Sprzęgła do łączenia wałów oferowane przez norelem pozwalają sprostać wyzwaniom inżynieryjnym

Aktualności Utrzymanie ruchu

Oferowane sprzęgła łączą dwa wały i przenoszą ruch obrotowy oraz moment obrotowy z wału napędowego na wał napędzany. Wały są sprzęgnięte za pomocą połączenia sztywnego lub elastycznego. Przeważnie liniowe połączenia wałów realizowane są za pomocą sprzęgieł elastycznych. Sprzęgła służą również do kompensacji osiowych i promieniowych niewspółosiowości wałów oraz błędów kątowych, a także do tłumienia drgań i wstrząsów.

Jak wyjaśnia Marcus Schneck, dyrektor generalny norelem, zastosowania sprzęgieł norelem są różnorodne: "Komponenty te są wykorzystywane w wielu różnych obszarach i konstrukcjach: od prostych napędów w obrabiarkach, maszynach pakujących i tekstylnych po złożone napędy pozycjonujące w technice sterowania i regulacji."
Zastosowania oferowanych sprzęgieł są podzielone na dwa obszary funkcjonalne. Z jednej strony są to aplikacje, gdzie głównym celem jest przenoszenie momentu obrotowego i mocy, np. w pompach, systemach przenośników i mieszadłach. Z drugiej strony istnieją aplikacje z zakresu sterowania ruchem i kontroli pozycji, które mają precyzyjnie przenosić ruch obrotowy, zachowując dokładność pozycjonowania, np. w serwonapędach i silnikach krokowych.

REKLAMA

​​

Sprzęgła do wszelkich zastosowań

Firma norelem oferuje sprzęgła do łączenia wałów w wersji z mieszkiem metalowym, elastomerowych sprzęgieł kłowych, a także sprzęgieł sprężynowych, sprzęgieł Oldhama i sprzęgieł sztywnych. Wybór konstrukcji zależy przede wszystkim od przenoszonej mocy i połączenia, które ma być zbalansowane. Ważnym czynnikiem jest również rodzaj mocowania. Istnieją na przykład wersje z zaciskami zdejmowanymi, które w przypadku sprzęgieł sztywnych mają szczelinę lub są dzielone. Sprzęgła z dzielonymi zaciskami mogą być montowane promieniowo. Wał i napęd nie muszą być demontowane do montażu lub wymiany
sprzęgła. Ogromną korzyść dla każdego zastosowania stanowi fakt, że sprzęgła do łączenia wałów są niemal
bezobsługowe. Tylko w przypadku elastomerowych sprzęgieł kłowych wykonane z poliuretanu wkładki krzyżakowe zużywają się w wyniku starzenia i działania obciążeń – można jednak je łatwo zastąpić nowymi bez konieczności wymiany całego sprzęgła.

Sprzęgła z mieszkiem metalowym

Wykonane są ze stali nierdzewnej i aluminium (mieszek metalowy ze 1/2 stali nierdzewnej, a piasta z aluminium i stali nierdzewnej). Sprzęgła montowane są za pomocą zacisków lub zacisków zdejmowanych i są dostępne dla średnic wałów od 3 do 70 mm, przenosząc moment obrotowy od 0,5 do 1500 Nm.
Wykonane z aluminium i stali nierdzewnej elastomerowe sprzęgła kłowe z poliuretanową wkładką krzyżakową mogą być montowane za pomocą zacisków lub zacisków zdejmowanych. Są one dostępne dla średnic wału od 3 do 60 mm i mogą przenosić momenty obrotowe od 0,7 do 525 Nm.

Sprzęgła sprężynowe

Wykonane są z aluminium i stali nierdzewnej. Montuje się je również za pomocą zacisków lub zdejmowanych piast zaciskowych. Sprzęgła sprężynowe są przeznaczone do wałów o średnicy od 3 do 35 mm i momentów obrotowych od 3 do 130 Nm.

Sprzęgła Oldhama

Przenoszące momenty obrotowe od 1 do 7 Nm, wykonane są z aluminium i mogą być montowane na wałach o średnicach od 3 do 14 mm za pomocą piast zaciskowych.
Wykonane ze stali oraz stali nierdzewnej sprzęgła sztywne są oferowane w wersji dzielonej oraz ze szczeliną. Zakres momentu obrotowego od 16 do 2250 Nm może być przenoszony przy średnicach wałów od 8 do 85 mm.

Więcej informacji i szczegółów na temat produktów można znaleźć na stronie Sprzęgła norelem

O firmie norelem

norelem to jeden z najważniejszych globalnych producentów i dostawców standardowych elementów maszyn. Firma dostarcza ponad 70,000 standardowych komponentów do budowy maszyn oraz wiele produktów z zakresu automatyzacji produkcji.
Dziewięćdziesiąt osiem procent pozycji jest dostępnych od ręki z magazynu wraz z ofertą pomocy technicznej na miejscu dla oferowanych produktów.

 

Przypisy