Targi ITM INDUSTRY EUROPE 2023 już za nami

Wydarzenia Rynek

Tegoroczne targi ITM INDUSTRY EUROPE 2023 przeszły już do historii. W dniach od 30 maja do 2 czerwca tereny Międzynarodowych Targów Poznańskich odwiedziło ponad 15 tys. zwiedzających. Mogli oni podziwiać targowe ekspozycje przygotowane przez prawie 700 firm z całego świata, które rozmieszczono w siedmiu halach o łącznej powierzchni 42 tys. m2.

Na stoiskach nie brakowało innowacji technologicznych i premierowych rozwiązań. Znalazły się tu m.in. oferty: obrabiarek do metali, narzędzi, automatyki przemysłowej, robotyki, metalurgii, odlewnictwa, spawania i cięcia, technologii addytywnych, oprogramowania oraz metrologii przemysłowej. – Tegoroczne targi ITM oceniamy jako bardzo udane. Na stoisku firmy FANUC zaprezentowaliśmy 10 aplikacji zrobotyzowanych, które wywołały żywe zainteresowanie szerokiego grona przedstawicieli różnych branż i sektorów produkcji. Nasi specjaliści z przyjemnością wymieniali doświadczenia zarówno z obecnymi, jak i nowymi klientami. Tematem rozmów były przede wszystkim techniczne aspekty prezentowanych maszyn i robotów, możliwości, jakie technologia FANUC oferuje firmom produkcyjnym, jak również sprawdzone modele inwestycyjne. Z przyjemnością zauważamy wzrost zainteresowania przedsiębiorców tematem nowoczesnych technologii, w tym produktów IoT tworzonych w myśl idei Przemysłu 4.0, a także coraz większą otwartość na nowoczesne rozwiązania umożliwiające usprawnianie nie tylko ciekawych, ale też trudnych procesów produkcyjnych – mówi Dariusz Wabik, sales manager w firmie FANUC Polska Sp. z o.o.
 

REKLAMA

​​


Targi niepowstrzymane

Na wydarzeniu wybrzmiewały różne opinie. Niektórzy, np. Jan Guzy, regional sales manager firmy Hexagon Metrology Sp. z o.o., pozytywnie wypowiadają się o liczbie odwiedzających: – Powiem szczerze, że jestem w tym roku bardzo zadowolony z mijających targów, ponieważ przynoszą nam bardzo dużo klientów, potencjalnych szans sprzedaży. Nawiązaliśmy wiele współprac, których się nie spodziewaliśmy. Widać, że ludzie po latach pandemii są zainteresowani, przychodzą, chcą się spotykać twarzą w twarz, także, oby tak dalej. 
Zdarzyły się także sugestie przewagi konkurencji, jaką są kieleckie targi STOM. – Targi mijają bardzo dobrze. Tradycyjnie, jak to w Poznaniu, odwiedziło nas bardzo dużo naszych stałych partnerów, ale równie wysoko cenimy kontakty od klientów, których poznaliśmy tu, na targach. Jest ich całkiem sporo, co nas bardzo cieszy i pokazuje, że wystawianie się na targach jest ciągle bardzo istotnym źródłem pozyskiwania nowych klientów. Jeżeli miałbym porównywać ITM do innych imprez, które w tym roku się odbyły, myślę, że jednak w Kielcach na STOM-ie zainteresowanie było dużo większe – mówi Paweł Jaworski, przedstawiciel handlowy w firmie Kipp. 
Zdanie to podziela również Dominik Kita, Leader Consultant przedsiębiorstwa AMADA: – Targi uważamy za udane. Nie zmienia to jednak faktu, że wydarzenia przyciągają coraz mniej klientów. Widać różnicę, w szczególności po pandemii, gdzie targi kieleckie wystartowały bardzo dobrze, poznańskie jeszcze nie.

Nagrody dla przyszłości

Przede wszystkim jednak ekspozycja i program targów odzwierciedlały to, jak zmienia się polski i światowy przemysł i jak w czasach Przemysłu 4.0 powinny wyglądać fabryki przyszłości. Przykładem produktów kreujących trendy w branży są laureaci Złotego Medalu MTP, których uhonorowano podczas ceremonii otwarcia targów.
Wręczono 15 złotych medali. Najlepszymi produktami targów ITM INDUSTRY EUROPE okazały się: automat tokarski wzdłużny CNC SD-26 (RANDS Ryżewscy Spółka komandytowa – zgłaszający, STAR MICRONICS AG – producent), drabina mechatroniczna (METALKAS SA – zgłaszający i producent), ENKi System (GG TECH POLSKA Sp. z o.o. Sp. k. – zgłaszający i producent), głowica 3D 3 GEN (Ajan Polska – zgłaszający, Ajan Elektronic Serwis SAN – producent), głowica FSW (TECHNIKA SPAWALNICZA Sp. z o.o. – zgłaszający, Stirweld – producent), IPOsystem (UIBS Teamwork Skowron Fiegler sp. k. – zgłaszający i producent), Laser Regius 3015 AJ 6KW (AMADA Sp. z o.o. – zgłaszający i producent), laserowykrawarka TruMatic 6000 (K05) rezonator CO2 TruFlow 2700 W (TRUMPF POLSKA Spółka z o.o. Sp.k. – zgłaszający i producent), linea przemysłowa (TENTE Sp. z o.o. – zgłaszający i producent), Microset VIO 20|50 linear (HAIMER GmbH – zgłaszający i producent), pionowe centrum obróbkowe M2 (DMG MORI Polska Sp. z o.o. – zgłaszający, FAMOT Pleszew Sp. z o.o. – producent), tokarka sterowana numerycznie T1 (DMG MORI Polska Sp. z o.o. – zgłaszający, FAMOT Pleszew Sp. z o.o. – producent), wycinarka laserowa TruLaser 5030 fiber (L76) z rezonatorem TruDisk 24001 W (TRUMPF POLSKA Spółka z o.o. Sp.k. – zgłaszający i producent).
 


Ogólne wrażenia

– Obecne czasy są od kilku lat bardzo niestabilne i przemysł zmaga się z wieloma wyzwaniami, takimi jak: wojna w Ukrainie, wcześniej pandemia, zerwane łańcuchy dostaw czy długi czas oczekiwania na komponenty do maszyn. Jednak choć słychać głosy o nadchodzącym kryzysie branży, to tych niepokojących tendencji nie widać na targach. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie tak wielu firm, instytucji, klastrów, które stworzyły z nami tegoroczną edycję. Zarówno ekspozycja naszych wystawców, jak i program to serce ITM INDUSTRY EUROPE, bez którego nie byłoby sukcesu tego wydarzenia – podkreśliła Anna Lemańska-Kramer, dyrektor ITM INDUSTRY EUROPE.
Współczesne targi to jednak nie tylko miejsce prezentacji nowych produktów, technologii i innowacyjnych rozwiązań. To również miejsce styku nauki i biznesu, dlatego też targom towarzyszyły liczne konferencje i wykłady. Na czterech scenach konferencyjnych zaprezentowało się ponad 200 prelegentów i panelistów.
Wykład otwierający wygłosił dr Maciej Kawecki, popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Digital EU Ambassador, prezes Instytutu Lema. – Największym wyzwaniem polskiego przemysłu jest transformacja. Nasz przemysł rozwijał się w czasach, kiedy inaczej patrzono na robotykę, internet rzeczy, sztuczną inteligencję. Przeprowadzenie transformacji w taki sposób, żeby nie zastępować czynnika ludzkiego, a tylko wykorzystywać jego kreatywność, jest bardzo trudne – przekonywał dr Maciej Kawecki.
Końcowe nastroje zdaniem uczestników, wystawców i prelegentów były raczej pomyślne. – Mamy duże zainteresowanie klientów małych i średnich firm, które próbują zrobotyzować u siebie coś po raz pierwszy. Bardzo pozytywnie odbieram targi i na pewno będziemy uczestniczyć w przyszłym roku – opowiada Marcin Halicki, główny konstruktor firmy Jazon. Z kolei Andrzej Skrocki, regional sales manager w przedsiębiorstwie SW Polska Sp. z o.o., mówi: – Dzisiaj jest już piątek, jest mniej klientów niż w poprzednich dniach, ale generalnie targi uważam za bardzo udane. Mieliśmy okazję nawiązać wiele nowych, biznesowych relacji. Spotkaliśmy się z naszymi stałymi oraz potencjalnymi klientami, do których odezwiemy się po targach, gdyż zainteresowali się naszymi maszynami. Zaproponujemy im optymalne, wydajne rozwiązania SW oparte na technice wielowrzecionowej obróbki CNC. Nasze projekty charakteryzują się nowoczesnymi trendami przemysłowymi, takimi jak: wydajność wytwarzania, stabilność, niezawodność, cyfrowy dostęp, oszczędność miejsca i energii. Nasi potencjalni klienci produkują średnie lub duże serie dokładnych elementów głównie dla branży motoryzacyjnej, medycznej czy lotniczej.
Kolejna edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE zaplanowana jest na 4–7 czerwca 2024 r.

Przypisy