Przygotowanie magazynów przyprodukcyjnych i systemów intralogistyki do zaopatrywania produkcji

Produkcja

Planowanie magazynów przyprodukcyjnych od planowania zwykłego magazynu różni się przede wszystkim uwzględnieniem operatywności zapasu, czyli dostępności zasobu magazynowego tak, aby wystarczał on na założony czas potrzebny do utrzymania ciągłości produkcji.

Trendem, którym podążają od kilku lat zakłady produkcyjne, było utrzymywanie zapasu na możliwie najmniejszym i jednocześnie bezpiecznym poziomie. Czasy pandemii i zakłócenia w łańcuchu dostaw zmieniły nieco to podejście. Tak więc zasadniczym celem magazynu przyprodukcyjnego na wejściu do zakładu jest utrzymanie bezpiecznego zapasu surowca i/lub komponentów potrzebnych do utrzymania płynności produkcji.

REKLAMA

​​

W zależności od tego, czy magazyny służą do gromadzenia surowca w zakładzie produkcyjnym, czy też dostarczają montowni komponenty i podzespoły, będą one różniły się tzw. długością zapasu. Ta z kolei będzie rzutowała na sposób wyposażenia i organizacji magazynu.

Jednakże ważną funkcję w organizacji procesów logistycznych w zakładach produkcyjnych przejmują tzw. bufory strefowe lub stanowiskowe. Są one dodatkowym elementem organizacji przepływu strumieni towarowych w zakładzie. O...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy