie analizowane. Następnie, wykorzystując szeroką gamę urządzeń do odprowadzania ciepła i napowietrzania oraz doświetlania hal światłem naturalnym, opracowywane są optymalne rozwiązania obejmujące systemy wentylacji mechanicznej lub naturalnej z funkcją chłodzenia adiabatycznego, które zapewniają:

  • świeże, czyste powietrze wewnętrzne,
  • optymalną temperaturę wewnętrzną,
  • optymalne doświetlenie hali.
     
Rys. 2 Kanały tekstylne umożliwiają dystrybucję świeżego powietrza w strefy przebywania ludzi

 

  • energooszczędne – wentylacja z chłodzeniem adiabatycznym do schłodzenia 10 000 m3 powietrza na godzinę zużywa tylko ok. 1 kW energii elektrycznej, zapewniając przy tym moc chłodniczą na poziomie 30 kW. Tak niskie zużycie prądu jest możliwe dzięki zastosowaniu wysokowydajnych wentylatorów EC zgodnych z wymaganiami Ekoprojektu ErP;
  • przyjazne dla środowiska naturalnego i użytkowników – w systemach chłodzenia adiabatycznego nie używa się żadnych szkodliwych czynników, takich jak freony, a do obniżania temperatury wykorzystywana jest woda. Bezpieczeństwo systemu potwierdza certyfikat zgodności z normą VDI 6022 Wymagania sanitarno-higieniczne dla instalacji i jednostek wentylacyjnych przeznaczonych do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych. Pasma świetlne zapewniają dostęp światła naturalnego, które jest zdrowsze dla pracowników, a redukcja zapotrzebowania na energię zmniejsza emisję CO2;
  • efektywne – chłodzenie adiabatyczne pozwala obniżyć temperaturę nawiewanego powietrza o ok. 10°C, a dodatkowo – im powietrze zewnętrzne jest bardziej gorące i suche, tym system jest bardziej wydajny.
  • korzystne finansowo – koszty eksploatacyjne chłodzenia adiabatycznego mogą być nawet 7 razy niższe od tradycyjnej klimatyzacji.
     
Rys. 3 Podstawowe elementy systemu: 1. Jednostka nawiewna CoolStream dostarcza świeże, schłodzone powietrze, 2. Klapa wentylacyjna WCO odprowadza przegrzane, zużyte powietrze, 3. Pasmo świetlne zapewnia dostęp naturalnego światła dziennego

 
Jak i gdzie wdrożyć koncepcję THE FRESH FACTORY?

Systemy wentylacyjne z chłodzeniem adiabatycznym świetnie sprawdzają się w halach przemysłowych, w których procesy produkcyjne charakteryzują się wysokimi zyskami ciepła i jednocześnie nie wymagają zachowania stałej temperatury, w takich branżach jak motoryzacja, przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych, spożywczy, włókienniczy, drewno-papierniczy, meblowy, zbrojeniowy, maszynowy, szklany i ceramiczny itp.

System można montować zarówno w nowych budynkach, jak i w obiektach już działających, dostosowując rozwiązania do istniejących potrzeb, rozmieszczenia maszyn, konstrukcji hali itd. Co więcej – inwestycję można podzielić na etapy i sukcesywnie wdrażać system w poszczególnych strefach.

Przypisy