Analiza krytyczności maszyn i urządzeń we współczesnej koncepcji utrzymania ruchu

Utrzymanie ruchu

Czy wszystkie maszyny w naszym parku maszynowym są tak samo istotne? Czy wiemy, gdzie delegować zadania dla techników utrzymania ruchu, jeśli mamy kilka awarii w tym samym czasie? Czy prewencyjne utrzymanie ruchu powinniśmy stosować zawsze i dla każdej maszyny w organizacji?

 

REKLAMA

​​

Prewencyjne utrzymanie ruchu często nazywamy utrzymaniem zapobiegawczym. Jest to zespół działań polegających na realizowaniu strategii eksploatacyjnych mających zapobiegać występowaniu awarii. Prewencyjne utrzymanie ruchu może być realizowane z zastosowaniem działań planowo-zapobiegawczych oraz działań predykcyjnych (utrzymanie na podstawie stanu technicznego). O wdrożeniu prewencyjnego utrzymania ruchu możemy mówić tylko wtedy, gdy jest to systemowa strategia całego przedsiębiorstwa. Ograniczając występowanie awarii, jednocześnie zwiększamy wykorzystanie naszych zasobów. Jedną z metod wspierających prewencyjne utrzymanie ruchu jest analiza krytyczności maszyn oraz urządzeń.

 

Definicja

Uszczegóławiając definicję analizy krytyczności, można powiedzieć, że jest to szereg działań, których celem jest określenie istotności poszczególnych obiektów technicznych w systemach produkcyjnych w oparciu o uśrednione ryzyko eksploatacyjne wynikające z cech tych obiektów. Ponadto jest ona niezwykle istotnym narzędziem wykorzystywanym na potrzeby projektów, procesów zarządczych oraz decyzyjnych. Istnieje kilka metod analizy krytyczności. Niektóre są bardziej szczegółowe...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Służby Utrzymania Ruchu”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy