THE FRESH FACTORY – bezpiecznie i komfortowo na produkcji

Odetchnąć zdrowym powietrzem w hali produkcyjnej – to marzenie niejednego pracownika, którego codzienność to przegrzane i zanieczyszczone powietrze lub dokuczliwe przeciągi. Dać oddech i poczucie bezpieczeństwa pracownikom – to pragnienie pracodawców i szefów Służb Utrzymania Ruchu. Dzięki programowi THE FRESH FACTORY firmy Colt International można spełnić oczekiwania jednych i drugich.

Rys. 1. Chłodzenie i odprowadzanie zużytego powietrza z hali produkcyjnej latem


Bezpiecznie i komfortowo

Koncepcja programu THE FRESH FACTORY powstała w firmie Colt International jako odpowiedź na problemy związane z utrzymaniem odpowiednich warunków pracy w hali. Podstawowym założeniem programu jest dostarczenie zakładom przemysłowym skutecznych, energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań, które zapewnią zarówno dostawę powietrza świeżego, o optymalnej temperaturze i wilgotności, jak i sprawne usuwanie powietrza przegrzanego i zanieczyszczonego.

Zdrowie i bezpieczeństwo ludzi to podstawowe założenia programu THE FRESH FACTORY, dlatego urządzenia są certyfikowane zgodnie z restrykcyjnymi normami (np. VDI 6022) i posiadają atest PZH.

Aby zabezpieczyć system przed możliwością pojawienia się bakterii Legionella, system sterowania jednostką nawiewną zapewnia odpowiedni obieg wody bieżącej oraz stałą jej kontrolę. Temperatura wody w tacy ociekowej nie przekracza 20°C, co zapobiega kolonizacji oraz rozwojowi bakterii. Budowa tacy ociekowej pokrytej specjalną powłoką lakierniczą w maksymalnym stopniu zabezpiecza powierzchnię przed powstaniem biofilmu bakteryjnego. Prędkość powietrza przepływającego przez złoże desorpcyjne wynosi ok. 1,7m/s, co gwarantuje brak możliwości porywania kropel. Dodatkowym elementem zabezpieczającym są promienie UV, które również chronią system obiegu wody.

Nawiewane zewnętrzne powietrze jest filtrowane przez wysokiej klasy filtry panelowe zgodne z normą PN EN ISO 16890-1. W zależności od wymaganej jakości powietrza dobierana jest odpowiednia klasa filtrów od wstępnych „coarse” 70% aż do ePM1 55%.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki gwarantują, że doprowadzone powietrze jest czyste i wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, wirusów oraz bakterii, a co za tym idzie – jest bezpieczne dla pracowników.

Systemy wentylacji są projektowane w taki sposób, aby powietrze wewnętrzne miało odpowiednią temperaturę (poniżej 30°C), nawilżenie (40-60%) i prędkość (od 0,3 do 0,6 m/s) w strefie przebywania ludzi. Pozwala to zagwarantować komfortowe warunki pracy.

Efektywnie i ekologicznie

Bazą programu THE FRESH FACTORY jest system wentylacji oparty o chłodzenie adiabatyczne. Jego podstawą są urządzenia z serii CoolStream STAR. Są to jednostki wentylujące z funkcją chłodzenia, odzysku lub ogrzewania dostarczanego powietrza. Ich podstawowym zadaniem jest nawiew świeżego powietrza zewnętrznego, które w razie potrzeby przy zastosowaniu odpowiedniego modelu urządzeń może być dodatkowo schładzane lub ogrzewane. Urządzenia wykonane z odpornego na korozję aluminium można montować na dachu lub na elewacji budynku albo na specjalnej podstawie na poziomie gruntu. Miejsce instalacji jednostek zależy m.in. od konstrukcji budynku i nośności dachu.

Kolejnym elementem systemu są kanały tekstylne, które służą do dystrybucji powietrza w strefy przebywania ludzi. Ich przebieg można dostosować do rozkładu maszyn oraz innych instalacji, a odpowiednia perforacja umożliwia dostosowanie prędkości nawiewanego powietrza. Łatwo utrzymać je w czystości, bo można je prać w pralni chemicznej.

Odpowiednio zaprojektowany system wentylacji gwarantuje skuteczne usuwanie nadwyżek ciepła, aby zapewnić prawidłowy bilans powietrza nawiewanego i usuwanego. W zależności od warunków i potrzeb stosuje się mechaniczne wentylatory wyciągowe np. Typhoon lub grawitacyjne klapy wentylacyjne jak np. WCO, ECO, czy Apollo ATI. Urządzenia wyposażone w żaluzje boczne umożliwiają skuteczną wentylację w każdych warunkach pogodowych.

Systemy projektowane zgodnie z programem THE FRESH FACTORY są przyjazne dla środowiska naturalnego. W urządzeniach CoolStream zainstalowane są wysokowydajne wentylatory EC spełniające wymogi Ekoprojektu, które odznaczają się bardzo niskim poborem energii elektrycznej, co przekłada się na zmniejszenie śladu węglowego. Czynnikiem chłodniczym jest zwykła woda wodociągowa, która może być również wykorzystana jako woda szara. Dzięki temu środowisko nie jest zanieczyszczane żadnymi gazami chłodniczymi, a wtórne wykorzystanie wody pozwala na zmniejszenie jej zużycia.

Korzystnie i pod kontrolą

Dostarczenie 30 000 m3/h świeżego powietrza przy wydajności chłodniczej do 110 kW wymaga jedynie 2,4 kW energii elektrycznej i 140 l wody wodociągowej. Dzięki czemu koszty eksploatacji systemu CoolStream są nawet do 7 razy niższe niż tradycyjnej klimatyzacji.

Dodatkowym ułatwieniem jest intuicyjny system sterowania Cortiva. Każde urządzenie wyposażone jest w odpowiedni interfejs i zarządzanie odbywa się zdalnie za pomocą prostej w obsłudze platformy internetowej lub aplikacji na smartfon bądź tablet. Sterowniki jednostek chłodzących, klap wentylacyjnych, czujników temperatury i wilgotności powietrza oraz sensory deszczu zintegrowane są przez oprogramowanie Cortiva, za pomocą którego odbywa się zarządzanie całym systemem. Oprogramowanie pozwala na stały monitoring systemu i elastyczne zarządzanie wszystkimi jego parametrami. Pozwala również kontrolować koszty eksploatacyjne systemu i zapewnia bezpośredni kontakt z serwisem.
 

Rys. 2. Jednostki CoolStream dostarczają świeże, schłodzone powietrze


Program THE FRESH FACTORY przeznaczony jest dla zakładów przemysłowych, w których procesy produkcyjne charakteryzują się wysokimi zyskami ciepła i jednocześnie nie wymagają zachowania stałej temperatury. System sprawdzi się w zakładach z takich branż jak przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych, spożywczy, włókienniczy, papierniczy, meblowy, zbrojeniowy, maszynowy, szklany i ceramiczny. Korzystają już z niego m.in.: producenci opakowań, narzędzi, huty szkła czy przemysłowe pralnie chemiczne.

System można montować w nowych budynkach oraz w obiektach już działających, dostosowując rozwiązania do istniejących potrzeb, rozmieszczenia maszyn, konstrukcji hali itd. Co więcej – inwestycję można podzielić na etapy i sukcesywnie wdrażać system w poszczególnych strefach.

Poprawa warunków klimatycznych na produkcji przynosi przedsiębiorstwom wymierne korzyści. Podstawowe z nich to:

  • lepsza koncentracja, większa wydajność i bezpieczeństwo pracowników,
  • mniejsza absencja pracowników,
  • mniejsza liczba wypadków przy pracy,
  • dłuższa żywotność maszyn,
  • lepsza jakość produktów,
  • bardziej stabilne warunki rozwoju przedsiębiorstwa.

Dlatego warto wprowadzić program THE FRESH FACTORY już dziś.

Colt International Sp. z o.o.
ul. Klimczaka 1
02-797 Warszawa

www.coolstream.pl

Przypisy