Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

12 marca 2015

A Ty, czujesz się bezpiecznie w pracy?

0 109
W gronie branż najbardziej narażonych na wypadki w pracy są pracownicy sektorów takich jak budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport i gospodarka magazynowa oraz handel i naprawa . Choć z roku na rok liczba ciężkich wypadków przy pracy (w tym również śmiertelnych) spada , dane dotyczące bezpieczeństwa w miejscu pracy są zatrważające.

Na świecie, statystycznie, co 15 sekund umiera w pracy jedna osoba . Organizacje pozarządowe biją na alarm. Mogłoby się wydawać, iż dane te dotyczą wyłącznie trzeciego świata, jednak w Polsce również występuje zaskakująco wysoka liczba wypadków przy pracy. Blisko 90 tysięcy osób rocznie odnosi obrażenia przy swoim stanowisku, a aż 400 z nich nie wraca do domu .

Według badań Głównego Inspektora Pracy aż dla 67% pracujących charakter ich pracy wiąże się z potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia lub życia, z czego dla 9% jest to zagrożenie bardzo poważne . Pracownicy są niewystarczająco często szkoleni co determinuje bardzo wysoki wskaźnik wypadków, których przyczyną był czynnik ludzki. Wynosi on aż między 70 a 90% !

Czego możemy wymagać od pracodawcy?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić swym pracownikom organizację pracy i stanowisk w taki sposób, by czuli się oni bezpieczni i nie ulegali wypadkom oraz oddziaływaniu czynników szkodliwych dla zdrowia. Celem firmy jest pomnażanie zysków, jednak nadrzędnym obowiązkiem jest dbałość o bezpieczeństwo człowieka w procesie pracy. Dlatego też mamy obowiązek oczekiwać od przełożonych nie tylko szkoleń ale również produktów poprawiających bezpieczeństwo i wspierających utrzymania ruchu w zakładach pracy.

Każdy pracodawca ma obowiązek szkolić swoich pracowników. Jako pracownicy mamy obowiązek wymagać kursów od pr...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy