Dołącz do czytelników
Brak wyników

Właściwy przegląd maszyn kluczem do redukcji liczby awarii

Artykuł | 16 grudnia 2020 | NR 2
0 75

Jak powinien wyglądać wzorcowy przegląd maszyn, który skutecznie zapobiegnie awariom? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób odpowiedzialnych za utrzymanie ruchu. Awarie (niestety) mają to do siebie, że nie można nigdy w 100% wyeliminować ryzyka ich wystąpienia. Istnieją jednak metody, które pozwolą nam się maksymalnie zbliżyć do tych 100%.

 

Przygotowanie do przeglądów

Na początek zadajmy sobie pytanie, czy mamy już wdrożony jakiś system przeglądów i chcemy bazować na nim, wprowadzając jedynie ulepszenia, czy też tworzymy taki system od podstaw.

 

Przed zaplanowaniem przeglądu musimy określić:

  • na jakiej maszynie/maszynach będziemy robić przegląd,
  • co chcemy robić podczas tego przeglądu (jakie konkretnie czynności wykonamy na danej maszynie),
  • jakich środków będziemy używać, np. jakich smarów, olejów, narzędzi, części zamiennych itp.,
  • kto będzie wykonywał przegląd,
  • kiedy przegląd będzie wykonywany i ile czasu będzie on trwał (na jaki czas musimy zaplanować postój maszyny/linii produkcyjnej). I tu ważna uwaga: dział logistyki powinien być o tym poinformowany, żeby mógł uwzględnić to w swoich planach produkcyjnych.

 

Wydaje się sporo jak na początek. Faktycznie, dobrze wykonane przeglądy nie są dziełem przypadku, a na sukces składa się wiele elementów (i praca wielu osób), w tym planowanie. Warto jednak poświęcić na to czas i środki, bo nagrodą za starania jest sprawny proces produkcyjny, bez niepożądanych przerw spowodowanych awariami, które niemal zawsze przydarzają się w najbardziej nieodpowiednim momencie. Swoją drogą: czy jest dobry moment na awarie?

 

Krok po kroku

Wybraliśmy już maszyny, na których chcemy wykonywać przeglądy. Informacje o tym, co mamy robić na danej maszynie, znajdziemy w dokumentacji dostarczonej wraz z urządzeniem (praktycznie w każdej dokumentacji jest dział poświęcony przeglądom/prewencji). Zawiera ona zwykle wyszczególnione czynności z przydziałem dla konkretnej grupy pracowników, np. działu utrzymania ruchu czy operatora z działu produkcji. Wszystkie te czynności należy spisać, tworząc listy kontrolne. Takie listy mogą być sporządzane oddzielnie dla operatorów i oddzielne dla UR bądź wspólnie. Wybór zależy od specyfiki zakładu.

Ważne, żeby na liście znalazły się wszystkie czynności, które trzeba wykonać na danej maszynie, częstotliwość ich wykonywania, narzędzia niezbędne do przeprowadzenia danej czynności oraz spis części, jakich potrzebujemy do przeglądu wraz ze środkami smarnymi itp.

Kto ma sporządzić taką listę? Należy powołać zespół TPM, składający się z pracowników UR i pracowników produkcji. Osoby z tego zespołu wspólnie stworzą listę kontrolną, opierając się na dokumentacji dostarczonej do danej maszyny, jak również bazując na doświadczeniu pracowników UR i doświadczeniu operatorów maszyn, którzy na co dzień przy nich pracują, i z tego tytułu wiedzą najwięcej o wszelkich niezgodnościach występujących na danym urządzeniu.

Mając przygotowaną listę kontrolną, powinniśmy określić, ile czasu potrzeba na wykonanie tych wszystkich czynności. W dokumentacji są zawarte przybliżone informacje na ten temat, więc można na nich bazować. Oczywiście korzystamy też z posiadanego już doświadczenia w tym zakresie. Na początek na pewno warto zaplanować ten czas z naddatkiem i stopniowo go zmniejszać – każdy kolejny przegląd na pewno będziemy wykonywać sprawniej i szybciej.

Następny krok to zaplanowanie terminu przeglądu – konkretny dzień tygodnia, konkretną zmianę i konkretne godziny na przegląd dla danej maszyny. Wtedy logistyka tworzy plan produkcyjny, uwzględniając „nieprodukcyjne okienko” właśnie dla wykonania tego przeglądu.

Na tym kończy się planowanie, pora przystąpić do realizacji!

 

Fizyczne wykonanie przeglądu

Najlepiej kiedy przegląd wykonywany jest wspólnie: operatorzy czyszczą maszynę, wykonują na niej 5S, przeprowadzają proste czynności konserwacyjne, pracownicy UR dokonują bardziej skomplikowanych czynności na maszynie oraz szkolą operatorów w kwestii budowy urządzeń, tłumacząc na co szczególnie zwrócić uwagę, jakie części są kluczowe, co może mieć największy wpływ na awaryjność, jak smarować maszynę, jakie środki smarne używać do danego typu urządzeń itp. Pierwsze przeglądy będą trwały dłużej, ponieważ poznajemy maszynę i szkolimy cały zespól TPM.

Można podzielić szkolenia z TPM-ów i fizyczne wykonywanie przeglądów na dwa oddzielne procesy, można też zrobić to w jednym czasie. Pamiętajmy tylko, że zarówno dla szkolenia, jak i dla wykonania przeglądu musimy mieć zaplanowany przest...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy