Wskaźniki efektywności (cz. 4). Benchmarking Wskaźników Efektywności

Utrzymanie ruchu

W poprzednich częściach cyklu o Wskaźnikach Efektywności, przygotowanym przez zespół BalticBerg, omówiliśmy szereg zagadnień prowadzących do wdrożenia systemu pomiarów Wskaźników Efektywności. Omówiliśmy dobór wskaźników do potrzeb organizacji, normy stosowane przy ich określaniu, składowe ich definicji, krytyczne momenty w procesie ich wyboru oraz definicji, odpowiedzialność funkcjonalną za nie oraz proces ich wdrożenia. Zwróciliśmy również szczególną uwagę na etapy procesu wdrożenia, które wymagają bardzo intensywnej pracy podczas zarządzania zmianą. Omówiliśmy też pomiary wskaźników, systemy wykorzystywane w celu ich pomiarów, wpływ jakości danych w procesach eskalacji oraz audycie systemu ich pomiaru.

 

REKLAMA

​​

W tej części omówimy pojęcie benchmarkingu Wskaźników Efektywności oraz jego zastosowania w biznesie.

Na początek należy odpowiedzieć na dwa pytania: Czym jest benchmarking? Gdzie i dlaczego się go stosuje? Zgodnie z ogólnie przyjętą definicją służy on do porównania procesów biznesowych poprzez porównanie miar ich określających, najczęściej w odniesieniu do tzw. najlepszej praktyki lub miar dla takich samych procesów w innych firmach.

W definicji tej zawarta jest najtrudniejsza część benchmarkingu Wskaźników Efektywności – porównanie miar dla takich samych procesów. W praktyce nie istnieją dwie organizacje biznesowe realizujące identyczne procesy. Stanowi to więc największe wyzwanie dla wszelkich prób benchmarkingu pomiędzy organizacjami. Nie jest to oczywiście niewykonalne. Wszystkim znane są takie wskaźniki mierzone pomiędzy różnymi krajami, jak Produkt Krajowy Brutto czy inflacja. To najlepsze przykłady benchmarkingu pomiędzy organizacjami (państwami), który jest znormalizowany i jednoznaczny (z małymi wyjątkami) dla p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy