Vademecum hydrauliki siłowej. Część 6.3 – elementy przetwarzające energię oleju pod ciśnieniem na pracę

Utrzymanie ruchu

Zgodnie z zapowiedzią w najnowszym artykule zajmiemy się siłownikami hydraulicznymi dwustronnego działania. Gdyby spojrzeć na procentowy udział tego typu siłowników w ogólnej liczbie użytkowanych siłowników, wynik prawdopodobnie oscylowałby w granicach 80%. Jak z tego wynika, jest to najbardziej uniwersalne urządzenie przetwarzające energię oleju pod ciśnieniem na pracę.

Siłownik dwustronnego działania chyba najbardziej przypomina w działaniu mięśnie ludzkiego ciała. W tym należy chyba upatrywać przyczynę jego powstania i mnogość zastosowań. Na rys. 1. pokazane są mięśnie poruszające ramieniem i przedramieniem ręki człowieka. Na rys. 2. takie same ruchy realizowane są przez dwa siłowniki dwustronnego działania. Od razu przyznaję, że jest to bardzo uproszczona paralela i przepraszam wszystkich specjalistów od narządu ruchu, ale do naszych potrzeb wystarczy taka ruchomość stawów. Ekscentryczne (rozkurczanie) działanie mięśnia do złudzenia przypomina ruch wysuwania tłoczyska w siłowniku, natomiast koncentryczne (skurcz) działanie przypomina wciąganie tłoczyska siłownika. Użyłem takiego porównania, aby uzmysłowić wszystkim możliwe zastosowania siłowników dwustronnego działania. Większość z nas, będąc dzieckiem, bawiąc się w piaskownicy, naśladowała ręką pracę ramienia koparki lub dźwigu widzianego gdzieś na budowie. Pokazuje to, że nawet dzieci intuicyjnie wiedzą, jak działają siłowniki hydrauliczne dwustronnego działania mimo braku świadomości ich istnienia. W pewien sposób wyjaśnia to również popularność takiego napędu w maszynach i urządzeniach.

REKLAMA

​​

Działanie mięśni w ręce człowieka; źródło: 
https://epodreczniki.pl
Ramię mechaniczne napędzane siłownikami

To tyle, jeżeli chodzi o rozważanie, skąd mogła wziąć się idea siłownika hydraulicznego dwustronnego działania. Przejdziemy teraz do omówienia budowy takich siłowników i możliwych odmian. Na początek należałoby ustalić nazewnictwo poszczególnych elementów składowych siłownika, aby uniknąć sformułowań typu „tłok” w znaczeniu całego siłownika czy „manszeta” czytana przez „rz” lub „ż" określająca uszczelnienie dławnicowe i tym podobne nazwy. Co do ścisłości tłok to element składowy siłownika, a manszeta to rodzaj harmonijkowej osłony z gumy chroniący np. połączenie półosi z kołem w samochodzie (rys. 3.).

Manszeta; źródło: www.Allegro.pl

Elementy siłownika

Najbardziej typowy siłownik hydrauliczny dwustronnego działania został pokazany na rys. 4. W budowie siłownika można wyróżnić kilka podstawowych elementów występu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy