Ścieżka do automatyzacji

Artykuły Case study Logistyka i magazynowanie

Firma C+C Krug GmbH, specjalista w dziedzinie galwanotechniki tworzyw sztucznych, wspólnie z firmą SSI SCHAEFER wkroczyła na drogę pół-automatycznych procesów logistycznych. Trzy regały windowe SSI LOGIMAT® , dwa zautomatyzowane pojazdy typu AGV - WEASEL® oraz krótki system transportu pojemników, zapewniają wydajne procesy pomiędzy magazynem a produkcją. Wyposażenie magazynu zostało zaprojektowane z myślą o jego przyszłej rozbudowie.

Firma C+C Krug GmbH, specjalista w dziedzinie galwanotechniki tworzyw sztucznych, wspólnie z firmą SSI SCHAEFER wkroczyła na drogę pół-automatycznych procesów logistycznych. Trzy regały windowe SSI LOGIMAT® , dwa zautomatyzowane pojazdy typu AGV - WEASEL® oraz krótki system transportu pojemników, zapewniają wydajne procesy pomiędzy magazynem a produkcją. Wyposażenie magazynu zostało zaprojektowane z myślą o jego przyszłej rozbudowie.

REKLAMA

​​

Kiedy firma C+C Krug skontaktowała się z firmą SSI SCHAEFER, nowy magazyn był już w trakcie budowy. Był to zatem najwyższy czas, aby zaplanować dla nowego magazynu odpowiednie wyposażenie magazynowe. Przedsiębiorstwo średniej wielkości C+C Krug GmbH z siedzibą w Ottendorf-Okrilla w Saksonii, Niemcy, specjalizujące się w galwanizacji tworzyw sztucznych, zostało założone w 1991 roku. Zaawansowane systemy powlekania realizowane są od konstruowania części, poprzez obróbkę próbek, aż po produkcję seryjną. C+C Krug produkuje systemy powłokowe do wnętrz i na zewnątrz samochodów w wysokim połysku, jak również dostosowane do potrzeb klienta w odcieniach matowych.

Dzięki pozytywnemu rozwojowi rynku w ubiegłym roku, skala produkcji firmy C+C Krug znacznie wzrosła. Zwiększyła się liczba projektów, a tym samym wzrosły również konieczne stany magazynowe. Istniejący magazyn nie mógł już pomieścić niezbędnych zapasów surowców. Wraz z nowym budynkiem planowano zmienić magazyn w celu skrócenia do minimum czasów wyszukiwania towarów oraz kompletacji zamówień. Istniejący system magazynowy nie zapewniał szybkiego dostępu do towarów, co wpływało negatywnie na czas produkcji. Budowa nowego budynku miała załatwić kilka ważnych kwestii. Uzyskanie większej przestrzeni na surowce, znalezienie odpowiednich, nowoczesnych urządzeń magazynowych dla dużej ilości artykułów oraz usprawnienie procesów w magazynie i produkcji - najlepiej przy użyciu półautomatów. Takie były wymagania, które firma C+C Krug przekazała firmie SSI SCHAEFER za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej.

"Czas reakcji firmy SSI SCHAEFER był wyjątkowo szybki", mówi Christian Krause, kierownik działu logistyki w C+C Krug GmbH. "Zaledwie jeden lub dwa dni po moim zapytaniu otrzymałem telefon od odpowiedzialnego przedstawiciela handlowego, a tydzień później zaplanowaliśmy wizytę na miejscu".

Wkrótce potem przedsiębiorstwa przeszły do fazy projektowej. W tym celu eksperci z firmy SSI SCHAEFER najpierw uzyskali listę komponentów wraz z ich wymiarami, a następnie określili ogólną wielkość systemu. Wśród komponentów znajdujących się w magazynie C+C Krug znajdują się listwy akcentujące, listwy zewnętrzne i inne elementy konstrukcyjne do zastosowania wewnątrz lub na zewnątrz samochodów. Niektóre elementy składowe są towarami masowymi (ok. 1.000 do 2.000 części na mały nośnik ładunku (pojemnik). Wszystkie procesy zostały dokładnie sprawdzone i przeanalizowane, aby się przygotować do ich zoptymalizowania za pomocą odpowiednich technologii intralogistycznych, bowiem np. nie dotarcie na czas surowca do stanowiska produkcyjnego powoduje szkodliwe czasy przestoju. SSI SCHAEFER przedstawił klientowi trzy różne koncepcje logistyczne, oparte na rozwiązaniach: ręcznym, półautomatycznymi zautomatyzowanym. Firma C+C Krug zdecydowała się na rozwiązanie składające się z trzech regałów windowych SSI LOGIMAT, systemu transportu pojemników i kartonów, dwóch zautomatyzowanych pojazdów typu AGV WEASEL oraz dwóch stanowisk transferowych. Koncepcja magazynu została zaprojektowana z myślą o jego rozbudowie na różnych etapach budowy.

Trzy regały windowe SSI LOGIMAT (VLM) znajdują się po stronie czołowej hali o powierzchni ok. 620m², zapewniając wydajne i niezawodne procesy - jest tam wystarczająco dużo miejsca na kolejne dziewięć do dziesięciu regałów windowych do składowania małych części (do zamontowania w przyszłości). Firma C+C Krug nastawiła się na stopniową modernizację. "Chcemy, aby inwestycja dla każdego etapu rozbudowy była łatwa do opanowania oraz nauki obsługi nowoczesnych systemów, tak abyśmy mogli planować kolejne etapy zgodnie z nowymi wymaganiami", wyjaśnia pan Krause. Wybierając regał windowy SSI LOGIMAT, C+C Krug otrzymuje hybrydowe rozwiązanie do magazynowania i kompletacji. Regał windowy przypomina dużą szafę szufladową z dwoma rzędami tacek - jednym z przodu i jednym z tyłu. Kompletacja odbywa się zgodnie z zasadą "towar do człowieka". Pomiędzy dwoma rzędami znajduje się winda, która wyciąga żądane tace i wystawia je do obsługi w oknie dostępowym. Tym co czyni system tac szczególnie interesującym jest między innymi optymalne wykorzystanie wysokości hali.

Między regałem windowym a sufitem pozostaje niewiele miejsca. Wysokość „szafy” można dostosować do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu SSI LOGIMAT idealnie pasuje do hali w Ottendorf-Okrilla, która ma 8 m wysokości. Każda z „szaf” jest wyposażona w 39 tac o wymiarach 3.625 mm x 815 mm. "Regał windowy wyróżnia się kompaktową konstrukcją, co umożliwia składowanie produktów na najmniejszej możliwej powierzchni" - mówi Rico Bär, przedstawiciel handlowy SSI SCHAEFER. "Dzięki temu odległości, które muszą pokonywać pracownicy, znacznie się zmniejszają". Asortyment produktów firmy C+C Krug obejmuje około 200 pozycji, przy czym liczba ta stale rośnie. Około 50% tych artykułów można umieścić w regałach windowych. Kolejny etap rozbudowy obejmie magazynowanie pozostałych produktów.

Jako dodatkowe opcje regału windowego firma C+C Krug wybrała mechanizm zamykający okno dostępowe w celu ochrony towaru przed kurzem i zabrudzeniem oraz dodatkowe oświetlenie. Ponadto, opcja LOGIBAR oferuje fotokomórkę potwierdzającą pod oknem dostępowym. Funkcja ta służy do potwierdzania zmiany zamówienia/przesunięcia tacy bezpośrednio pod oknem dostępowym. Zapewnia to zwiększenie szybkości komisjonowania oraz skrócenie czasów operacji. Rozwiązanie programowe WAMAS® LOGIMAT nadzoruje zarządzanie artykułami dla trzech regałów windowych. Opcja WAMAS LOGIMAT Orderhandling łączy je elastycznie z nadrzędnym systemem ERP klienta. Zaletą tego rozwiązania jest automatycznie synchronizowane stanów magazynowych i zamówień w systemach ERP i WAMAS LOGIMAT. Dla pracowników oznacza to wygodną pracę bez papieru i brak konieczności ręcznej rezerwacji. Dodatkowo możliwe jest łatwe tworzenie dynamicznych stref kompletacji. "System WAMAS LOGIMAT umożliwił łatwe grupowanie elementów według kolorów, klientów i obszarów formowania ", stwierdza Pan Krause. "Tworzenie obszarów formowania ułatwia uzyskanie wyższej wydajności komisjonowania". W zależności od obciążenia pracą, regały windowe mogą być obsadzane jednym, dwoma lub trzema pracownikami (pracującymi równolegle).

WEASEL, jako systemu transportu AGV, łączy magazyn z obszarem produkcyjnym bez barier i bezpiecznie dla ludzi. Powierzchnia i przestrzeń magazynowa pozostają do elastycznego wykorzystania. System ERP wysyła zamówienia do VLM. WAMAS LOGIMAT zestawia odpowiednie pozycje do kompletacji zgodnie z zasadą FIFO. Operator magazynu zdejmuje karton lub pojemnik z dostarczonej tacy i umieszcza go na sekcji transportowej na długim boku hali. Pierwsze metry systemu transportowego zostały zaprojektowane jako przenośnik grawitacyjny (skierowany pod kątem w dół), po którym następuje przenośnik napędzany. Na końcu sekcji znajduje się automatyczny przenośnik transferowy dla wózka AGV. Przenośnik ten może buforować różne pojemniki, rozdzielając je w dynamicznym procesie pomiędzy dostępne pojazdy. WEASEL, w celu uchwycenia jednostki transportowej, przejeżdża po prostu pod przenośnikiem transferowym.

WEASEL jest idealnym rozwiązaniem do transportu pojemników i kartonów o wadze do 35 kg. Pojazdy AGV poruszają się po wizualnym torze jazdy. Wózek WEASEL osiąga prędkość do 1 metra na sekundę. Sterowanie i optymalizacja zleceń transportowych odbywa się za pomocą tzw. kontrolera floty. "Nasze pojazdy AGV można elastycznie dostosowywać do zmieniających się warunków rynkowych", wyjaśnia Thomas Lamprecht, kierownik projektu SSI SCHAEFER. "Na przykład, w zależności od wymagań wydajnościowych, liczba pojazdów może zostać odpowiednio zwiększona".

Jeśli planowanie produkcji wymaga serii komponentów, pracownik produkcji wzywa wózek WEASEL poprzez naciśnięcie przycisku. Wózek zabiera nośnik ładunku z przenośnika transferowego i transportuje go do miejsca ręcznego transferu w obszarze produkcji. Tam pracownik odbiera pojemnik lub karton i zabiera go do odpowiedniego stanowiska pracy, na którym realizowane jest powlekanie.

Dzięki nowemu, półautomatycznemu rozwiązaniu, firma C+C Krug osiągnęła znaczną oszczędność czasu w procesie dostarczania komponentów. "Zwiększyliśmy szybkość dostępu o 90%, skracając tym samym czas kompletacji o 50%", podsumowuje pan Krause. "Współpraca z SSI SCHAEFER była wspaniała, komunikacja przebiegała bardzo dobrze. W najbliższej przyszłości planujemy kolejną rozbudowę.”.

Źródło: SSI SCHAEFER

www.ssi-schaefer.com

Przypisy