Dołącz do czytelników
Brak wyników

Artykuły

15 czerwca 2020

Analiza zużycia energii za pomocą czujnika przepływu

0 182
Spółdzielnia mleczarska Arla Foods po raz pierwszy wie dokładnie, jak wygląda zużycie energii w produkcji twarożku w zakładach w Falkenberg. Wie to za sprawą czujnika przepływu FlexFlow® firmy Baumer, który mierzy nie tylko przepływ, ale także temperaturę mediów. Inwestycja szybko okazała się opłacalna ze względu na możliwe do uzyskania przyszłe oszczędności oraz łatwość procesu instalacyjnego.

Spółdzielnia mleczarska Arla Foods produkuje każdego roku w zakładach w szwedzkim Falkenberg 20 000 ton twarożku – czyli 76,9 ton dziennie. To imponująca ilość, ale dzięki tak dużej wydajności Arla Foods udaje się niemal całkowicie zaspokoić popyt na twarożek na rynku szwedzkim, a do tego eksportuje go do Finlandii, Danii i Grecji. Przy tak dużych ilościach konieczne jest stworzenie zasobooszczędnego procesu produkcji, tym bardziej, że Arla Foods jest pionierem zrównoważonego rozwoju: spółdzielnia chce osiągnąć do 2050 roku neutralny bilans emisji CO2 w produkcji artykułów mleczarskich. Kamieniem milowym na tej drodze jest efektywność energetyczna.

- W ostatnich latach coraz silniej skupialiśmy się na monitorowaniu zużycia energii w naszych liniach produkcyjnych. Jednak w niektórych obszarach nie wiedzieliśmy po prostu, gdzie dokładnie energia jest zużywana - mówi Matthias Abrahamsson, manager systemu produkcji w zakładach Arla Falkenberg.

Przełom nastąpił po zastosowaniu kalorymetrycznego czujnika przepływu FlexFlow® szwajcarskiej firmy Baumer. Arla zainstalowała czujniki w newralgicznych punktach systemu chłodniczo-grzewczego i po zapoznaniu się z wynikami pomiaru po raz pierwszy uzyskała klarowny obraz zużycia energii. Na ich podstawie producent artykułów mleczarskich może podjąć konkretne działania, aby zmniejszyć ilość wykorzystywanej energii.

Długoletnia współpraca przynosi rozwiązanie problemu

Chłodzenie i ogrzewanie – to punkty krytyczne w zużyciu energii dla zakładów Arla Foods w Falkenberg. Producent żywności, znany ze swego zaangażowania na r...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy