Waga logistyki w procesie produkcyjnym

Logistyka i magazynowanie Produkcja

Z dr hab. inż. Piotrem Cyplikiem, prof. Politechniki Poznańskiej, kierownikiem Zakładu Zarządzania Produkcją i Logistyki Politechniki Poznańskiej, rozmawia Janusz Mincewicz.

Fachowcy podkreślają, że dziś służby utrzymania ruchu są istotną częścią każdej nowoczesnej firmy. Podziela Pan tę opinię?
Zdecydowanie podpisuję się pod tym stwierdzeniem. Trudno sobie wyobrazić współczesne przedsiębiorstwo bez sprawnie funkcjonującej służby utrzymania ruchu. Praca SUR obejmuje bowiem różne działania związane z nadzorem technicznym i zarządzaniem parkiem maszynowym, infrastrukturą produkcyjną oraz instalacjami. Do zadań SUR należy pełne wykonanie strategii eksploatacji majątku, czyli dbanie o efektywną pracę znajdujących się w systemie produkcyjnym maszyn, urządzeń i instalacji w taki sposób, aby przestoje i awarie zdarzały się jak najrzadziej. W praktyce służby utrzymania ruchu wykonują wiele różnorakich czynności – począwszy od sprawowania dozoru technicznego i zarządzania cyklem życia obiektów (maszyn, urządzeń, infrastruktury, instalacji), poprzez nadzorowanie prac zwiększających efektywność działań parku maszynowego, dbanie o optymalny stan zapasów części zamiennych maszyn, prowadzenie kompletnej dokumentacji oraz rzetelne zarządzanie informacjami dotyczącymi majątku firmy, na monitorowaniu rentowności maszyn czy zgodności prac z obowiązującymi przepisami kończąc. Prace SUR wiążą się również z logistyką, a także relokacjami kluczowych maszyn, a nawet całych linii produkcyjnych, w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludziom i środowisku. Z moich obserwacji wynika, że coraz więcej menedżerów najwyższego szczebla dostrzega, jak istotne dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa jest utrzymanie ciągłości procesów produkcyjnych. Mają oni bowiem świadomość, że skuteczne zapobieganie przestojom jest znacznie bardziej opłacalne od doraźnego zapobiegania awariom. 

REKLAMA

​​

W jakim zakresie zautomatyzowany system wspierania utrzymanie ruchu CMMS pozwala na lepsze utrzymanie sprawności SUR? 
Metodą obsługi technicznej – uznawaną za wciąż nowoczesną, popularną i skuteczną – jest predykcyjne utrzymanie ruchu. W ujęciu ogólnym polega ono na wykorzystaniu parametrów technicznych maszyn, dostarczanych za pomocą czujników zintegrowanych lub zewnętrznych i reagowaniu wówczas, gdy pojawia się informacja o pogorszeniu pracy maszyny lub procesu. Do parametrów, które mogą pomóc w szybkim wykryciu problemu, zalicza się m.in. wibracje, temperaturę i wilgotność, poziomy płynów, akustykę, nacisk i obroty czy zużycie energii elektrycznej podczas pracy. Na podstawie analizy tych danych możliwe jest wyznaczenie trendów i identyfikacja potencjalnych problemów związanych z niezawodnością maszyn, urządzeń i instalac...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy