Suwnice – istotny czynnik jakości w MFO S.A.

Logistyka i magazynowanie

Podnoszenie standardów jakości stanowi wyzwanie w świecie globalnego przemysłu. Politykę jakościową można skutecznie realizować w warunkach dynamicznego rozwoju, czego dowodzi polski producent profili stalowych MFO S.A. Istotnym czynnikiem sukcesu jest staranna selekcja wyspecjalizowanych dostawców, takich jak firma ABUS.

MFO jest producentem stalowych wzmocnień do stolarki okiennej oraz systemów PCV. Firma wytwarza także specjalistyczne profile dla branży konstrukcyjnej, automotive, instalatorskiej, klimatyzacyjnej oraz budowlano-montażowej. Przez lata działalności MFO wypracowało sobie mocną pozycję na rynkach światowych. Aktualnie produkty spółki są obecne w przeszło 50 państwach na 5 kontynentach. Dzienny przerób polskiego producenta to około 500–700 ton stali, a jego wybrane produkty oraz technologie produkcyjne są objęte ochroną patentową.

REKLAMA

​​

Jednym z kluczowych założeń misji MFO jest dostarczanie klientom wyrobów najwyższej jakości. Wysokie standardy utrzymuje się m.in. dzięki starannemu doborowi dostawców rozwiązań oraz technologii użytych w procesie produkcji. W szczególności chodzi o wybór urządzeń o wysokim stopniu niezawodności i bezpieczeństwa oraz odpowiedniej kulturze pracy. Cechy te posiadają urządzenia dźwignicowe niemieckiego producenta ABUS Kransysteme GmbH, który specjalizuje się w branży dźwignicowej od 1963 roku. Globalna marka ABUS jest uznawana za synonim jakości wśród producentów urządzeń transportu bliskiego. W miarę rozwoju MFO i jego zdolności produkcyjnych konsekwentnie realizowano politykę jakości, m.in. zaopatrując się w urządzenia dźwignicowe oferowane przez polską spółkę córkę ABUS z Gliwic – ABUS Crane Systems Polska.

 

 

W latach 2008–2019 ABUS dostarczył do MFO łącznie 21 suwnic o udźwigach od 5 do 16 ton i rozpiętościach od 7 do 19 metrów. Aby spełnić wymogi MFO, w niektórych z dostarczanych dźwignic zastosowano wariant podwyższonego połączenia czołownicy z dźwigarem. Suwnice o tej konstrukcji pozwoliły na zmaksymalizowanie wysokości podnoszenia.

PRODUKCJA: ELASTYCZNA, ZOPTYMALIZOWANA, JAKOŚCIOWA

W procesie produkcji w zakładach MFO można wyodrębnić dwie zasadnicze fazy. Pierwsza – przygotowawcza – polega na obróbce materiału do postaci półfabrykatów. Surowiec, który stanowią kręgi stalowe o masie kilkunastu ton, jest składowany w strefie magazynowej. Obszar ten obsługiwany jest przez dwie suwnice ABUS – jedna pracuje w strefie rozładunku z samochodów ciężarowych, a druga podaje kręgi do dalszej obróbki. W drugiej fazie na kolejnych stacjach roboczych stalowa wstęga jest formowana do momentu, aż osiągnie ostateczny kształt profilu. Materiał i produkt końcowy dość radykalnie różnią się od siebie masą i kształtem: kręgi stali mają kształt toroidalny, a masa jednej szpuli może dochodzić do 24 ton, natomiast długość profili stalowych sięga 8–12 metrów, przy czym są one stosunkowo lekkie.

W początkowych latach działalności produkcyjnej MFO udział wózków widłowych w poszczególnych procesach był znacznie większy niż obecnie. Operator wózka musi posiadać spore doświadczenie i kwalifikacje, by w wymagających warunkach bezpiecznie transportować tego typu ładunki. W późniejszym okresie ograniczono korzystanie z pojazdów kołowych poruszających się po posadzce na rzecz pracujących na torowiskach w górnej części hali urządzeń dźwignicowych ABUS. Umożliwiło to lepsze zagospodarowanie przestrzeni produkcyjnej.

Przypisy