Przemysłowe technologie pomiarowe i polski rynek sprzętu pomiarowego

Pomiary i jakość DODATEK SPECJALNY: Metrologia

Metrologia i pomiary przemysłowe, podobnie jak większość technologii wytwarzania, które są zgodne z założeniami Przemysłu 4.0, ulegają coraz szybszej cyfryzacji. Urządzenia Metrologii 4.0, bo tak w ramach analogii możemy nazwać współczesne przemysłowe systemy pomiarowe, są w pełni skomunikowane z systemami wytwórczymi i mogą być wyposażone w szereg czujników na bieżąco monitorujących ich stan. Sensory te, które często są też wizyjnymi czujnikami obrazu, pozwalają systemom pomiarowym na bieżąco orientować się w przestrzeni i środowisku pracy, a algorytmy sztucznej inteligencji nadzorują przebieg procesu pomiarowego. O najnowszych rozwiązaniach w dziedzinie systemów pomiarowych, rynkowych tendencjach i przyszłości Metrologii 4.0 z Witoldem Siemieniako, Key Account Managerem w Hexagon Metrology rozmawia dr inż. Marcin Bieńkowski.

Marcin Bieńkowski SUR: Jak wygląda obecnie rynek przemysłowych technologii pomiarowych? Czy polski rynek różni się w istotny sposób od rynków zachodnich?
Witold Siemieniako, Key Account Manager w Hexagon Metrology: Pierwsza podstawowa różnica, jaką każdy może zauważyć, to różnica ilościowa. Nie szukając daleko danych statystycznych dotyczących poszczególnych rynków w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, możliwości rynku krajowego są kilkukrotnie niższe niż uprzemysłowionych rynków większości krajów zachodnich. Jest to oczywiście wartość uśredniona, bo poszczególne rynki znacznie się od siebie różnią. Celowo użyłem słowa „możliwości”, bo potrzeby oczywiście przekraczają możliwości. Z braku środków na zakup urządzeń wynika również ich konfiguracja, która jest odzwierciedlona w cenie sprzedawanych urządzeń. Tutaj działa prosta zasada: bogatszy rynek wymaga i kupuje urządzenia (te same), z tym że lepiej doposażone. Następną różnicą jest stopień automatyzacji. Niestety, polski rynek pozostaje w tyle pod względem ilości zainstalowanych robotów przemysłowych od prawie wszystkich „krajów uprzemysłowio...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy